2011 Birželio 22

JAV sveikina Lietuvą dėl kompensacijos žydams

veidas.lt

"Veido" archyvas

Jungtinės Valstijos (JAV) pasveikino Lietuvos Seimo sprendimą skirti kompensaciją už totalitarinių režimų nusavintą žydų turtą.

JAV Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland (Viktorija Niuland) žurnalistams sakė, kad antradienį Lietuvos parlamento priimtas sprendimas yra svarbus žingsnis “istorinio teisingumo ir susitaikymo link”.

V. Nuland pabrėžė, kad šis įstatymas – tik vienas iš svarbių žingsnių, kurių Lietuvos valdžia ir žmonės imasi dėl sudėtingos savo istorinės praeities, ir išskyrė pastangas pristatyti Holokaustą per švietimą bei žydų kapinių įamžinimą Vilniuje, pranešė naujienų agentūra AFP.

Lietuvos Seimas antradienį pritarė, kad žydams per ateinantį dešimtmetį būtų išmokėta 128 milijonų litų kompensacija už totalitarinių režimų nusavintą turtą.

Kompensacija bus išmokėta 2013-2023 metais ir galės būti naudojama Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo tikslams Lietuvoje. Taip pat iš šios sumos vienkartinė 3 mln. litų suma turės būti panaudota Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje gyvenusiems ir nuo totalitarinių režimų okupacijų laikotarpiu nukentėjusiems žydų tautybės asmenims remti.

Seimo antradienį priimtas įstatymas numato, kad kompensacija būtų moka specialiam Vyriausybės paskirtam fondui, kurio valdymo organas turi atstovauti Lietuvos žydų bendruomenei, Lietuvos žydų religinei bendrijai, kitoms žydų religiją, sveikatos apsaugą, kultūrą ir švietimą Lietuvoje puoselėjančioms organizacijoms bei įstaigoms, jeigu jos pareiškia tokį norą.

Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 200 tūkst. žydų, bet holokausto metu didžioji jų dalis buvo išnaikinta nacių ir vietos kolaborantų. Šiuo metu, anot žydų bendruomenės, Lietuvoje gali gyventi apie 5 tūkst. žydų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...