2011 Birželio 30

JAV remia naujos AE projektą Lietuvoje

veidas.lt

REUTERS

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) remia naujos atominės elektrinės projektą Lietuvoje, teigia JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton (Hilari Klinton) pasiuntinys Eurazijos energetikai, pridurdamas, jog projektas – turint omenyje Ignalinos atominės uždarymą turėtų sulaukti Europos Sąjungos paramos.

“Mes labai remiame Visagino atominę elektrinę. Mums ypač malonu, kad JAV kompanijos rodo susidomėjimą šiuo projektu. Taigi, mes labai teigiamai žiūrime į šį projektą”, – ketvirtadienį susitikime su žurnalistais Vilniuje sakė H. Clinton specialus pasiuntinys Richardas Morningstaras (Ričardas Morningstaras).

Anot jo, turint omenyje tai, jog Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta (laikantis ES reikalavimų – BNS), Europos Sąjunga galėtų paremti Visagino projektą – jo nuomone, IAE uždarymas paverčia Visagino AE projektą tokiu, kuris turėtų būti finansuojamas Europos Sąjungos.

“Ir aš spėju, kad Visagino projektas gaus Europos Sąjungos paramą. Bet, aišku, tai yra Vilniaus ir Briuselio reikalai”, – kalbėjo R. Morningstaras.

Diplomatas taip pat teigiamai atsiliepė apie ES trečiąjį energetikos paketą.

“Trečiasis energetikos paketas yra labai geras dalykas. Jis dar netobulas, tačiau jau pažengęs nemažai. Manau, kad Briuselyje yra pasiryžimas (siekti užsibrėžtų tikslų – BNS)”, – sakė diplomatas.

Tuo tarpu Lietuva, specialaus pasiuntinio nuomone, turi subalansuotą strategiją – anot jo, svarbiausia, kad Visagino, suskystintų gamtinių dujų, elektros ir dujų jungčių su Švedija ir Lenkija projektai būtų baigti.

“Yra sričių, kur galėtumėte pagerinti padėtį, pavyzdžiui padidinti energetinį efektyvumą”, – pastebėjo R. Morningstaras, pridūręs, jog visos šalys turėtų siekti diversifikacijos, tačiau svarbu tai daryti racionaliai. Anot jo, JAV palaiko visus tarptautinius reikalavimus atitinkančius energetinius projektus.

“Aš paprasčiausiai pasakyčiau, kad mes labai stipriai remiame Visaginą (Visagino AE – BNS). Mes neprieštaraujame visiems projektams, kurie atitinka tarptautinius reikalavimus”, – kalbėjo R. Morningstaras, paklaustas apie Baltarusijoje planuojamą statyti atominę elektrinę.

H. Clinton specialaus pasiuntinio Eurazijos energetikai misija, anot JAV Baltųjų rūmų, yra “tiesiogiai bendrauti su aukšto rango Europos, Vidurio Azijos, Rusijos ir kitais politinių ir verslo lyderiai, kad būtų remiamas ir plėtojamas regiono energetikos sektorius”. Šias pareigas R. Morningstaras užima nuo 2008-ųjų kovo.

Į Lietuvą ketvirtadienį pavakarę atvyksianti H. Clinton susitikimuose su šalies vadovais daugiausia dėmesio skirs energetinio saugumo klausimams. JAV ambasadorė Vilniuje Anne E. Derse (En Ders) prieš vizitą žurnalistams šią savaitė pabrėžė, kad JAV remia Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategiją “kaip subalansuotą, ilgalaikį būdą pasiekti energetinės diversifikacijos, saugumo, o galiausiai ir mažesnių kainų”.

JAV valstybės sekretorės vizitas vyksta Seimui priėmus įstatymą, kuris turėtų tapti tapti teisiniu pagrindu Lietuvoje įgyvendinti vadinamąjį trečiąjį Europos Sąjungos energetikos paketą. Seimas ketvirtadienį leido Vyriausybei iš esmės pertvarkyti dujų importo ir transportavimo bendrovę “Lietuvos dujos”, per kelerius metus atskiriant magistralinius dujotiekius ir juos perduodant valdyti valstybei. Be to, bus atskirta ir skirstomųjų dujotiekių bei dujų tiekimo veikla.

Anot Vyriausybės, įgyvendinta ši direktyva susilpnins Rusijos dujų monopolininko “Gazprom” pozicijas Lietuvos ir atvers sąlygas konkurencijai dujų rinkoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...