2010 Gruodžio 18

JAV

JAV prezidentas Obama ragino Kongresą ratifikuoti START

veidas.lt

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), padrąsintas sėkmės, jog pavyko pratęsti 858 mlrd. dolerių vertės mokesčių lengvatų paketo galiojimą, dar energingiau ėmėsi įtikinėti Kongresą ratifikuoti naują Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) su Rusija.

B.Obama savo tradiciniame šeštadieniniame radijo kreipimesi priminė velionio respublikono JAV prezidento Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) pasiekimus, ragindamas abi pagrindines šalies partijas pritarti naujajai sutarčiai. Prezidentas akcentavo, jog įsigaliojus naujajai START, bus galima atnaujinti Rusijos branduolinės ginkluotės įmonių stebėseną, kuri nutrūko, prieš metus nustojus galioti ankstesnei sutarčiai.

“Be naujos sutarties negalėsime tikrinti Rusijos branduolinio arsenalo, o tai pakirstų prezidento Reagano raginimą pasitikėti, bet tikrinti, kai kalbama apie branduolinius ginklus”, – pabrėžė B.Obama, pridūręs, kad, nesugebėjus ratifikuoti šios sutarties, kiltų pavojus Vašingtono ir Maskvos santykių atšilimui.

Pagal naująją START kiekviena iš šalių įsipareigojo per septynerius metus sumažinti dislokuotų strateginių branduolinių ginklų skaičių bent iki 1 550.

Respublikonai senatoriai penktadienį pareiškė, kad ši sutartis neprotingai apribotų JAV puolamųjų ir gynybinių raketinių sistemų vystymą. Jie abejojo dėl tolesnio branduolinio arsenalo mažinimo naudos, taip pat dėl B.Obamos deklaruoto galutinio tikslo – ilgainiui įtikinti pasaulį visiškai atsisakyti branduolinių ginklų.

Nors devyni respublikonai balsavo kartu su demokratais už tai, kad Senate būtų pradėti debatai apie šią sutartį, kol kas neaišku ar visi jie balsuotų už naująją START. Kad sutartis būtų ratifikuota, 100 vietų Kongreso aukštuosiuose rūmuose už ją turi balsuoti bent du trečdaliai įstatymų leidėjų – ne mažiau nei 67 senatoriai.

Ketvirtadienį Kongresas pritarė B.Obamos ir respublikonų susitarimui pratęsti mokesčių lengvatų ir didesnių garantijų bedarbiams galiojimą. Tikimasi, kad šios priemonės suteiks bent trumpalaikį postūmį stringančiai JAV ekonomikai.

Šis žingsnis laikomas prezidento ir respublikonų pergalė, nors jam prieštaravo daugelis B.Obamos demokratų.

B.Obama nusprendė išvykti atostogų į Havajus vėliau nei planuota, stengdamasis, kad būtų ratifikuota naujoji START ir priimti kiti svarbūs įstatymai. Be kita ko, prezidentas pageidauja, kad būtų atšaukta “Tu neklausk, o aš nesakysiu” politika, draudžianti kariuomenėje tarnauti homoseksualios orientacijos neslepiantiems asmenims.

Baltųjų Rūmų atstovas Robertas Gibbsas (Robertas Gibsas) sakė, kad prezidentas ateinančią savaitę planuoja kalbėtis telefonu su įtakingais politikais, siekdamas užsitikrinti jų palaikymą START sutarčiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...