2010 Gruodžio 15

WikiLeaks

JAV kritiškai žiūrėjo į Tymošenko veiklą

veidas.lt

Diplomatai iš JAV be entuziazmo vertino Julijos Tymošenko darbą ministrės pirmininkės poste ir apskritai kritiškai atsiliepė apie situaciją šioje šalyje po Oranžinės revoliucijos, pranešama slaptuose JAV diplomatiniuose dokumentuose, paskelbtuose tinklalpyje “Wikileaks”

Štai 2009 metų gruodį, dar iki prezidento rinkimų Ukrainoje pirmojo rato, Amerikos ambasada priėjo prie išvados, kad J.Tymošenko propaguoja “populistinę ekonomikos politiką”.

Pranešimuose, išsiųstuose į Vašingtoną, buvo kalbama apie jos planus “stiprinti valstybės vaidmenį”. Diplomatai taip pat svarstė apie J.Tymošenko santykius su oligarchais: viena vertus, ji palygino juos su vėžio naviku, bet, antra vertus, naudojosi kai kurių jų parama.

2010 metų vasario 23 dieną diplomatai pažymėjo, kad “per pastaruosius penkerius metus vienintelė ekonomikos reforma, kurį buvo vykdoma Ukrainoje – tai įstatymų, leidžiančių šaliai stoti į Pasaulinę prekybos organizaciją, priėmimas”.

Prancūzijos laikraštis “Le Monde”, išnagrinėjęs “Wikileaks” pranešimus apie Ukrainą, padarė išvadą, kad JAV ambasada kritikavo ne tik J.Tymošenko, bet ir Ukrainos vadovybės, atėjusios į valdžią per Oranžinę revoliuciją, darbą.

“Politinis paralyžius, maišatis, korupcijos pasmaugta ekonomika: situaciją Ukrainoje, praėjus šešeriems metams Oranžinės revoliucijos, regis, galima pavadinti nuviliančia”, – rašo laikraštis.

“Pranešimuose informuojama apie diplomatų pokalbius su Ukrainos politikais. Pavyzdžiui, 2010 metų vasario 22 dieną buvęs finansų ministras Viktoras Pynzenykas “su nuoširdžiu liūdesiu” kritikavo J.Tymošenko. Jis teigė, jog būtini pirmalaikiai parlamento rinkimai, “kad būtų galima apriboti jos destruktyvią jėgą”.

Politikas papasakojo apie priežastis, dėl kurių pasitraukė iš finansų ministro posto 2009 metų vasarį. Viename dokumentų JAV diplomatas praneša, kad, V.Pynzenyko nuomone, vyriausybei vadovaujančiai J.Tymošenko “svarbiau gauti dailininką, galintį nupiešti gražų vaizdą, o ne finansų ministrą, kuris stengtųsi gerinti situaciją ekonomikos srityje”.

“Labai gaila, kad Tymošenko nesugebėjimas priimti sunkius sprendimus labai brangiai atsiėjo šaliai”, – rašo amerikiečių diplomatas.

Be to, ambasada apgailestavo, kad J.Tymošenko “nutraukė bendradarbiavimą su protingais pareigūnais, tokias kaip Pynzenykas, raginusiais vykdyti (ekonomikos) reformas”.

Diplomatų nuomone, būtent tai lėmė, kad Ukraina nesugebėjo išspręsti daugelio rimtų ekonomikos problemų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...