2010 Spalio 28

3–4 metai

Jau kalba trumpais sakiniais

veidas.lt

"Veido" archyvas

Geriausia mažylio mokykla – Jūs. Tad kuo daugiau būkite kartu ir kalbėkite, kalbėkite…

Dvimetukai dar tik pradeda regzti sakinius, o trimetukai jau turėtų kalbėti sakiniais. Tiesa, dar ne tokiais ilgais ir sudėtingais kaip tėtis ar mama, bet jau sakiniais.

Jeigu jūsų mažylis jau užpūtęs trečiojo gimtadienio žvakutes, jo sakinį turėtų sudaryti jau nebe du žodžiai – kas ką veikia, o kur kas daugiau, pavyzdžiui, ir kokios spalvos ar storio buvo tas daiktas ar asmuo, ir kada vienas ar kitas įvykis nutiko. Jei ima stigti žodžių, ir vėl eikite žaisti. Sunerimti ir praverti logopedo duris reikėtų, jei trimetis kalba tik sava kalba arba tik atsakinėja į klausimus.

Kas būna ir koks būna?

Iš pradžių mažyliui papasakokite, kas gali būti, pavyzdžiui, minkštas, ir palaukite, kol vaikas sugalvos bent vieną pavyzdį. Jei mažyliui tai per sunki užduotis, pasakykite jūs (pavyzdžiui, pagalvė), bet kartu pateikite klausimą su priešinga reikšme, pavyzdžiui, kas gali būti kietas (pavyzdžiui, obuolys). Klausti galite ir atvirkščiai: kokia gali būti pagalvė ir koks obuolys? Galiausiai su vaiku apsikeiskite vietomis – tegu jis užduoda jums klausimus, o jūs atsakinėkite. Jūsų atsakymai bus ne mažiau jam naudingi.

Iš pradžių ar po to?

Jei mažylis dar nepažįsta šių sąvokų, būtų metas su jomis susipažinti. Kad būtų lengviau suvokti, į pagalbą pasitelkite paveikslėlius arba konkrečias gyvenimiškas situacijas. Pavyzdžiui, pabudęs tu iš pradžių nusiprausi, o tik po to (arba vėliau) sėdi pusryčiauti. Tada vaikučio paklausinėkite, ką jis daro iš pradžių, o ką po to. Tada papasakokite, ką jūs darote iš pradžių, o ką po to. Pirmą kartą pasakykite teisingai, o antrą kartą – klaidingai. Ar mažylis pastebės klaidą? Dar galite pradėti sakyti, ką jūs veikiate abu iš pradžių, o vaikas tegu pabaigia, ką jūs abu veikiate po to.

Kas ką daro?

Vienas pradėkite, o kitas sakinį baikite. Pavyzdžiui, saulė šviečia, šildo; žmogus eina, bėga, valgo, miega. Tada pasakykite du daiktus, tegu mažylis pasako vieną jiems abiem bendrą veiksmą. Pavyzdžiui, saulė ir lempa – šviečia; paukštis ir lėktuvas – skrenda. O tada atvirkščiai. Pavyzdžiui,  šviečia – saulė ir lempa; skrenda – paukštis ir lėktuvas. Galiausiai užduokite klausimų, pavyzdžiui, kas šviečia, kas skrenda.

Atspėk, kas tai

Užduotis labai paprasta – jūs keliais žodžiais apibūdinkite vieną ar kitą daiktą, o tada tegu mažylis atspėja, kas tai yra. Jei nepavyksta atspėti, jis gali užduoti papildomų klausimų, į kuriuos galimi atsakymai tik “taip” arba “ne”. O tada apsikeiskite vietomis ir spėliokite jūs.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...