2015 Rugsėjo 15

Jau įgyvendinami projektai naujosios paramos lėšomis – PR

veidas.lt

ŽŪM

Pirmosios pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones pateiktos paramos paraiškos jau įvertintos. Pagal daugelį veiklų paraiškose prašoma paramos suma viršijo skirtąją, tad buvo sudarytos pirmumo paramai gauti eilės. Šiuo metu Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sprendžia, kuriems šių projektų skirti paramą. O pirmieji naujosios programos paramos gavėjai jau ne tik pasirašė paramos sutartis, bet ir pradeda įgyvendinti projektus.

 

Paraiškų vertinimas – dviem etapais

Naujuoju finansiniu laikotarpiu didelę reikšmę, ar pareiškėjui bus skirta parama, turi jo pateikto projekto atitiktis konkrečios veiklos srities taisyklėse nustatytiems atrankos kriterijams. Pirmajame projektų vertinimo etape už atitiktį tam tikram kriterijui suteikiami balai, numatytas ir minimalus balų kiekis, kurį būtina surinkti, kad paraiška būtų vertinama toliau. Pagal daugelį veiklos sričių gautose paraiškose bendrai prašoma paramos suma buvo didesnė nei skirtoji, todėl sudarytos pirmumo paramai gauti eilės. Šiuo metu vyksta antrasis – projektų tinkamumo skirti paramą vertinimo etapas. Šio vertinimo metu tikrinama, ar pareiškėjo pateiktuose dokumentuose nurodyta informacija yra teisinga, ar atitinka registruose pateiktus duomenis. Įvertinus projektų tinkamumą skirti paramą pirmumo eilės gali būti koreguojamos.

 

Pasirašė sutartį – pirks technikos

Pavirvytės kaime (Telšių r.) esančiame savo 340 ha ekologiniame ūkyje Remigijus Gailis pernai išaugino 400 t obuolių ir apie 1000 t grūdinių kultūrų – kvietrugių, žirnių, avižų. Obuolius ūkininkas eksportavo į Vokietiją, o grūdus pardavė vietos supirkėjams, kurie produkciją perparduoda užsienio rinkoms. Šiemet, pasak ūkininko, dėl sausros derlius gali būti šiek tiek mažesnis.

2014 m. pabaigoje R.Gailis kreipėsi paramos pagal KPP veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Tuomet buvo renkamos specializuotų uogininkystės ir daržininkystės ūkių valdytojų paramos paraiškos. Paramos sutartis su NMA jau pasirašyta – projektą vyras įgyvendins per du etapus.

„Nuo šių metų turėsime ir gyvulių – kad sodus galėtume tręšti ekologiškomis trąšomis, už paramos lėšas planuojame įsigyti specialiai tam skirtos įrangos. Pirksime ir kitos naujos technikos. Per spalį–lapkritį – krautuvą, obuolių konteinerių, plūgą. Antruoju etapu įsigysime frezą pomedžiams dirbti, šienavimo technikos“, – dėsto planus R.Gailis.

Šiemet pagal vieną populiariausių KPP veiklos sričių „Investicijos į žemės ūkio valdas“ pateiktose paraiškose iš viso buvo prašoma 239,3 mln. eurų paramos. Skirta – 150 mln. eurų. NMA sudarius pirmumo paramai gauti eilę paramos lėšų užteko 1016 paraiškų, surinkusių 62 ir daugiau projektų atrankos balų (minimalus privalomas surinkti atrankos balų kiekis – 35). Iki šios dienos teigiamai įvertintos 64 paraiškos.

 

Nekantriai laukia atsakymo

Pagal KPP veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“ pateiktų paraiškų bendra vertė – apie 1,2 mln. eurų. Iš viso veiklos sričiai skirta 1,25 mln. eurų, tad poreikio reitinguoti paraiškas nebuvo. Lėšų, jei projektai bus įvertinti teigiamai, pakaks visiems 8 paramos besikreipusiems pareiškėjams.

Vienas nekantriai laukiančiųjų NMA atsakymo – Žemaitijos nacionalinio parko (ŽNP) direktorius Ramūnas Lydis. „Esame pateikę paraišką jau iš dalies įkurto amatų centro įrengimo darbams pabaigti“, – sako jis.

ŽNP direkcija ne tik įrenginėja amatų centrą – jis bus viename iš Platelių dvaro rūmų pastatų, tad tuo pačiu metu atkuriamas ir kultūros paveldas. Vieno aukšto statinys su mansarda ir rūsiu – kadaise buvęs viešbutis, sovietiniais laikais ant rūsio pastatyta svetainė. Šiuo metu iš dalies įrengtame amatų centre vyksta audimo, kaukių ir medžio drožybos užsiėmimai, jau anksčiau įrengtose virtuvėse galima rodyti, kaip gaminami tradiciniai žemaičių patiekalai.

Pasak R.Lydžio, jeigu bus skirta paramos lėšų, jos bus panaudotos pastato mansardai sutvarkyti. Tuomet atsirastų galimybė į amatų centrą pasikviesti ne tik vietinių, bet ir iš toliau atvykstančių menininkų. „Įgyvendinus projektą bus sukurtos bent minimalios sąlygos kviestiniams svečiams padėti galvą ant pagalvės. Kol kas, deja, galime bendrauti tik su vietos amatininkais. Ateityje norėtume organizuoti amatininkų savaites ir kitus renginius su skirtingų regionų amatininkais, turime ir daugiau veiklos planų. Jeigu mums bus skirta parama, projektą planuojame baigti per pusmetį“, – sako nacionalinio parko direktorius.

 

Projektai vertinami toliau

Sudarius projektų pirmumo paramai gauti eiles, šiuo metu atliekamas projektų tinkamumo skirti paramą vertinimas ir pagal šias KPP veiklas: „Parama smulkiesiems ūkiams“ (304 paraiškose prašoma 4,5 mln., skirta 4 mln. Eur); „Parama miškų infrastruktūrai gerinti“ (12 pareiškėjų prašo 975,3 tūkst., skirta 704 tūkst. Eur); „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“ (264 paraiškose prašoma apie 6 mln., skirta 1,9 mln. Eur); „Parama vietiniams keliams“ (158 paraiškose prašoma 19,7 mln., skirta 14,5 mln. Eur).

Pagal veiklos sritį „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“ parama jau skirta 748 pareiškėjams, baigiami vertinti paskutiniai projektai. Iš viso pagal šią veiklą buvo pateiktos 1502 paraiškos (prašoma 3 mln., skirta 1,9 mln. Eur paramos). Jaunųjų ūkininkų, 1354 paraiškose bendrai prašiusių daugiau kaip 74 mln. eurų (skirta 20 mln. Eur), projektai taip pat reitinguoti. Šiuo metu su jaunaisiais ūkininkais jau pasirašytos 64 paramos sutartys.

 

Daugiau informacijos – www.nma.lt, www.zum.lt.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...