2010 Lapkričio 16

Kosmosas

Japonijai pavyko zondu paimti asteroido dulkių

veidas.lt

Japonų mokslininkai patvirtino, kad asteroidą Itokavą aplankęs zondas “Hayabusa” sugrįžo į Žemę pargabenęs nežemiškos kilmės grunto dalelių.

Tai jie paskelbė ištyrę daugiau kaip pusantro tūkstančio dalelių, kurias pargabeno zondas.

Abejonių, ar zondui pavyko paimti asteroido grunto, kilo todėl, kad nutūpus zondui ant asteroido nepavyko iššauti šrato, kuris turėjo sukelti dulkes. Vis dėlto į mėginiams paimti kapsulę dulkių pateko, ir tai įrodė ilgai truklę tyrimai.

“Šis laimėjimas yra pirmasis ir nuostabiausias pasaulyje – namo pargabenta medžiagos iš dangaus kūno, ne Mėnulio”, – sakė Japonijos mokslo ir technologijų ministras Yoshiaki Takagi (Jošiakis Takagis) per antradienį surengtą spaudos konferenciją.

MOklsininkų grpė buvo “neįtikėtinai laiminga”, – sakė projekto “Hayabusa” vadybininkas Junichiro Kawaguchi (Džuničyras Kavagučis). “Aš nežinau kaip tai apsakyti, mes to net nesvajojome, dabar esu perpildytas emocijų”, – kalbėjo jis.

2005 metais zondas “Hayabusa” išbuvo tris savaites Itokavos asteroido orbitoje, paskui nutūpė ant jo paimti grunto.

Projektas kainavo apie 200 mln. dolerių, dėl techninių problemų grėsė žlugimas, bet mokslininkai vis rasdavo išeitį.

2010 metų birželio mėnesį asteroido gruntas pateko į Žemę. Kaip buvo planuota, pats zondas sudegė pasiekęs Žemės atmosferą, tapęs įspūdingu liepsnos kamuoliu nakties danguje virš Australijos dykumų.

Tačiau prieš sudegdamas “Hayabusa” išmetė kaitrai atsparią kapsulę, kuri laimingai pasiekė žemės paviršių.

“Hayabusa”, kurio pavadinimas japonų kalba reiškia “sakalas”, startavo 2003 metais, ir grįžo nuskriejęs iki bulvės pavidalo asteroido Itokavos ir atgal – iš viso apie 5 mlrd. kilometrų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...