2012 Spalio 04

Kazuko Shiraishi

Japonija turi prisidėti prie atominių saugumo

veidas.lt


VEIDAS: Kaip vertinate faktą, kad Lietuvoje vyks patariamasis referendumas, kuriame bus klausiama, ar lietuviai pritaria naujos atominės elektrinės statybai? Ar jo rezultatai gali turėti įtakos “Hitachi” pozicijai dėl dalyvavimo projekte?
K.S.: Noriu pabrėžti, kad Lietuva – demokratinė valstybė, kaip ir Japonija, ir pati gali pasirinkti savo politiką. Kiek suprantu, referendumas yra ne privalomasis, o konsultacinis. Jei jis įvyks, rezultatus vertinsime ne mes, o Lietuvos vyriausybė. Taigi, manau, nei Japonijos vyriausybė, nei “Hitachi” ir paties referendumo komentuoti neturėtų. Bet kokiu atveju priimsime Lietuvos sprendimą, kad ir koks jis būtų.
VEIDAS: Kokia jūsų nuomonė apie atominės energetikos ateitį visame pasaulyje? Kodėl Japonija, kurioje įvyko Fukušimos katastrofa ir kuri svarsto galimybę visai atsisakyti atominės elektrinės, dabar palaiko bendrovės “Hitachi” norą dalyvauti projekte Lietuvoje?
K.S.: Rugsėjo 14 d. Japonijos energetikos ir aplinkos taryba paskelbė atominės energetikos politikos strategiją. Tai nėra galutinis sprendimas atsisakyti atominės energetikos, nors į šią strategiją bus atsižvelgiama formuojant energetikos politiką.
Tačiau Japonija, kurioje įvyko atominės elektrinės katastrofa, jau dabar privalo prisidėti prie atominės energetikos saugumo didinimo. Tad mūsų šalis yra pasirengusi pasauliui, taip pat Lietuvai, pasiūlyti aukščiausio saugumo standartus atitinkančias branduolines technologijas. Mes pasidalysime visa patirtimi, kurią įgijome įvykus Fukušimos avarijai.
VEIDAS: Kaip vertinate didėjančią įtampą tarp Japonijos ir Kinijos? Kokios galima laukti nesutarimų dėl salų Rytų Kinijos jūroje atomazgos ir ar įmanomas karinis konfliktas?
K.S.: Japonijai santykiai su Kinija yra patys svarbiausi. Japonija šiuos abiem pusėms naudingus ryšius norėtų dar labiau stiprinti, drauge su Kinija siekti didesnio stabilumo visame regione. Tačiau nepaisant pozityvios Japonijos pozicijos, visoje Kinijoje pastaruoju metu kyla nemažai protestų, o kai kurie jų virto smurtu ir ėmė kelti grėsmę Kinijoje gyvenantiems Japonijos piliečiams, padidėjo ir įtampa Japonijos bendrovių padaliniuose.
Užkirsti kelią prievartai – ne tik Japonijos, bet ir visos tarptautinės bendruomenės tikslas, tad mūsų šalies vyriausybė reikalauja, kad Kinija užtikrintų Japonijos piliečių bei šalies bendrovių saugumą ir kviečia Kiniją į susidariusią situaciją reaguoti ramiai.
O iš savo pusės Japonija yra įsipareigojusi laikytis visų tarptautinių teisės aktų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...