2011 Birželio 10

Įvaikinti vaikai valstybei neberūpi

veidas.lt

"Veido" archyvas

Pasiklausius įvaikinimo kryžiaus kelius įveikusių tėvų istorijų lengva suprasti, kodėl Lietuvoje vaikų globos namai vis plečiasi, o įvaikinamų mažylių statistika stabiliai nedidelė. Tačiau specifinės problemos naujųjų tėvų laukia ne tik siekiant įsivaikinti, bet ir po to, kai naujasis šeimos narys atvyksta į savo naujuosius namus.

Prieš keletą metų ketverių metų berniuką įsivaikinusi Loreta P. pasakoja, kad iš vaikų globos namų atkeliavęs mažylis buvo visiškai kitoks, nei jos panašaus amžiaus biologinis sūnus. Berniukas nuo pat pradžių jautėsi nesaugus ir, nepaisant nuolatinių šeimos pastangų rodyti, kad jis čia atėjo visam laikui ir yra labai mylimas, iki šiol dėl to kyla daugybė keblumų. “Jis pasąmonėje vis dar netiki, kad maisto namie bus visada, jo drabužių ir daiktų niekas neatims, todėl viską kaupia ir slepia”, – pasakoja moteris.

Vidinis vaiko nesaugumo jausmas pasireiškia ir nuolatiniu nerimu, elgesio sutrikimais, kurie trukdo mokytis ir bendrauti mokykloje. Loreta apgailestauja, kad apie tokias gresiančias problemas ji nebuvo perspėta specialiuose kursuose, skirtuose būsimiems tėvams. Moteris taip pat nusivylė sužinojusi, kad įsivaikinusios šeimos neturi jokių privilegijų gauti nemokamą psichologų pagalbą – dėl specialistų konsultacijų poliklinikose ir specializuotose psichikos sutrikimų įstaigose tenka konkuruoti su visomis kitomis sunkumų patiriančiomis šeimomis. “Bet juk įvaikinti vaikai turi specifinių problemų. Tokių šeimų ne tiek daug – negi sunku užtikrinti joms psichologų pagalbą?” – nesupranta moteris.

Įvaikinimo tarnybos vyriausioji specialistė Oksana Penadiuk informuoja, kad padėtis nuo šių metų pagerėjo – savivaldybėse dirbantys įvaikinimo specialistai teikia pagalbą ne tik ketinančioms įsivaikinti, bet ir tai jau padariusioms šeimoms, kurios susiduria su vaikų drausminimo, seksualinio auklėjimo, paauglystės problemomis ir augina nuo smurto nukentėjusius, prieraišumo sutrikimų turinčius vaikus.

Šiuo metu Lietuvoje yra 600 galimų įvaikinti vaikų. Per 2010 m. lietuvių šeimos įvaikino 109 be tėvų globos likusius vaikus, užsieniečių šeimos – 115 vaikų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...