2011 Lapkričio 13

Italijos premjeras traukiasi

veidas.lt

AFP

Per pastaruosius 17 metų valdžioje išbuvęs 10 metų, ekstravagantiškasis italų premjeras Silvio Berlusconi pareiškė atsistatydinsiąs, kai tik parlamente bus pritarta ekonomikos reformoms, kurias jis pažadėjo Europos Sąjungai (ES). Apie tai vakar vėlai vakare pranešė visos svarbiausios pasaulio žiniasklaidos priemonės.

Manoma, jog mandatą naujai vyriausybei formuoti gaus buvęs ES komisaras Mario Monti, 68 metų autoritetingas ekonomistas, kuris neturi didelės politiko patirties. M.Monti palaiko pagrindinė opozicinė Demokratų partija ir kelios mažesnės opozicijos frakcijos, taip pat įtakinga verslo asociacija „Confindustria“, kuri perspėjo, kad Italija priartėjo prie katastrofos slenksčio.

Po balsavimo S. Berlusconi surengė paskutinį ministrų kabineto posėdį ir apie devintą valandą vakaro vietos laiku nuvyko įteikti savo atsistatydinimo rašto Italijos prezidentui Giorgio Napolitano. Italai, laukdami naujienų, specialiai susirinko prie Parlamento žemesniųjų rūmų. Žinią apie S. Berlusconi atsistatydinimą susirinkę žmonės palydėjo ovacijomis ir džiaugsmo šūkiais.

Šį mėnesį Europos centrinio banko (ECB) pirmininku tapęs Mario Draghi, kuris anksčiau vadovavo Italijos centriniam bankui, šeštadienį susitiko su M.Monti Romoje; šis žingsnis laikomas netiesioginiu pretendento į premjero postą palaikymu.

JAV prezidentas  Barackas Obama, Prancūzijos vadovas Nicolas Sarkozy ir kiti pasaulio galingiausių valstybių lyderių raginina, kad Italija suformuotų naują vyriausybę, o ne skelbtų pirmalaikius rinkimus. Spėju, kad šis paskyrimas bus atliktas per kelias artimiausias dienas, ir tai bus tiek skaidrumo, tiek politinio patikimumo ženklas, kuris yra gyvybiškai svarbus padėčiai stabilizuoti“, – TVF vadovė Ch.Lagarde sakė per vizitą Japonijoje.

Tačiau pats S.Berlusconi ir didžioji dalis jo centro dešiniosios koalicijos, įskaitant Šiaurės lygą ir buvę premjero partijos „Forza Italia“ nariai sakė norintys pirmalaikių rinkimų. Kai kuri Italijos žiniasklaida pareiškė, kad  rinkose gali kilti chaosas, jeigu naujasis ministrų kabinetas nebus suformuotas iki ateinančios savaitės pradžios.

Italijos prezidentas Giorgio Napolitano būtų priverstas paskelbti pirmalaikius rinkimus, jeigu dauguma įstatymų leidėjų nepalaikytų laikinosios vyriausybės. Eiliniai parlamento rinkimai turėtų vykti tik 2013 metais.

Italai ne itin sielvartauja dėl S.Berlusconi politinės karjeros pabaigos: naujausios apklausos rodė, kad šį žiniasklaidos magnatą, įsivėlusį į sekso skandalus ir teisines bylas, teigiamai vertina tik 22 proc. rinkėjų.

Savaitraščio „The Economist“, kuris seniai nesutaria su S.Berlusconi ir 2001 metais paskelbė jį „netinkamu vadovauti Italijai“, naujausio numerio viršelyje buvo išspausdinta milijardierius premjero nuotrauka su užrašu „Štai ir viskas, bičiuliai“.

Italijos ilgalaikio skolinimosi palūkanos perkopė 7 proc., todėl kilo pavojus, kad šalis po kelių mėnesių gali tapti nepajėgi vykdyti savo finansinius įsipareigojimus.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...