2011 Gegužės 19

Išreiškė užuojautą konfrontacijos aukoms

veidas.lt

REUTERS

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) per vizitą Airijoje išreiškė “gilią užuojautą” visiems, nukentėjusiems dėl įtemptų santykių tarp abiejų šalių.

Kalbėdama trečiadienio vakarą monarchė neatsiprašė dėl jokių britų veiksmų per abiejų kaimynių konfliktus, tačiau sakė, kad buvo padaryta akivaizdžių klaidų.

Sakydama šią svarbią kalbą per istorinį keturių dienų vizitą, Britanijos karalienė pabrėžė, kad “neįmanoma ignoruoti istorijos naštos” ir kad žuvusieji niekada negali būti užmiršti.

“Liūdna ir apgailėtina tikrovė, kad per istoriją mūsų salos patyrė per akis širdgėlos, neramumų ir praradimų”, – Elizabeth II pareiškė per valstybinį pokylį, trečiadienį vykusį Dublino pilyje, kuri anksčiau buvo Britanijos kolonijinių valdytojų rezidencija.

“Šie įvykiai palietė mus visus, daugelį asmeniškai, ir yra skausmingas palikimas. Niekada negalime užmiršti tų, kurie žuvo arba buvo sužaloti, taip pat jų šeimų, – pridūrė ji. – Visiems nukentėjusiems dėl mūsų neramios praeities reiškiu savo nuoširdžias mintis ir gilią užuojautą”.

Karalienė, kurios vizitą žymėjo kai kurios įsimintinos draugystės ir susitaikymo scenos, savo trumpoje kalboje vėliau pabrėžė teigiamus dalykus: pasak jos, ankstesniais šimtmečiai niekas nebūtų gebėjęs įsivaizduoti draugystės ryšių, šiuo metu siejančių Angliją ir Airiją.

Pokylio svečiai nustebo ir buvo pamaloninti, kai Elizabeth II savo kalbos pradžioje prabilo airių kalba, kuri Airijoje yra valstybinė. Vėliau karalienė pasiūlė tostą už visus Airijos žmones.

“Labai mėgstu skambančius stiklus”, – ištarė ji, kai buvo susidaužta šampano taurėmis.

Galbūt monarchės kalba nuvylė tuos, kurie norėjo išgirsti jos oficialų atsiprašymą, tačiau kitiems atrodė, kad ji iš esmės pripažino britų padarytas skriaudas kovojusiems už Airijos nepriklausomybę.

Ši kalba buvo vienintelis suplanuotas Elizabeth II pasisakymas per keturių dienų viešnagę Airijoje, kuri taip pat yra pirmoji viešpataujančio Britanijos monarcho vizitas kaimyninėje respublikoje.

Trečiadienį karalienė taip pat aplankė liūdnai pagarsėjusį Krouk stadioną, kuriame britų saugumo pajėgos 1920 metais nušovė 14 civilių airių. Šis stadionas yra tapęs svarbiu memorialu airių nacionalistams, kurie jame renkasi gedėti žuvusių per konfliktą su Britanija.

Šis incidentas, kurio metu britų pajėgos šaudė į taikius gyventojus per futbolo rungtynes tarp Dublino ir Tipererio komandų, buvo pramintas Kruvinuoju sekmadieniu ir niekada nebus užmirštas, tačiau kai kurie mano, jog karalienės vizitas padės bent iš dalies užgydyti praeities žaizdas.

“Tikriausiai niekada negalvojau, jog tai įvyks, tačiau vyliausi”, – sakė Airių atletų asociacijos, kuri rūpinosi karalienės apsilankymu Krouk Parko stadione, sekretorius Tadhgas Meehanas (Tajgas Mihanas).

Airių atletų asociacijos prezidentas Christy Cooney (Kristis Kunis) priėmė karalių ir jos vyrą Edinburgo princą Philipą (Filipą) stadione esančiame Hogan kabinete ir pasakė trumpą kalbą.

Jis paminėjo žmones, kurie žuvo per Kruvinojo sekmadienio įvykius, tačiau taip pat pabrėžė šiuo metu abi šalis siejančius šiltus santykius.

Buvęs asociacijos prezidentas Nickey Brennanas (Nikis Brenanas) sakė, kad karalienės apsilankymas žudynių vietoje sukels atgarsį visoje Airijoje.

“Tai, kad Jos Didenybė šiandien atvyko čia, yra labai svarbi gairė, – pareiškė jis. – Tai rodo, kaip toli mes visi pažengėme.”

Elizabeth II sprendimas apsilankyti Krouk Parko stadione prisidėjo prie bendro siekio pademonstruoti per šią kelionę, kad monarchija suvokia problemas, dažnai nulemdavusias abiejų šalių susipriešinimą.

Po šių jaudinančių ceremonijų ketvirtadienio programa buvo paskirta kultūrai ir pramogoms: karalienė ir Edinburgo princas aplankys Airijos nacionalinį žirgyną Kilderės miestelyje į pietvakarius nuo sostinės.

Britanijos karalienė žavisi žirgais ir jų lenktynėmis, todėl tikėtina, kad ji jausis savo stichijoje per ekskursiją Nacionaliniame žirgyne, kuriame veisiami grynakraujai jojamieji arkliai.

85 metų monarchė pati turi kelis žirgus ir iki šiol mėgsta jodinėti. Planuojama, kad jis susitiks su kai kuriais geriausiai Airijos žirgų dresuotojais ir susipažins su arklidėmis.

Airija yra trečioji didžiausia pasaulyje grynakraujų jojamųjų arklių augintoja.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...