2017 Vasario 02

Iniciatyviems merams trūksta daugiau galių

veidas.lt


„Veidas“ geriausią metų merą rinko devintąkart ir tik trečią kartą lyderiu tapo ne didmiesčio ar kurorto, o žiūrint į žemėlapį – visiško pakraščio savivaldybės vadovas.  Ant pjedestalo – Akmenės, Kauno ir Vilniaus vadovai


Aušra LĖKA,  Gabija SABALIAUSKAITĖ

Akmenės rajono meras 45-erių Vitalijus Mitrofanovas įrodė, kad geru meru galima būti ir toli nuo megapolių ar visos valstybės traukos maršrutų nutolusioje savivaldybėje. Ir dar tokioje, kuri dar visai neseniai vadinta ir bedarbių sostine, ir mirusiu miestu.

Tenka pripažinti, kad Akmenės rajono savivaldybė kol kas, galima sakyti, tik vidutiniokė ir „Veido“, ir Laisvosios rinkos instituto (LLRI) savivaldybių reitinguose. Bet Akmenė keičiasi, o V.Mitrofanovo asmeninis indėlis čia akivaizdus.

Tai patvirtina ir jo kolegų merų bei įvairių valstybės institucijų vadovų balsavimas. „Veido“ apklausos duomenimis, V.Mitrofanovas surinko daugiausiai – 120 taškų, dvylika daugiau nei ant-rą vietą pelnęs pernai metų laimėtojas Kauno miesto vadovas Visvaldas Matijošaitis, o dėl geresnės Kauno pozicijos „Veido“ ir LLRI savivaldybių reitinguose galutinėje rikiuotėje „auksinį“ ir „sidabrinį“ merus teskiria vos 1,27 balo.

Trečias apklausoje – Vilniaus meras Remigijus Šimašius, sulaukęs 87 balsuotojų balų. Jis trečias ir galutinėje geriausiųjų rikiuotėje.

Lig šiol „Veido“ rengiamuose geriausio mero rinkimuose lyderiais dukart yra tapę skirtingų kadencijų Klaipėdos merai, Kauno, kurortų – Druskininkų, Neringos ir Birštono, taip pat Ignalinos ir Utenos rajonų vadovai. Tiesa, anksčiau rinkimuose buvo taikoma taisyklė, kad laurus laimėjęs meras po to kelerius metus negali pretenduoti į šį titulą.

Tarp geriausių merų buvo keturi socialdemokratų, po vieną Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), Liberalų sąjūdžio, Liberalų ir centro sąjungos, nepartinio rinkimų komiteto „Vieningas Kaunas“ atstovą.

Šiųmečiuose rinkimuose geriausių merų trisdešimtuke – aštuoni Liberalų sąjūdžio, septyni socialdemokratų, šeši konservatorių, keturi nepartinių judėjimų, du LVŽS, po vieną Darbo partijos, Laisvės sąjungos (liberalų) ir Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovą. Penki iš 30-ies pernai į jį nebuvo patekę.

Nemažai respondentų dalį savo taškų skyrė ir buvusiam Jonavos rajono merui, dabar – ūkio ministrui Mindaugui Sinkevičiui. 2016 m. jis net buvo iškopęs į šeštą vietą geriausiųjų rikiuotėje. Šiemet jis taip pat būtų pakliuvęs į 30-uką, bet su kur kas kuklesniu rezultatu: tikėtina, dalis respondentų jau nebebalsavo už jį būtent dėl tos priežasties, kad jis – nebe meras. Darydami tokią prielaidą nutarėme suteikti šansą būti tarp 30-ies geriausiųjų mero poste tebesantiems politikams.

Beje, mažiausiai iki 30-uko pritrūko Prienų rajono merui Alvydui Vaicekauskui.

Akmenę meras išvadavo iš mirusio miesto įvaizdžio

Akmenės mero V.Mitrofanovo sėkmės negalima pavadinti sensacija: meravimo pradžioje jis nepateko tarp trisdešimties geriausiųjų, o pastaruosius kelerius metus buvo ir antras, ir trečias, ir septintas.

Jo startas mero poste buvo nelengvas. 2008 m. mirus ligtolinei merei jis išrinktas nauju Akmenės vadovu viduryje kadencijos. Jaunam merui (jam tuomet buvo 37-eri) pirmiausia teko išbandymas krize. Įveikęs šį išbandymą meras su savo komanda ėmėsi keisti Akmenę, ieškoti investuotojų, kalbinti į miestą sugrįžti ar atvykti jaunus specialistus. Iš atsilikusio regiono simbolio savivaldybė ėmė vaduotis padedama gerų mero vadybinių gebėjimų ir modernių idėjų. Beje, V.Mitrofanovas bene pats aktyviausias tarp merų įvairių siūlymų, kaip gerinti regionų valdymą, teikėjas Vyriausybei, ministerijoms.

Akmenė buvo viena bandomojo projekto vykdant savarankišką socialinių išmokų teikimo funkciją savivaldose iniciatorių ir įgyvendintojų. Išskirtinai sėkmingai valdomi finansiniai savivaldybės ištekliai – pagal skolos lygį savivaldybė patenka į trejetuką mažiausiai prasiskolinusių savivaldybių. Užpernai pasiektas susitarimas dėl Akmenės rajono šildymo sutarties pakeitimo ir pratęsimo smarkiai sumažinant šildymo kainą vartotojams. Prieš keletą metų nedidelė Akmenės rajono gyvenvietė Venta pagarsėjo išskirtiniu investuotoju – „Ikea“ padaliniu. Dvejus pastaruosius metus iš eilės akmeniškiai pelno ir „Globalios Lietuvos“ apdovanojimus už užsienio investicijas, pritrauktas į regioną.

Akmenės savivaldybė kasmet ėmė pelnyti ir po „Auksinę krivūlę“ – svarbiausią Lietuvoje savivaldos srities apdovanojimą už ryškiausias iniciatyvas ir darbus. Pernai Užsienio reikalų ministerija apdovanojo Akmenę už viešosios diplomatijos puoselėjimą, užpernai Krašto apsaugos ministerija – kaip savivaldybę, iš kurios savanoriškai atėjo daugiausiai karo prievolininkų (skaičiuojant procentais nuo savivaldybės gyventojų skaičiaus). Dar prieš metus Akmenė pelnė Susisiekimo ministerijos apdovanojimą už didžiausią pažangą didinant eismo saugumą, dar pora metų anksčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ją įvertino už geriausius bei novatoriškiausius sprendimus ir pasiekimus socialinės paramos srityje.

2014 m. už Naujosios Akmenės senamiesčio gyvenamosios aplinkos sutvarkymą Akmenės rajono savivaldybė pelnė apdovanojimą, kaip įgyvendinusi geriausią Vakarų Lietuvoje projektą pagal priemonę „Probleminių teritorijų plėtra“. 2013 m. Susisiekimo ministerija Naująją Akmenę paskelbė mažųjų miestų kategorijos laimėtoja nominacijoje „Dviračių miestas“. 2011 m. Lietuvos energetikos ministerija skyrė padėką Akmenės rajono savivaldybei už pažangiai tvarkomą šilumos ūkį ir įdėtas pastangas lengvinant šildymo kainų naštą Naujosios Akmenės gyventojams.

Akmenė mirštančio regiono įvaizdį keičia į novatoriškų iniciatyvų. Didelė dalis jų – mero V.Mitrofanovo idėjos.

Beje, Akmenė – jo gimtinė: Akmenės rajone jis gimė, Naujojoje Akmenėje baigė vidurinę mokyklą. Su pagyrimu baigęs Lietuvos žemės ūkio akademiją ir įgijęs inžinieriaus mechaniko specialybę, grįžo į gimtinę, dirbo bendrovėje „Naujasis kalcitas“ autotransporto mechaniku, paskui autotransporto tarnybos vadovu.

2006 m. Vilniaus universitete įgijo teisės magistro kvalifikacinį laipsnį. Tais pačiais metais pradėjo dirbti Akmenės rajono savivaldybės administracijos vyriausiuoju specialistu sporto klausimais, paskui mero patarėju. Nuo 2007 m. jis renkamas į Akmenės rajono savivaldybės tarybą. 2008 m. tapęs meru šiame poste dirba trečią kadenciją, pastarąją – jau kaip tiesiogiai akmeniškių išrinktas meras.

V.Mitrofanovas – Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos narys, Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas. Jis – Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas, Europos Tarybos Vietos ir regionų valdžių kongreso narys. Jis yra Socialdemokratų partijos prezidiumo narys, Akmenės skyriaus pirmininkas.

V.Mitrofanovas vedęs, turi du vaikus. O tarp mero laisvalaikio pomėgių – sportas, proto mūšiai, žemės ūkis, žvejyba, medžioklė, knygos, kelionės. V.Mitrofanovas – ir savo su bendraminčiais prieš dešimtmetį įsteigto futbolo klubo „Akmenė“ prezidentas, ir entuziastingas protų kovų dalyvis.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. jurgis jurgis rašo:

    Kaip truksta Lietuvai tokiu sauniu meru. reikia tik palinketi siam merui sveikatos ir stiprybes, pepigu vilniaus merui, pabandytu akmenej iskaro liktu paskutinis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...