2011 Kovo 29

Rusija

Ingušijoje galėjo būti sunaikintas Kaukazo kovotojų lyderis Umarovas

veidas.lt

Ingušijoje per specialiąją operaciją pirmadienį galėjo būti sunaikintas Kaukazo kovotojų lyderis Doku Umarovas, pranešė šaltinis šios Rusijos Kaukazo respublikos jėgos struktūrose.

“Mes tikimės, kad per specialiąją operaciją buvo sunaikintas Doku Umarovas, o galbūt ir dar kas nors iš banditų formuočių, vykdančių teroristinę veiklą Šiaurės Kaukaze, vadeivų. Taip manyti galima, remiantis mūsų turimais duomenimis apie banditų grupės sudėtį”, – sakė agentūros pašnekovas.

Pasak jo, “galutinį specialiosios operacijos rezultatą bus galima nustatyti tik po kovotojų, sunaikintų kalnuotoje ir miškingoje vietovėje Ingušijos teritorijoje praėjusį pirmadienį, atpažinimo procedūros”.

“Šiuo metu labai prasti orai trukdo dirbti operatyvinei tyrimo grupei, taip pat vidaus kariuomenės daliniams, kurie tiesiogiai dirba šiame rajone ir užtikrina operatyvinės tyrimo grupės saugumą”, – sakė agentūros pašnekovas.

Kiek vėliau antradienį šaltinis Šiaurės Kaukazo federalinės apygardos jėgos struktūrose informavo, kad pirminiai duomenys rodo, jog per specialiąją operaciją Ingušijoje buvo nukauti kovotojų lyderiai D.Umarovas ir Aslanas Biutukajevas.

Savo ruožtu Ingušijos vadovas Junusas Bekas Jevkurovas pareiškė agentūrai “Interfax”: “Aš galėsiu pasakyti, kad likviduotas Doku Umarovas, kai pats tai pamatysiu. Bet mes turėjome informacijos, kad šioje grupėje, kuri buvo sunaikinta, buvo banditų formuočių vadovų”.

Pirmadienį Nacionalinio antiteroristinio komiteto informacijos centras agentūrai “Interfax” pranešė, kad teisėsaugos institucijos per specialiąją operaciją Ingušijos teritorijoje sunaikino 17 kovotojų ir sulaikė du asmenis, susijusius su teroro aktu Domodedovo oro uoste.

Žinybos duomenimis, didelio masto specialioji operacija buvo surengta tiriant baudžiamąją bylą dėl teroro akto, kuris buvo įvykdytas šių metų sausio 24 dieną Domodedovo oro uoste.

“Per tikslius karinių oro pajėgų smūgius ir antžeminę operaciją sunaikinta kovotojų bazė, kurioje buvo rengiami teroristai-mirtininkai, taip pat ir teroro aktams Šiaurės Osetijos ir Ingušijos teritorijoje”, – sakoma pranešime.

“17 banditų sunaikinti, sulaikyti du teroro akto Domodedove dalyviai”, – pažymima jame.

Sunžos rajono Verchnij Alkuno gyvenvietėje tuo pačiu laiku buvo likviduotas aktyvus kovotojų “parankinis” Aslanas Cečojevas, kuris tiekė jiems maisto produktus ir vaistus, pažymima pranešime.

Per šias specialiąsias operacijas žuvo du Rusijos federalinės saugumo tarnybos darbuotojai ir vienas VRM darbuotojas, praneša Nacionalinis antiteroristinis komitetas.

Apie Kaukazo kovotojų lyderip D.Umarovo mirtį per pastaruosius 10 metų buvo pranešta septynis kartus.

Pirmą kartą tokia informacija buvo išplatinta 2000 metų kovą, kai Jungtinės kariuomenės grupuotės Šiaurės Kaukaze vadovybė paskelbė, kad D.Umarovas žuvo mūšyje Čečėnijos Nožai Jurto rajone. Tačiau šios žinios nepasitvirtino.

Nuo 2005 metų vasario iki 2007 metų balandžio gandai apie D.Umarovo mirtį buvo pasirodę penkis kartus. 2009 metų birželį kai kurios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad D.Umarovas gali būti tarp kovotojų, sunaikintų per specialiąją operaciją Ingušijoje; ši informacija nepasitvirtino.

Tų pačių metų lapkritį Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas neatmetė galimybės, kad D.Umarovas buvo sunaikintas respublikos Ačchoi Martano rajone.

2011 metų sausį žiniasklaidos priemonėse vėl pasirodė pranešimas apei D.Umarovo mirtį, bet po mėnesio internete buvo paskelbtas kovotojų pogrindžio lyderio vaizdo kreipimasis, kur jis prisiėmė atsakomybę už teroro aktą Domodedovo oro uoste sausio 24 dieną. Per teroro aktą 36 žmonės žuvo, daugiau kaip 150 patyrų įvairaus sunkumo sužeidimų.

Nuo separatistinių nuotaikų sustiprėjimo Čečėnijoje buvo sunaikinti beveik visi kovotojų lyderiai.

Džocharą Dudajevą, paskelbusį Čečėnijos nepriklausomybę ir jos pasitraukimą iš RF sudėties, Rusijos specialiosios tarnybos nužudė netoli Grozno 1996 metų balandį.

Pakeitęs Dž.Dudajevą Aslanas Maschadovas buvo nukautas 2005 metų kovą Tolstoi Jurto gyvenvietėje Čečėnijoje per RF Federalinės saugumo tarnybos specialiąją operaciją.

“Pasižymėjusį” grobimais ir žiauriu elgesiu su įkaitais kovotoją Arbi Barajevą (Arbį Barajevą) Rusijos specialiosios tarnybos nukovė drauge su bendražygiais Čečėnijoje 2001 metų birželį.

Kovotojų lauko vadas, jordanietis Khattabas (Chatabas) buvo nukautas 2002 metų kovą per slaptą Rusijos specialiųjų tarnybų operaciją.

Žinomas lauko vadas Ruslanas Gelajevas buvo mirtinai sužeistas mūšyje su federaline kariuomene Dagestano kalnuose 2004 metų vasarį.

Šamilis Basajevas, organizavęs kruviniausius teroro aktus Rusijoje, tarp jų 1-oje Beslano mokykloje, taip pat Čečėnijos prezidento Achmado Kadyrovo nužudymą, žuvo 2006 metų liepą Ingušijos Nazranės rajone, sprogus jo lydimam sunkvežimiui su ginklais ir šaudmenimis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...