2011 Kovo 15

Santaupos

Indėliai dėl didėjančios infliacijos šiemet nuvertės

veidas.lt

Juodai dienai pasitaupiusiems, bet visiškai konservatyviems lietuviams baigėsi katinos dienos: terminuotų indėlių palūkanos, šiuo metu siekiančios tik 0,8–3,3 proc. už indėlius litais, daugelyje Lietuvos komercinių bankų jau dabar mažesnės už infliaciją (prognozuojama, kad per šiuos metus ji gali siekti iki 3–4 proc.), ir šių dviejų skaičių santykis, gerėjant ekonominei padėčiai, keisis tik indėlininkų nenaudai.

Iš viso fiziniai asmenys Lietuvos komerciniuose bankuose šiuo metu laiko pasidėję per 27 mlrd. Lt. Taigi metų gale Lietuvos indėlininkai dėl infliacijos bus praradę mažiausiai 300–400 mln. Lt.

Ką daryti tiems, kurie bijo investavimo rizikos, nesidomi biržomis ir akcijomis, bet nenori, kad jų santaupas apkramtytų infliacija?

Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varnauskienės, kito tokio patikimo būdo saugiai laikyti savo pinigus, kaip terminuoti bankų indėliai, tikrai nėra – čia susitari bent jau dėl nedidelių palūkanų. O visi kiti bankų siūlomi produktai, net ir konservatyviausi, tokie kaip su įvairiais fondais, žaliavų indeksais susietos bankų platinamos obligacijos, blogiausiu atveju garantuoja tik investuotos sumos grąžą. Sėkmės atveju, žinoma, galima tikėtis pelno, tačiau tai – jau negarantuotas dalykas. “Bet juk naivu tikėtis pelno visiškai niekuo nerizikuojant. Jei galimų, kad ir nedidelių praradimų baiminamasi labiau už viską, tikrai patarčiau palikti savo pinigus kaip banko indėlį”, – sako banko atstovė.

“Swedbank” Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė Odeta Bložienė antrina, kad visiškai lygiavertės alternatyvos indėliui nėra – visos kitos priemonės jau šiek tiek rizikingesnės. “Bet ir potencialiai pelningesnės. Viskas turi savo kainą”, – dėsto ji. Ekspertė perspėja obligacijomis nesidomėti tuos, kurie teturi pasidėję juodai dienai, – obligacijų trukmė paprastai ilgalaikė, o pinigų išsiėmimas anksčiau laiko apmokestinamas baudomis.

Panašiai ir su visiškai nerizikingomis laikomomis investicijomis į vyriausybių platinamas obligacijas: jos saugios, tačiau paprastai ilgalaikės. Be to, jų pelningumas dabar, rimstant ekonomikos krizei, taip pat tesiekia vos kelis procentus, t.y. lygus galimai infliacijai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...