2010 Gruodžio 07

Mokečiai

I.Šimonytė: didesnis naftos mokestis – ne išsigelbėjimas

veidas.lt

Finansų ministrė pasisako prieš naftos ir dujų mokesčio didinimą. Jos teigimu, tai neišgelbėtų valstybės biudžeto ir šalies pensininkų.

“Preliminariai vertinant, padidinus naftos ir dujų mokesčio kompensacinį tarifą iki 20-30 proc., valstybės biudžetas papildomai gautų tik nuo 6 mln. iki 11 mln. litų. Nustačius 20 proc. bazinį tarifą visoms įmonėms, poveikis būtų minimalus. Papildomai prisidėtų apie 0,5 mln. litų, net šiemet už išgautą naftą iš naujai išžvalgytų telkinių mokėta iš esmės nebuvo, o už senuosius telkinius ir dabar taikomas 20 proc. tarifas”, – Seime antradienį aiškino Ingrida Šimonytė.

Pasak jos, panaikinus lengvatą, kuri leidžia iki 50 proc. sumažinti mokesčio sumą naujų telkinių paieškos išlaidų suma, papildomai būtų gauta dar apie 0,5 mln. litų.

Pensijų didinimo iniciatoriai siūlė papildomai į valstybės biudžetą gauti apie 150 mln. litų, iki 20-30 proc. padidinus naftos ir dujų išteklių bazinius mokesčius už valstybės išžvalgytus telkinius.

Vyriausybė pavasarį pasiūlė panaikinti naftos ir dujų išteklių mokesčio lengvatas, paskirstyti jo naštą tolygiai visiems mokėtojams, peržiūrėti bazinius ir kompensacinius mokesčio tarifus, jų taikymo kriterijus.

Atitinkamos Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisos yra registruotos Seime, bet nepradėtos svarstyti.

Jomis siūloma suvienodinti visų naftos ir dujų telkinių eksploatuotojų apmokestinimą, valstybės biudžetas gautų daugiau pajamų.

Dabar vieniems mokesčio mokėtojams už išgaunamus išteklius taikoma lanksti mokesčio skalė, o kitiems – bazinis 20 proc. mokesčio tarifas nepriklausomai nuo gavybos apimčių. Be to, pagal dabar galiojančią tvarką, įmonė gali susimažinti mokesčio dydį – iki 50 proc. per kalendorinius metus atliktų naujų telkinių paieškos ir žvalgybos darbams skirtų išlaidų suma, tad valstybės biudžetas gauna mažiau įplaukų.

Naftos ir dujų išteklių mokesčio dydį sudaro bazinis ir kompensacinis tarifai. Priklausomai nuo telkinio eksploatavimo pradžios ir metinių gavybos apimčių taikomi skirtingi baziniai tarifai.

Telkiniams, kuriuose gavyba pradėta iki 2003 metų liepos, taikomas 20 proc. bazinis mokesčio tarifas, o kur gavyba pradėta vėliau – nuo 2 iki 16 proc.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...