2013 Rugsėjo 26

Gyvename ne tik ilgiau, bet ir sveikiau?

veidas.lt


Naujausi moksliniai tyrimai teikia optimizmo senstančioms išsivysčiusių šalių visuomenėms. JAV atliktas tyrimas atskleidė ne tik tai, kad medicinos pažanga pailgino gyvenimo metus, bet ir kad amerikiečiai vyresniame amžiuje yra kur kas sveikesni nei anksčiau.
Harvardo universiteto mokslininkai, išanalizavę apie 90 tūkst. asmenų ligų istorijų, surinktų 1991–2009 m., padarė išvadą, kad gerokai padidėjo tikimybė senatvę praleisti kokybiškiau, t.y. mažiau metų prieš mirtį būti kamuojamiems ligų. Tai esą turėtų sumažinti nerimą, kad medicinos naujovės pailgindamos amžiaus trukmę, tiesiog prideda daugiau ligotų metų. Nors iki galo nėra aišku, dėl kokių priežasčių sveikata pagerėjo, manoma, kad medicinos pažanga kartu galėjo pagerinti bendrą padėtį kovojant su vyresniame amžiuje pasireiškiančiomis lėtinėmis ligomis, kurios tampa ne tokios baisios.
Pasak šios studijos autoriaus Harvardo universiteto profesoriaus Davido Cutlerio, prastos sveikatos laikotarpis buvo „suspaustas“ prieš pat gyvenimo pabaigą, taigi dabar kur kas rečiau pamatysi žmonių, kurie prieš mirtį ligų būtų kamuojami šešerius ar septynerius metus.
Beje, teigiamas ilgaamžiškumo tendencijas paryškina ir Danijoje atlikta studija, atskleidusi, kad šiandienos senjorai išlaiko kur kas aštresnį protą nei ankstesnių kartų, dėl ko taip pat dažnai nerimauta. Palyginus prieš dešimtmetį tirtų devyniasdešimtmečių danų protinius sugebėjimus ir gebėjimą atlikti kasdienes užduotis su dabartinių senjorų, pastarųjų rezultatai yra kur kas geresni.
Lietuvoje, Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovo Romualdo Gurevičiaus teigimu, panašių tyrimų apie ilgaamžiškumą nėra. Tačiau remiantis Lietuvos sveikatos rodiklių sistemos pateikiamais rezultatais, vyresnių žmonių (65 metų ir vyresnių) sergamumas įvairiomis ligomis nemažėja. Pavyzdžiui, senjorų, sergančiųjų cukriniu diabetu, psichikos ir elgesio sutrikimais, nervų sistemos, kraujotakos sistemos ligomis, taip pat piktybiniais navikais, netgi daugėja.
Taigi bent kol kas Lietuvoje panašios į JAV sėkmės istorijos nematome.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...