2016 Liepos 07

JAV prezidento rinkimai

Gucciferiai kol kas neįveikė Hillary

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Liepos 2 d. Demokratų partijos kandidatė JAV prezidento rinkimuose Hillary Clinton praleido pusketvirtos valando Federalinio tyrimų biuro (FTB) būstinėje. Ji savanoriškai papasakojo apie savo tarnybinio susirašinėjimo aplinkybes. JAV generalinė prokurorė Loretta Lynch trečiadienį pareiškė priėmusi FTB rekomendacijas, kad H.Clinton nebūtų pateikti jokie kaltinimai dėl privataus elektroninio pašto serverio naudojimo tarnybos reikalams.

Nesklandumai dėl elektroninio pašto prasidėjo valstybės sekretorės H.Clinton pirmosiomis darbo dienomis. Ji panoro visą savo elektroninį susirašinėjimą vykdyti naudodamasi asmeniniu „BlackBerry“ telefonu, tačiau jai nebuvo leista įsinešti įrenginio į Valstybės departamento saugiąją zoną, kuri vadinama „Mahogany Row“. Kitais atvejais ji susirašinėjo per „BlackBerry“ ir tam naudojo asmeninį serverį, pastatytą H.Clinton namo Čapakvoje rūsyje. Valstybės sekretorei buvo sukurtas asmeninis pašto adresas clintonemail.com, apie kurį žinojo palyginti nedaug žmonių – daugiausia laiškų gavėjai.

Taip H.Clinton pažeidė savo pačios patvirtintas saugumo taisykles. JAV prezidento Baracko Obamos administracija 2009 m. išleido direktyvą, kad visa tarnybinė korespondencija turi vykti tik naudojant oficialius serverius ir būti saugoma darbo vietose. 2011 m. H.Clinton patvirtino tai savo instrukcija, kuri buvo išsiuntinėta Valstybės departamento darbuotojams.

Kažkada Rusijos šnipai įtaisė pasiklausymo įrangą sienų apdailos detalėje netoli nuo „Mahogany Row“. Vėliau primityvius šnipus pakeitė programišiai, kurie įsilauždavo į Valstybės departamento bei kitų federalinių žinybų serverius.

2013 m. programišius iš Rumunijos Marcelas Lehelis Lazaras, pravarde Gucciferis, išplatino H.Clinton seno bičiulio, patikėtinio ir padėjėjo Sydney’aus Blumenthalio jai rašytas atmintines apie įvykius Libijoje. Tai buvo pavogta ne iš H.Clinton serverio. Gucciferis buvo įsilaužęs į bendrovės „America Online“, JAV prezidento George’o W.Busho sesers Dorothy Bush Koch severius. 2016 m. Rumunija išdavė Gucciferį JAV, kur jis buvo nuteistas. Laukdamas teismo jis teigė, kad yra įsilaužęs ir į H.Clinton serverį, tačiau nepateikė jokių įrodymų.

Š.m. liepos 1 d. programišius, pasivadinęs Guccifer 2.0, paskelbė iš Demokratų partijos nacionalinio komiteto pavogtus duomenis, tarp kurių – rinkimų kampanijos ir finansiniai dokumentai. Programišius, apsiskelbęs vyru iš Rytų Europos, pareiškė nedirbantis Kremliui.

H.Clinton serverio protokolai rodo, kad 2012 m. rugpjūtį ir gruodį programišius iš Serbijos porą kartų skenavo serverį. Neaišku, ar jis žinojo, kad serveris priklauso H.Clinton, nors įsilaužėliui nebuvo paslaptis, kad serveris aptarnauja paštą clintonemail.com. 2014-aisiais H.Clinton serveris buvo atakuojamas iš Vokietijos, Kinijos ir Pietų Korėjos. 2013-ųjų spalio mėn. instaliuotos saugos programos blokavo penkias tokias atakas, tačiau kelis mėnesius H.Clinton tarnybiniai laiškai keliavo per serverį be tokios įrangos.

Serverio įrašai nerodo, kad būta sėkmingų įsilaužimų. Taigi H.Clinton teiginiai, kad ji nesukėlė pavojaus JAV valstybės paslaptims, kol kas lieka nepajudinami.

2014 m. gruodį H.Clinton perdavė Valstybės departamentui 55 tūkst. savo tarnybinio susirašinėjimo dokumentų. Baltieji rūmai pareiškė, kad jeigu buvusi valstybės sekretorė grąžino visus laiškus, pretenzijų jai nėra. Tačiau neaišku, ar išties neliko ko nors negrąžinta. H.Clinton teigia nesiuntusi ir nearchyvavusi slaptos informacijos, nors dalį jos grąžintų laiškų Valstybės departamentas paskui įslaptino.

2012 m. rugsėjo mėn. Bengazio mieste Libijoje islamistai užpuolė JAV atstovybę, nužudė pasiuntinį ir tris darbuotojus. JAV žinybų – CŽV, Pentagono, Valstybės departamento veiksmus, jų koordinaciją šio incidento metu tyrė speciali Kongreso komisija. Komisijos pirmininkas tikina, kad su Bengazio įvykiais susijusi H.Clinton korespondencijoje, kurią ji perdavė Valstybės departamentui ir Kongresui, yra daugybė spragų.

Gegužės pabaigoje Valstybės departamento atstovas negalėjo tiksliai atsakyti į klausimą, ar į H.Clinton serverį kada nors buvo įsilaužta. Jis pripažino, kad H.Cinton pažeidė federalines taisykles, kurių tikslas – apsaugoti slaptą informaciją. Tai prieštaravo H.Clinton teiginiams, kad jos elgsena buvo be priekaištų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...