2014 Spalio 07

Graikija – jau ne toks keiksmažodis?

veidas.lt

Kartu su 2015 m. įvedamu euru ateina ne tik ekonominiai pranašumai – už euro slypi ir pavojai. 2001 m. eurą įsivedusi Graikija šiuos pavojus pajuto itin skaudžiai. Ar Lietuva įstengs nenusvilti nagų?

Martynas Šimulis

Lietuvoje vieni džiaugiasi būsimu euro įvedimu, o kiti iki šiol negali ir nenori patikėti, kad reikės laidoti nacionalinę valiutą litą. Ekonomistai ir politikai teigia, kad euras – mūsų ekonominis žingsnis į priekį, padėsiantis skatinti užsienio prekybą ir padidinsiantis investicijas. Bendro Europos Sąjungos piniginio vieneto priešininkai šaukia, kad tai – tik turtingiesiems naudingi pokyčiai, pakelsiantys visų prekių kainą ir dar labiau nuskurdysiantys šalį.

Euro šalininkai patys pripažįsta, jog vien šios valiutos įvedimas ekonomikos nepagerins, o kelerių metų patirtis rodo, kad kartais su didžiausiais sunkumais gali susidurti būtent tos valstybės, kuriose cirkuliuoja bendra ES valiuta.

Mūsų šaliai įsivedus eurą kyla grėsmė tapti tuo, kas seniai pasaulyje buvo vadinama silpnos ekonomikos pavyzdžiu – Graikija. Rugsėjo viduryje Europos Komisijos išleistoje kasmetėje ekonomikos prognozėje „ES valstybių pramonės konkurencingumo progresas“ šalys narės yra suskirstytos į keturias grupes. Lietuva atsidūrė trečiojoje – mūsų ekonomika apibūdinama kaip „kukli, bet auganti“. Kartu su Lietuva šioje kategorijoje yra kaimyninės Latvijos, Lenkijos bei Estijos šalys, Čekija, Ispanija, Portugalija, Rumunija, Vengrija, Slovakija ir… Graikija.

Tai reiškia, kad graikai, anksčiau vadinti ES inkaru, pamažu kelia savo ūkį, o šalies premjeras Antonis Samaras netgi teigė, kad trečiąjį 2014 m. ketvirtų Graikijoje pirmą kartą per dvejus metus bus užregistruotas ekonomikos augimas. Prieš penkerius metus Graikijai buvo kilusi rimta bankroto grėsmė, nes jos skolos gerokai viršijo šalies bendrąjį vidaus produktą (2009 m. graikų skolos sudarė 365 mlrd. JAV dolerių, arba 108 proc. BVP).

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-38-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...