2011 Gegužės 09

Geriau žiema pavasarį nei pavasaris žiemą

veidas.lt

BFL
Praėjusią savaitę dalį Lietuvos uždengęs gausus sniegas ir minusinė temperatūra sukėlė nuogąstavimų, ar tai nepakenks būsimam derliui. Žemės ūkio rūmų vyr. specialistas augalininkystei Algimantas Vaičiulis ramina, esą sugrįžusi žiema nepadarė nuostolių nei sodams, nei juo labiau pasėliams.

Ūkininkas ir politikas Ramūnas Karbauskis sako, kad pasėlius ne tik lietus, bet ir sniegasnetgi išgelbėjo, nes drėgmės jau labai trūko ir žemdirbiai nerimavo, kad pasėliai gali nesudygti.

Tad žiema pavasarį žalos ūkininkams neatnešė, priešingai nei pavasaris žiemą. Žemdirbiai tikina per pastaruosius dvidešimt metų nematę tokių nuostolių, kokių pridarė praėjusi žiema. “Po atšilimo sekęs didžiulis atšalimas sunaikino pusę, o kai kuriuose rajonuose net 80–90 proc. pasėlių. Nieko panašaus nėra buvę, net nėra su kuo lyginti”, – apgailestauja R.Karbauskis.

Žieminės kultūros atsėtos vasarinėmis, taigi jei būtų idealios klimatinės sąlygos, jų derlius kiek kompensuotų permainingos žiemos pridarytus nuostolius. Tačiau gresia dar viena problema – jei sutaps ir žieminių, ir vasarinių pasėlių javapjūtė, fiziškai bus sunku suskubti nuimti visą derlių. “Vėl beliks melsti, kad būtų sausa”, – teigia R.Karbauskis.

Ar ne geresnė išeitis, užuot meldusis, pasėlius drausti? Ūkininkas sako apdraudęs rapsus, tačiau kviečių praktiškai niekas nedraudė, nes tokių kaip šią žiemą klimatinių ekstremumų nebūdavę.

Šiuo metu ūkininkų organizacijos tikisi, kad bus rasta galimybių išmokėti maksimalią leistiną ES išmokų sumą. O specialistai suka galvas ieškodami tinkamiausių veislių vis permainingesniam Lietuvos klimatui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...