2010 Birželio 03

EBSW

G. Petriko advokatas: kaltinamasis jau atsėdėjo savo laiką

veidas.lt

Buvęs EBSW grupės prezidentas Gintaras Petrikas, apskundęs Vilniaus apygardos teismo (VAT) vasario pabaigoje priimtą nuosprendį, praktiškai atsėdėjo visą jam skirtą laiką, ketvirtadienį Lietuvos apeliacinio teismo (AT) posėdyje teigė nuteistojo advokatas Gintaras Černiauskas.

Pasak advokato, VAT teisėjas Vladislavas Lenčikas, skirdamas jam 5,5 metų laisvės atėmimo bausmę, padarė klaidą – neįskaitė Kauno apygardos teismo neįsiteisėjusiu nuosprendžiu skirto suėmimo nuo 2009-ųjų liepos 27-osios iki 2010-ųjų vasario 22-osios.

“VAT nerungtyniaudamas, o dirbdamas nuosekliai savo darbą, bylą išnagrinėjo profesionaliai, tačiau kažkodėl tas laikotarpis, kai G.Petrikas jau buvo suėmime, nebuvo įskaičiuotas”, – teigė nuteistojo gynėjas.

“Pritaikius amnestiją, jam galutinė bausmė siektų 4 metus ir 7 mėnesius. Skaičiuojant laikotarpį, kad jis buvo įkalinime tiek Lietuvoje, tiek JAV, tiek vėl Lietuvoje, jau turime tai, kad jis praktiškai atsėdėjęs visą (VAT skirtą – BNS) laiką”, – tikino advokatas.

Pats nuteistasis posėdyje nedalyvavo, jis neprašė būti pristatytas į bylos nagrinėjimą.

Gynėjas posėdyje sakė, kad yra kalbėjęs su teisėju V.Lenčiku ir tas esą tvirtino, kad tiek Kauno, tiek Vilniaus teismų skirtas bausmes galima bendrinti. Advokatas tvirtino, kad tai kelia abejonių – juk AT, kuris nagrinėja Kauno G.Petriko bylą, gali bylą grąžinti nagrinėti laikinosios sostinės apygardos teismui, o tuomet nuosprendžio jau nebūtų įmanoma priimti – esą sueitų senaties terminai ir G.Petrikas būtų paleistas į laisvę.

Anot G.Černiausko, tenka tik apgailestauti, kad G.Petriką pargabenus į Lietuvą, jam buvo pareikšti įtarimai dviejose baudžiamosiose bylose, kad jos nebuvo sujungtos, o nagrinėtos paraleliai.

Generalinės prokuratūros prokuroras Gintautas Plioplys su advokato teiginiais nesutiko ir prašė nuteistojo skundą atmesti.

Jis pažymėjo, kad Kauno teismo skirto suėmimo įskaičiuoti VAT neturėjo galimybės, nes tokiu atveju būtų kalbama apie bausmių bendrinimą, o to atlikti VAT neturi teisės. Be to, pasak prokuroro, G.Petrikas niekaip negalėtų išeiti į laisvę, nes galioja Kauno apygardos teismo skirtas suėmimas.

Savo verdiktą Lietuvos apeliacinis teismas ketina paskelbti birželio 17 dieną.

Vasario 22-ąją, kaip minėta, VAT G.Petrikui skyrė 5,5 metų laisvės atėmimo bausmę.

Jis buvo pripažintas kaltu dėl didelės vertės turto iššvaistymo organizavimo. Teismas konstatavo, kad G.Petrikas minėtą nusikaltimą, veikdamas bendrininkų grupėje iš anksto susitaręs, padarė 1995 metais, būdamas Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) tarybos pirmininku bei asociacijos “Grupė Rytai, Baltijos šalys, Vakarai” (EBSW) prezidentu.

Atsižvelgiant į laiką, kurį G.Petrikas praleido suimtas ir amnestiją, jam bausmė sumažinta šeštadaliu, tačiau, kaip teigė teismas, sumažinimas negali būti didesnis nei vieneri metai.

Teismas vasarį taip pat patenkino LVKB teises perėmusio ir byloje nukentėjusiuoju pripažinto Turto banko civilinį ieškinį. Iš kaltinamojo ir kelių kitų EBSW veikloje dirbusių asmenų buvo priteista daugiau nei 16 mln. litų ir daugiau nei 2 mln. litų delspinigių.

Prokuratūra pateikė kaltinimus keturiuose epizoduose dėl negrąžintų paskolų, kurios buvo suteiktos keturioms EBSW valdomoms įmonėms: “Custos” (4,51 mln. litų), “Evadis” (4,9 mln. litų), “Autopaletė” (4,12 mln. litų) ir “Statybinių medžiagų investicija” (2,67 mln. litų).

G.Petrikas jau yra sulaukęs nuosprendžio kitoje byloje. Kaip minėta, Kauno apygardos teismas pernai liepos pabaigoje jį nuteisė dėl 24 mln. litų bendrovei Investicinė Kauno holdingo kompanija indėlininkų patikėto turto iššvaistymo. Teismas tąkart jam skyrė 7 metus laisvės atėmimo, buvęs EBSW prezidentas suimtas teismo salėje.

Bausmė buvo ne daugiau kaip metais sušvelninta dėl amnestijos, be to, į bausmės laiką įskaičiuotas suėmimo laikas Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 2004 metų gegužės 3-iosios iki 2007 metų rugsėjo 21-osios ir Lietuvoje nuo 1995 metų spalio 17-osios iki spalio 20-osios, tad G.Petrikas pagal nuosprendį turėtų būti įkalintas apie 2 metus ir 8 mėnesius.

Šį nuosprendį apskundė ir G.Petrikas, ir Kauno apygardos prokuratūra. AT grąžino dalį bylos Kauno apygardos teismui, nes pirmosios instancijos teismas esą neišnagrinėjo į G.Petriko advokato pastabų dėl teismo posėdžio protokolo.

AT tęs G.Petriko bylos nagrinėjimą, kai verdiktą dėl posėdžio protokolo paskelbs Kauno apygardos teismas.

G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.

2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvęs EBSW prezidentas sulaikytas JAV. Lietuvos prašymu jį sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai.

Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas. 2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas pargabentas į Lietuvą.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...