2010 Spalio 13

Biudžetas

Finansų ministerija laukia milijardo iš šešėlinės ekonomikos

veidas.lt

Lietuvos Vyriausybė kitais metais tikisi šalies biudžeto pajamas papildyti apie 1 mlrd. litų, “ištrauktų” iš šešėlinės ekonomikos.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė sako, kad siekiant tarptautinėms finansinėms institucijoms įrodyti Vyriausybės ryžtą, biudžetas bus tarsi sandoris su asignavimų valdytojais.

Planuojama riboti jų teisę priimti sprendimus dėl išlaidų, nes jeigu planuojamų šešėlinių lėšų nepavyks “legalizuoti”, išlaidos bus mažinamos.

“Finansų ministerija, ilgai svarsčiusi įvairias alternatyvas, vis dėlto siūlo ir manau, kad Vyriausybei pavyks dėl to susitarti – per kitus metus pasistengti biudžeto pajamas papildyti tuo, kas pas mus dažnai laikoma labai dideliu pajamų rezervu, kuris nėra labai paprastas rezervas – tai yra nelegali veikla, šešėlinė ekonomika”, – žurnalistams sakė I.Šimonytė.

Jos teigimu, Finansų ministerijos specialistų manymu, realus scenarijus iš šešėlinės ekonomikos kitąmet gauti apie 500 mln. litų, tačiau kadangi to nepakanka, užbrėžtas tikslas – gauti 1 mlrd. litų ar šiek tiek daugiau.

“Tam, kad tai neatrodytų tušti pažadai, geri norai, kurie nelabai įtikintų tarptautinius kreditorius, iš kurių skolinamės deficitui finansuoti. Finansų ministerija biudžeto projekte taip pat siūlo numatyti ir sąlyginį finansavimą – riboti asignavimų valdytojų galimybes prisimti įsipareigojimus dėl išlaidų tam atvejui, kad jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių mums nepasisektų to padaryti, tokiu atveju būtų numatyta pareiga Vyriausybei pateikti biudžeto įstatymo patikslinimus ir sumažinti išlaidas iki reikiamo lygio arba padidinti pajamas iš kitų šaltinių”, – sakė I.Šimonytė.

Tačiau ministrė ramino, jog žiaurių akcijų neplanuojama.

“Nereikia įsivaizduoti, kad bus kažkokios žiaurios akcijos ar kažkokie šienavimai smulkių verslininkų, bobučių, manau, kad tam yra labai daug kompleksinių priemonių tiek socialinės paramos sistemoje, tiesiog skatinant žmones dirbti legaliai, taip pat kitų, ir administracinių priemonių”, – teigė finansų ministrė.

Lietuva pagal šešėlinės ekonomikos dalį užima 64 vietą tarp 151 pasaulio valstybės.

Šešėlinio verslo dalis 1999-2007 metais Lietuvoje vidutiniškai siekė 31,9 proc., nustatė Pasaulio bankas. Mažiausia šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje buvo 1999-aisiais (30,2 proc.), vėliau nuolat didėjo ir 2007-aisiais, ekspertų vertinimu, pasiekė 34 procentus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...