2015 Gegužės 27

Filmų vagimis tampama dėl visuomenės spaudimo?

veidas.lt

Rimbas ar meduolis – kas labiau skatina žmogų paklusti įstatymams ir taisyklėms? Ar turime vagies mentalitetą? Ar įmanoma pakeisti ilgai diegtas ydingas vertybes ir įsitikinimus? „Clear Digital World“ (CDW) klasterio, ieškančio optimalių piratavimo problemos sprendimų, organizuotoje konferencijoje „Švietimas ar persekiojimas – kas efektyviau kovojant prieš piratavimą?“ šiomis temomis diskutavo psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis, vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas ir kt. pranešėjai.

 

Pasak Eugenijaus Laurinaičio, vagystes internete, kaip ir kitus blogus žmogaus sprendimus, dažnai lemia visuomenės spaudimas ir neteisingai pasirinkti autoritetai.

„Kartą bene 160 žmonių auditorijai uždaviau klausimą: kas iš jūsų nėra nė karto nelegaliai parsisiuntę muzikos ar filmų? Be galo nustebau, nes nepakilo nė viena ranka. Juk tam, kad žmogus kažką darytų ar nedarytų, reikia motyvacijos, – įspūdžiais dalijosi E.Laurinaitis. – Motyvacijai įtaką daro ne tik pats žmogus, bet ir socialinė aplinka, todėl siekiant rasti piratavimo problemos sprendimą būtina suvokti, kas žmogui daro įtaką. Dažnai tai būna visuomenės spaudimas ir blogi autoritetai.“

 

Vagies charakteristika – silpnumas ir žiaurumas

 

Profesoriaus teigimu, prieš pusę amžiaus atliktas Milgramo eksperimentas rodo, kad sekdamas autoritetu žmogus laisva valia gali elgtis labai žiauriai, yra paklusnus spaudimui ir pasiduoda įtakai, neatsižvelgdamas į savo vertybes. Milgramo tyrimo principas nesudėtingas: eksperimente dalyvaujančiam savanoriui buvo liepta elektros šoku bausti mokinį už mintinai nepakartotą žodžių sąrašą. Už kiekvieną klaidą vis didinant elektros įtampą, buvo pasiektas mirtino šoko lygis – 450 voltų. Net 68 proc. savanorių, spaudžiami eksperimento rengėjų, sutiko „mokiniui“ trenkti tokio stiprumo elektra.

„Žmogaus elgesys visada yra tikslingas, todėl ir piratavimas – absoliučiai tikslingas elgesys. Noro gauti tai, kam teisės neturima, nebeveikia realybės principas „panorėsi ir praeis“. O ką daryti, jei žmogus nenori, kad tai praeitų? – diskusijos dalyvių klausė E.Laurinaitis. – Labai daug žmonių paklūsta spaudimui, nes silpnesniems autoritetas yra labai geras pasiteisinimas. Daugybė karo nusikaltėlių sakydavo – aš tik paklusau įsakymui, aš savo valios neturėjau, reikėjo paklusti.“

Pasak profesoriaus, remiantis psichologu Philipu Zimbardo, taip kitų žmonių pozicija suformuoja tapatybę – kiekvienam svarbu, kaip kiti jį mato arba nemato, kaip vertina ar neįvertina, pripažįsta ar ignoruoja, apdovanoja ar baudžia.

 

Sprendimų paieška: vagį bausti ar apdovanoti?

 

„Šiuo metu klasteris atlieka tyrimus, per kuriuos aiškinamasi, kodėl žmogus piratauja ir ko jam reikia, kad nustotų tai daryti. Tyrimų rezultatų dar nėra, tačiau galima nuspėti, kad piratavimo priežastys bus dvi: „noriu turėti galimybę pasiekti legaliai tai, ko negaliu šiandien turėti“ arba „man per brangu“, – mano Rimgaudas Kalvaitis, klasterio CDW koordinatoriaus. – Bet kuriuo atveju sprendimas galėtų būti vartotojui suteikti alternatyvą. Jei žmonės mažiau pirataus, verslininkai galės jiems pasiūlyti daugiau turinio.“

Pasak vyriausiojo policijos kapeliono Algirdo Toliato, sumažinti internetinių vagysčių skaičių galima konkrečiais fiziniais veiksmais. „Mokslininkai nustatė, kad veiksmingiausiai pažaboti vagystes galima arba apsunkinant galimybę gauti norimą produktą, arba jį branginant, o moralizavimas ir mokymas – mažiausiai efektyvūs veiksmai, – neabejoja kapelionas. – Žinoma, išimčių, kaip ir visose situacijose, yra, tad kovoje gali prireikti pasitelkti ir kitokių priemonių – lazdą, pagyrimą, Prezidentės padėką ar apdovanojimą. Kova – rimta ir didžiulė, tad tikėtina, jog materialinių bausmių išvengti bus sunku: blogai pasielgęs žmogus turi suvokti, kad vogti jam nenaudinga.“

Pasak vyriausiojo policijos kapeliono, šiuo metu bauda, jei ji paskiriama, yra tokia nedidelė, kad dažnam filmų ar muzikos vagiui ją sumokėti ir toliau elgtis netinkamai nekyla didelių sunkumų.

Klasterio tikslas – šviesti visuomenę ir įpratinti žmones nepiratauti, suteikiant jiems galimybę norimą skaitmeninį turinį gauti teisėtai ir priimtinomis sąlygomis. Bendromis pastangomis siekiama sukurti technologijas ir sprendimus, galinčius užkirsti kelią neteisėtam intelektinės nuosavybės naudojimui skaitmeninėje erdvėje.

 

UAB „Clear Digital World“ (CDW) šiuo metu vykdo projektą UAB „Clear Digital World“ klasterio „Clear Digital World“ plėtra, kompetencijų stiprinimas ir konkurencingumo didinimas (Nr. VP2-1.4ŪM-02-K-02-015). Projekto vertė 509 656,22 eurų, jį iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...