2011 Kovo 20

Kino pavasaris

Filmas apie Čečėniją

veidas.lt

Dokumentinio filmo “Barzakh”, šiemetiniame Berlyno kino festivalyje apdovanoto “Amnesty International” premija bei Ekumeninės žiuri prizu, režisieriaus Manto Kvedaravičiaus teigimu, filmu jis stengėsi atspindėti valstybės sukeliamą skausmą žmogui.

“Norisi rašyti, norisi parodyti, kas yra žmogus ne sėdint vienoje ar kitoje bibliotekoje su 4 mln. knygų, bet gyvenant ir patiriant”, – sekmadienį per spaudos konferenciją teigė režisierius.

Tarptautiniame kino festivalyje “Kino pavasaris” sekmadienį įvyko filmo premjera Lietuvoje.

“Galvoji, kur važiuosi, tada pasirenki tą pačią šalį ir, jei ten patiri tai, ką negali išreikšti žodžiais, ieškai kitos kalbos, šiuo atveju kino kalbos, vaizdo”, – apie idėją kurti filmą, kurį statė nuo 2007-ųjų rudens iki 2009-ųjų rudens, pasakojo kultūros antropologiją ir povandeninę archeologiją studijavęs M.Kvedaravičius.

“Barzakh” pasakoja apie Čečėnijoje be žinios dingusių žmonių artimuosius ir jų potyrius, nežinant ar šeimos narys yra gyvas, ar ne.

“Kai dingusieji aplanko sapnuose, sakoma, kad jie grįžta iš “Barzakh” – žemės, tarp gyvųjų ir mirusiųjų”, – rašoma festivalio tinklalapyje.

Režisierius pasakojo pasirinkęs filmą, kaip priemonę pavaizduoti įtampą, smurto atmosferą, sukeliamą valstybės, ir pojūtį, kurį sukelia valstybės galimybė panaudoti galią ir vieną iš galios formų – kankinimą.

“Šiuo atveju Čečėnija buvo patogi praktiškai, nes moku rusų kalba, esu išaugęs postsovietinėje erdvėje, turiu judėjimo ir kontaktų užmezgimo tokioje erdvėje patirties”, – pasakojo M.Kvedaravičius.

Jis tvirtino norėjęs paveikti žiūrovus ir vylėsi, kad galbūt filmas padės susiformuoti politinei valiai, kad būtų pasakyta, jog dingę žmonės yra mirę. Anot kūrėjo, gal po filmo bus daugiau kalbama apie kankinimus ir bylų falsifikavimą.

Filmą prodiusavo žymus Suomijos režisierius Akis Kaurismakis, su kuriuo, anot M.Kvedaravičiaus, sutapo požiūriai į šiandienos pasaulio reiškinius.

Anot M.Kvedaravičiaus, filmą ketinama rodyti ir Rusijoje.

Sekmadienį Vilniuje pilnoje kino teatro “Forum Cinema Vingis” salėje filmą žiūrėjo europarlamentaras Vytautas Landsbergis, kultūros ministras Arūnas Gelūnas, švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas,terorizmu kaltinama Eglė Kusaitė.

“Filmas palieka labai stiprų įspūdį ir galbūt iš dalies dėl to, kad jis nesistengia įspūdžio palikti, nei sugraudinti, nei gąsdinti – tiesiog parodo, kaip šitas pasaulis yra sutvarkytas ir kaip žmonės gyvena”, – po premjeros BNS sakė V.Landsbergis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...