2012 Balandžio 27

Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiados dalyviams teko užduotis apie gintarą

veidas.lt

Vakar paaiškėjo, kokiomis praktinės užduotimis bus išaiškinti geriausi 10-osios Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiados nugalėtojai. Integruotas komandines užduotis šešiolikamečiams renginio dalyviams ruošė Vilniaus universiteto mokslininkų komanda. Viena iš užduočių buvo susijusi su vadinamuoju Lietuvos auksu – gintaru, kita – su tyrimais kosmose.

Vilniuje vykstančiame tarptautiniame renginyje dalyviai komandose po tris sprendė 2 praktines užduotis. Užduotys lygiomis dalimis tikrino dalyvių gebėjimus biologijos, fizikos ir chemijos srityse.

Pirmoji praktinė užduotis, kurią dalyviai sprendė balandžio 24 dieną, buvo susijusi su Lietuvos auksu – gintaru. Dalyviai turėjo išsiaiškinti, už kiek baltų pirklys būtų pardavęs legendinį gintaro luistą Saulės akmenį finikiečių turguje. Spręsdami užduotį biologai tyrė gintaro inkliuzus – įvairių grupių vabzdžius, chemikai aiškinosi gintaro spalvos sudedamąsias dalis chomatografijos būdu, o fizikai, imituodami jūros vandenį, turėjo nustatyti gintaro tankį.

Vakar dalyviams atiteko užduotys, susijusios su kosmoso tyrimais. 22 Europos Sąjungos šalių komandos aiškinosi, kaip geriausia apsirūpinti deguonimi kosminiuose laivuose. Kiekvienos komandos chemikai tyrė dabar naudojamas oro atnaujinimo kapsules, o biologai su fizikais aiškinosi fotosintetinančių dumblių panaudojimą deguonies gamybai. Komandos taip pat vertino, kuris būdas yra geresnis ekonominiu požiūriu.

„Įdomus momentas buvo tai, kad pirmoji užduotis atskleidė, kai kurių dalyvių eksperimentinius gebėjimus. Kuomet, nustatant gintaro tankį, dalyviai duotus 200 gintaro gabaliukus sumetė į vandenį prieš tai jų nesudrėkinę, gavo šiek tiek klaidinančius rezultatus. Dėl vandens paviršiaus įtempimo gintaro gabaliukai neskendo, o antrą kartą, patikrinant rezultatus, jie nuskendo. Tai gauti rezultatai išsikraipė“, – pasakojo apie eksperimentinę užduotį Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius Edmundas Kuokštis.

Olimpiados užduočių sprendimų metu buvo naudojamos Lietuvos mokyklų priemonės, kurios pasibaigus olimpiadai bus perduotos mokykloms būsimų olimpiadininkų ruošimui.

Šios priemonės bus ir toliau naudojamos gabių ir talentingų mokinių ugdymui šalies mokyklose, organizuojant gamtos mokslų nacionalines ir tarptautines olimpiadas bei konkursus, tuo pačiu ir Lietuvos komandų pasirengimui dalyvauti tarptautiniuose renginiuose

Olimpiados rezultatai bus skelbiami uždarymo ceremonijoje rytoj (balandžio 28 dieną), 15-18 val. Lietuvos mokslų akademijoje, Gedimino pr. 3, kur ir paaiškės geriausia Europos Sąjungos komanda, o dalyviai bus apdovanoti diplomais ir aukso, sidabro bei bronzos medaliais. Uždarymo ceremonijoje aukso medalius bei taurę, kuri perduodama kiekvienais metais geriausiai Europos Sąjungos komandai, įteiks renginio globėjas Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...