2011 Spalio 21

Europos Komisijos investicijų plane atsižvelgta į Baltijos šalių problematiką

veidas.lt

BFL

Vakar Europos Komisija pateikė planą, pagal kurį bus skirta 50 mlrd. eurų investicijoms į Europos transporto, energetikos ir skaitmeninių tinklų gerinimą. Naujienas dėl investicijų energetikos srityje Europos parlamente pristatė už šią sritį atsakingas komisras G. Otingeris.

Komisijos valandoje dalyvavęs Europos parlamentaras Zigmantas Balčytis pasidžiaugė, kad naujame investicjų plane yra atsižvelgta į Baltijos šalių problematiką – šio regiono energetinę izoliaciją bei atskirtį nuo ES geležinkelio tinklo.

Anot Europos parlamentaro, taip pat teigiamai reikia vertinti Europos Komisijos pasiūlymą sukurti naują projektų finansavimo priemonę, išleidžiant jų finansavimui skirtas projektų obligacijas.

Europos Komisija savo plane akcentuoja, kad konkurencijai energetikos rinkoje pasiekti, reikalinga nutiesti jungtis, kurios leistų tiekti energiją visoms valstybėms narėms. Šiam tikslui pasiekti numatyta iki 2020 metų dujų sektoriui skirti 30 proc. daugiau investicijų, o elektros energijos sektoriau iki 100 proc. daugiau investicjų nei buvo skiriame 2000 -2010 m. laikotarpiu.

Tiesa, Europos Komisijos dokumente teigiama, kad elektros energijos srityje daugiausiai lėšų pareikalaus aukštos įtampos elektros energijos perdavimo sistemos, energijos akumuliavimo ir pažangiųjų tinklų technologijų diegimas, tačiau nėra atskirai išskiriama atominės energetikos sritis, kuriai būtų numatomos europinės investicijos.

Europos Komisija akcentuoja, kad tai pirmas kartas, kai ES s biudžeto lėšomis bendrai finansuojamas plačios energetikos infrastruktūros kūrimas. ES bendrai finansuos iki 50 proc. tyrimų ir darbų išlaidų, o išskirtiniais atvejais, kai projektai yra būtini regioniniam ar visos ES energijos tiekimo saugumui ar solidarumui užtikrinti, – iki 80 proc. projektų kainos.

„Atsižvelgiant į naujienas, kurias Europos Komisija pateikė vakar, Lietuva gali pretenduoti į 80 proc. siekiantį finansavimą statant dviejų krypčių dujotiekio jungtį su Lenkija, taip pat šalies Vyriausybė turėtų aktyviai siekti Visagino atominės elektrinės projekto pripažinimo kaip regioninės svarbos ir didnančio regiono energetinį saugumą bei taip pat pretenduoti į dalinį šio projekto finansavimą“ – Europos Komisijos investicijų planą vertino Zigmantas Balčytis

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...