2014 Rugsėjo 26

Europietiškai galima ir švilpti

veidas.lt

Europos Tarybos iniciatyva rugsėjo 26 d. kasmet minima Europos kalbų diena. Žemyne dabar kalbama maždaug 400 kalbų, įskaitant imigrantų bendruomenių, regionines, – tokių yra apie 60. Įskaičiuotos ir gestų kalbos, arba tokios, kaip silbo gomero, Kanarų archipelago La Gomeros salos švilpiamoji kalba.

Apie kai kurias regionines kalbas, pavyzdžiui, baskų, yra girdėję nemažai europiečių. Tačiau sužinoję apie kalbančiuosius lotyniškai daugelis veikiausiai nustebtų. Austrijos ir Italijos kalnų slėniuose yra ladino kalbą vartojančių žmonių – iš viso kelios dešimtys tūkstančių. Kalba artima kitoms šnekamosios (vulgariosios) lotynų kabos pagrindu atsiradusioms kalboms: retoromanų, friulų. Tai gyvos kalbos.

Beje, klasikinė lotynų kalba netapo negyva kartu su romėnais. Iki XIX a. tai buvo antroji šnekamoji Vengrijos apsišvietusių sluoksnių kalba. Lotynų kalba Vengrijoje buvo valstybinė, oficiali raštvedyba vykdyta lotyniškai, taip sakytos viešos kalbos. XVII a. liudijimais, Vengrijoje ta kalba buvo galima susišnekėti su smuklininkais, vežikais, valtininkais. Legendinis kapitonas Tenkešas, nors tai tik kino personažas, veikiausiai šnekėjo lotyniškai.

Ta proga verta prisiminti, kad Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje kažkada skambėjo 21 kalba – tarp jų, pavyzdžiui, armėnų liturginė kalba.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...