2011 Birželio 16

Europai reikia agroterorizmo įstatymo

veidas.lt

"Veido" archyvas

Milijoninių nuostolių pastarosiomis savaitėmis patyrusių Lietuvos žemdirbių Europa nepaliks be pagalbos. Dėl kiaulių maro apie 1,6 tūkst. t onų mėsos praradę kiaulių augintojai, preliminariais skaičiavimais, neteko apie 6,5 mln. Lt. Dalį nuostolių kompensuos “Lietuvos draudimas”, nes kiaulių augintojai buvo apsidraudę, dalies tikimasi iš ES. Kad nukentėjusieji greičiau gautų pinigus, pirmiausia lėšos bus išmokėtos iš Lietuvos biudžeto, o paskui ES jas kompensuos.

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius sako, visa laimė, kad jis nepaklausęs valdininkų, kai šie jam tapus ministru pateikė patvirtinti pavojingų ligų sąrašą, kuriame nebuvo kiaulių maro. “Jie tikino, kad šios ligos nebėra, ji likviduota”, – prisimena ministras. Jei ligos nebūtų sąraše, dabar kompensuoti nuo jos patirtų nuostolių nebūtų galima.

Daugiau nei 200 mln. eurų Europos Sąjunga yra numačiusi kompensuoti Europos daržovių augintojams dėl šių pastarosiomis savaitėmis patirtų nuostolių. Juos daugiausia lėmė įtarimai, kad per daržoves perduodama Escherichia coli infekcija. Dėl to europiečiai ėmė pirkti kelis kartus mažiau daržovių, o Rusija apskritai uždraudė ES daržovių importą. Lietuvos daržovių augintojai dėl to patyrė daugiau nei du milijonus nuostolių ir taip pat sulauks ES pagalbos.

“Blogai, kad mūsų daržovių augintojai nėra susibūrę į kokį kooperatyvą ar sąjungą. Taip būtų lengviau gauti išmokas, nes nereikėtų aiškintis su kiekvienu atskirai”, – apgailestauja K. Starkevičius.

Be to, ministras kelia ir dar vieną problemą: “JAV veikia agroterorizmo įstatymas. Kai Ispanijos daržovių augintojai patyrė tiek nuostolių dėl nepagrįstų įtarimų, apie tokį įstatymą reikėtų pagalvoti ir ES, ir Lietuvai. Ir mūsų Maisto ir veterinarijos tarnyba kartais skuba skelbti apie užkrėstas daržoves, o po papildomo tyrimo paaiškėja, kad užkrato nėra.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...