2011 Gegužės 14

Europa ruošiasi “Eurovizijos” finalui

veidas.lt

BFL

Dabartinė ekonomikos padėtis Europoje vargu ar teikia daug priežasčių džiūgauti, tačiau dešimtys milijonų žmonių Senajame žemyne ir visame pasaulyje šeštadienį galės pamiršti rūpesčius per ekstravagantišką popmuzikos fiestą – “Eurovizijos” dainų konkurso finalą.

Šis renginys dažnai vadinamas kičo švente, tačiau visuomet gausiai žiūrimas. “Eurovizijos” transliacijos išlieka populiarios ištisus dešimtmečius, nesvarbu, ar laikai būtų geri, ar prasti.

56-asis festivalis, vykstantis Vokietijos vakariniame mieste Diuseldorfe, taip pat ne išimtis.

“Jis nuostabus. Šis konkursas suvienija Europą ir šalis. Dėl to ir pasirinkau muziką, kad suvienyčiau žmones”, – sakė 27 metų Lee Ryanas (Li Rajanas) iš Didžiajai Britanijai šiemet atstovaujančios vaikinų grupės “Blue”, kurios sudėtis neseniai pasikeitė.

“Tai didelė šventė; didelė šventė kiekvienam Europoje – dainininkai puikūs, dainos gražios. “Eurovizija” yra unikali”, – 25 metų Ukrainos atstovas Mika Newtonas (Mika Niutonas), kuris tikisi savo šalies antrosios pergalės šiame konkurse, sakė naujienų agentūrai AFP.

“Eurovizijos” šou yra viena iš populiariausių ir viena iš seniausių televizijos laidų Europoje. Šiuo metu ji transliuojama ne vien Senajame žemyne, bet ir Australijoje, Kanadoje, Egipte, Honkonge, Indijoje, Jordanijoje, Pietų Korėjoje, Naujojoje Zelandijoje ir Jungtinėse Valstijose, nors šios šalys konkurse nedalyvauja.

Šiemet “Eurovizijoje” dalyvauja 43 šalių atlikėjai, iš kurių po dviejų pusfinalių į finalą pateko 25 atstovai.

Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Italija finale dalyvauja automatiškai, tačiau ne dėl to, kad jų dainos visada geresnės (Britanija pernai liko paskutinė). Šios šalys tiesiog apmoka didžiąją konkurso išlaidų dalį.

Žiūrovai namuose ir kiekvienos šalies žiuri gali balsuoti, už labiausiai patikusią dainas skirdami 12, o mažiausio dėmesio sulaukusioms – nulį balų.

Rezultatai skelbiami prancūzų kalba, o laidos metu skambančios frazės “douze points” (12 balų) ir “nul points” (nulis balų) išplito ir šnekamojoje kalboje. 2008 metų konkurse skambėjusi Airijos daina, kurią atliko humoristinis atlikėjas – kalakutas Dastinas – vadinosi “Irelande Douze Pointe” (Airija – 12 balų).

“Eurovizijos” nugalėtojų, kurie šiemet bus paskelbti apie 1 val. Lietuvos laiku, šalis tampa šio šou organizatore kitais metais. Vokietijai ši garbė atiteko, kai pernai konkursą laimėjo jai atstovavusi dainininkė Lena.

Kai kada dėl šios tvarkos kyla problemų – 1998 metais laimėjus Izraelio transvestitui Danai International (Danai Internašenel), šios šalies žydų ultraortodoksų bendruomenė pasipiktino, kad 1999-ųjų “Eurovizija” vyks šventajame Jeruzalės mieste.

Europoje vartojama daug kalbų, tačiau dauguma “Eurovizijos” dainų atliekamos angliškai. Šekspyro kalba dainuojami kūriniai yra laimėję 22 kartus, prancūziškai – 14 kartų, o dainos olandų ir žydų kalbomis yra pelniusios laurus po tris kartus. Šiemet Norvegijos pristatomas “Eurovizijos” kūrinis iš dalies bus dainuojamas suahili kalba.

Šių metų favorite laikoma daina atliekama korsikiečių kalba, kuri “Eurovizijoje” skamba tik antrą kartą per šio konkurso istoriją. Prancūzijai atstovaujantis 21 metų tenoras Amaury Vassili (Amori Vasili) tikisi iškovoti pergalę savo šaliai pirmąkart per daugiau nei 30 metų.

“Ši kalba labai artima italų kalbai, – dainininkas aiškino AFP. – Ji tokia pat daininga. Ji taip pat turi romantišką atspalvį, kuris yra labai panašus į italų.”

Tačiau A.Vassili turi daug konkurentų iš kirų 24 šalių, kurie varžysis šeštadienį nuo 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku.

Tarp stipriausių dalyvių dažnai minimi Airijai atstovaujanti ekstravagantiškomis šukuosenomis išsiskiriančių brolių dvynių grupė “Jedward” ir jų daina “Lipstick”.

Lažybų organizatoriai taip pat prognozuoja sėkmę duetui iš Azerbaidžano Ellui (Elui) ir Nikki (Niki), Britanijos “Blue” ir Estijos atstovei Getter Jaani (Geter Jani), kuri laimėjo televizijos dainų konkursą “Estijos talentai”.

Be to, stipria šių metų “Eurovizijos” dalyve laikoma ska stiliaus dainą atliekanti Moldavijos grupė “Zdob si Zbub”, kurios nariai dėvi smailiaviršūnes skrybėles, pramintas “kosminėmis antenomis”. Pretendentais į pergalę laikoma ir Islandijai atstovaujanti penkių narių grupė “Sjonni’s Friends” bei Italijos dainininkas Raphaelis Gualazzi (Rafaelis Gvalacis).

19-metė Vokietijos atstovė Lena yra pirmoji atlikėja, mėginsianti laimėti “Eurovizijoje” du kartus iš eilės, nors jos šių metų kūrinys “Taken by a Stranger” nėra toks įsimintinas kaip pernykštė daina “Satellite”.

“Visas šis renginys nėra rimtas. Žinote, jis džiaugsmingas. Manau, turime juo džiaugtis, – sakė Lena. – Galbūt visas likęs pasaulis galės jį žiūrėti ir surengti kažką panašaus į tai, ką darome mes – surengti “Worldvision”. Visos šalys tiesiog linksminasi.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...