2014 Gegužės 23

Energetikos forume – geopolitinės ir rinkos aktualijos

veidas.lt


Vilniuje įvyko Tradicinės ir atsinaujinančios energijos forumas, kuriame ypatingas dėmesys buvo skiriamas energetiniam saugumui. Žygimantas Mauricas, banko „Nordea“ ekonomistas teigia, kad nors ES valstybių ekonomika sparčiai atsigauna po krizės, geopolitinė įtampa regione gali pakeisti situaciją.
„Nepaisant grįžtančio optimizmo, Europos regionas yra vis dar labai priklausomas nuo energetinių žaliavų importo. Situacija Ukrainoje gali pakenkti išteklių tranzitui, o jei konfliktas bus eskaluojamas ir Rusija bei ES pradės taikyti abipuses sankcijas, gali sutrikti tiesioginis dujų ir naftos tiekimas. Europai ieškant alternatyvų, gali kilti tiek naftos, tiek dujų kaina. Šiuo metu tai viena pagrindinių išorinių grėsmių ES valstybėms“, – pasakoja Žygimantas Mauricas, banko „Nordea“ ekonomistas, konferencijos pradžioje pristatęs ekonominę situaciją Europoje.
Energetikos forumo „Energijos rinka Lietuvoje, energijos pasiūlos ir plėtros regione galimybių kontekste“ metu aptarti praktiniai būdai padidinti energetinį saugumą ir su tuo susiję projektai regiono valstybėse. Renginyje nagrinėtos atsinaujinančių išteklių ir žaliosios energetikos galimybės, bendrų tarptautinių projektų kryptys ir vystymas, Europos Sąjungos (ES) lėšų panaudojimas energetikos ūkio modernizavimui.
„Šiuo metu galime drąsiai konstatuoti, kad Baltijos valstybės – ant svarbaus proveržio slenksčio energetikos srityje. Įsibėgėjo strategiškai svarbūs energetikos projektai, šiuo metu Lietuvos link plaukia suskystintų gamtinių dujų laivas-saugykla „Independence“. Regione sparčiai vystosi žalioji energetika, kuri padeda diversifikuoti tradicinius energetikos šaltinius. Europos Sąjungos (ES) lygmeniu siekiama, kad iki 2015 m. ES nebebūtų energetinių salų, – sako Estijos prekybos rūmų valdybos pirmininkas ir tarptautinės advokatų kontoros VARUL vadovaujantis partneris Robertas Juodka. – Kaip ir ankstesniais metais, konferencijos pagrindinės temos – tradicinė ir atsinaujinanti energetika, tačiau dėl geopolitinių pokyčių regione atsirado nauji šių temų aspektai“.
Daugiau bendradarbiavimo, bendrų projektų ir energetinių jungčių tarp Baltijos valstybių, Lenkijos ir kitų kaimynių gali padėti visam regionui išlikti energetiškai saugiam. Tuo įsitikinęs kitas konferencijos pranešėjas – Timo Tatar, Estijos ekonomikos ir susisiekimo ministerijos Energetikos departamento direktorius. „Regiono valstybės turi būti vieningos, kad galėtų pasinaudoti Europos Sąjungos iniciatyvomis energetikos srityje. Drauge turime siekti, kad energetiniais klausimais ES su trečiosiomis šalimis kalbėtų vienu balsu“, – sako jis.
Šiame renginyje dalyvavo ir savo įžvalgomis dalijosi Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos energetikos sektoriaus ir valdžios atstovai. Konferencijos metu pranešimus taip pat pristatė Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta, Švedijos įmonių, energetikos ir komunikacijų ministerijos atstovas Joakim Cejie, Pasaulio energetikos tarybos narys Rymantas Juozaitis, Latvijos viešosios politikos centro „Providus“ ekspertas Reinis Aboltinš, Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos vyriausiasis patarėjas kibernetinio saugumo klausimais Vytautas Butrimas bei kiti.
Svečius sveikino Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir pirmą kartą su oficialiu vizitu Lietuvoje viešintis Estijos Respublikos Ministras Pirmininkas Taavi Roivas.
Forumą „Energijos rinka Lietuvoje, energijos pasiūlos ir plėtros regione galimybių kontekste“ organizavo tarptautinė advokatų kontora VARUL bendradarbiaudama su Estijos prekybos rūmais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. alikas alikas rašo:

    eiliniai plepiai,kiekvienai valstybei reikalinga bazine elektros gamyba,o LT gaila jos nera,estai gaminasi is skalunu,latviai is Duguvos hidro kaskadu,svedai turi 10 atominiu,o suomiai 5 atominius reaktorius todel atomine LT reikalinga kaip vanduo ar oras,nes LT be atomines tai LT be ateities


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...