2011 Lapkričio 27

Energetikai rengiasi ir blogiausiam scenarijui

veidas.lt

BFL

Lietuva jau dvidešimt metų siekia energetinės nepriklausomybės, tačiau šiuo metu yra viena labiausiai priklausomų valstybių visoje Europoje. Nes beveik visas dujas importuojame iš Rusijos. Iš ten pat importuojame ir du trečdalius elektros energijos (dar šiek tiek iš Suomijos per Estiją).

O tai reiškia, kad mes neturime jokių garantijų ir pasikeitus aplinkybėms, tarkime, elektros energijos tiekimas gali būti nutrauktas. Ir tai nėra utopija, nes pastarąjį dešimtmetį pasaulyje būta nemažai atvejų, kai elektros energijos tiekimas skirtinguose regionuose tiesiog nutrūko (tai vadinama „blackout“).

Štai 2005-aisiais Maskvoje, per didžiuosius karščius, dingus elektros energijai buvo paralyžiuotas miestas: gyvenamuosiuose namuose sustojo liftai, neveikė mobilusis ryšys, nutrūko vandens tiekimas. Daug kur neveikė šviesoforai, įvyko daugybė avarijų. Taip pat 2005 m. dėl didelio vartojimo ir maksimaliai apkrautų elektros tinklų, didžiausia pasaulyje visuotinė elektros sistemos avarija įvyko Indonezijoje. Jos metu 100 mln. gyventojų skendėjo tamsoje. O 2006 m. elektros energija buvo dingusi Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Belgijos ir Ispanijos įvairiuose regionuose, dėl to be elektros liko 15 mln. gyventojų.

Kas būtų, jei Lietuvoje netikėtai prarastume elektros energijos tiekimą? „Litgrid“ specialistai ramina, kad nesunkiai rastume išeitį, nes Lietuva ir šiandien pati gali pasigaminti dvigubai daugiau elektros, nei suvartoja. Be to, dalis elektros energijos importuojama iš užsienio.

Pasak „Litgrid“ sistemos valdymo skyriaus vadovo Gintauto Monkevičiaus, šiemet atlikto „blackout“ eksperimento metu Kauno hidroelektrinėje buvo atjungta pusė perdavimo tinklo įrenginių ir neveikė pusė Kauno termofikacinės elektrinės pastotės. Likviduojant imituotą avariją pirmiausia elektros tiekimas atkurtas Kauno elektrinei, o po to – ir vartotojams. Aišku, realiai žmonės jokių nepatogumų nepatyrė. Vienas svarbiausių faktorių, lemiančių stabilų ir patikimą sistemos veikimą, yra galios ir energijos rezervai, kuriems užtikrinti Lietuvoje naudojama Kruonio hidroakumuliacinė, Kauno hidroelektrinė ir Lietuvos elektrinė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...