2011 Balandžio 10

Premjeros

Emigrantai, arba susitikimo vietą keisti galima

veidas.lt

"Veido" archyvas

S.Janušauskaitė persikūnys į I.Bergmano “Personos” heroję

Naujiena: “Domino” teatras paskelbė, kad Adolfo Večerskio režisuota “Meilė pagal grafiką”, nebesulaukianti savojo grafiko Nacionalinio dramos teatro repertuare, persikrausto. Žinoma, į tą patį “Domino” teatrą. Žinoma, apgaulingu premjeros statusu. Tik pavadinimas, traukiantis žiūrovus kaip medus, šįkart išliko nepakeistas.

Vietoj “emigrantų” Nacionalinis dramos teatras balandį siūlo keletą naujų, nors greičiausiai vienkartinių reginių. Pirmasis – tai Muzikos ir teatro akademijos bakalaurų baigiamasis spektaklis “Oskaras”, sukurtas poeto ir diplomato Oskaro Milašiaus biografijos ir kūrybos motyvais. Šiam kursui, surinktam Kauno pantomimos teatrui, pirmuosius studijų metus vadovavo Arvydas Lebeliūnas, vėliau jo vieton stojo televizijos vilkas Juozas Javaitis, kuris yra ir diplomantų spektaklio režisierius.

Antroji naujiena – labiau intriguojanti: balandžio pabaigoje Vilniuje turėsime progą išvysti neseniai Sankt Peterburge, “Baltijskij Dom” teatre, Jono Vaitkaus režisuotą Antono Čechovo “Žuvėdrą”, kurioje šalia rusų aktorių vaidina Regimantas Adomaitis, Vladas Bagdonas ir Juozas Budraitis. Šios “Žuvėdros” spektaklio kūrėjų komandoje dalyvavo ir kompozitorius Giedrius Puskunigis bei scenografas Juozas Arčikauskas.

Dvi premjeros Kaune

Net dvi premjeros balandį rodomos Kauno valstybiniame dramos teatre. Gytis Padegimas jau praėjusį savaitgalį pristatė spektaklį “JAH”, pasakojantį apie lietuvių modernistinės literatūros pradininką J.A.Herbačiauską. Paties režisieriaus parašytos pjesės pagrindą sudaro dokumentinė medžiaga – rašytojo tekstai, ištraukos iš įvairių knygų, periodinės spaudos ir kitokių dokumentų.

J.A.Herbačiauskas spektaklyje iškyla kaip visuomenės atstumtasis, dėl savo idealų kovojantis ateities pranašas, beje, numatęs ir Sovietų Rusijos keliamą pavojų. Kritiškas tuometinei Lietuvos valdžiai bei kultūros veikėjams, rašytojas ilgainiui tapo Lietuvoje nepageidaujamu asmeniu. Vis dėlto paprastiems žmonėms jis atrodė kaip įdomi, netgi siurrealistinė asmenybė – drąsiai tėškianti savo tiesą, nesibaidanti ryšių su anuo pasauliu ir gebanti magiškais būdais padėti nelaimingiesiems.

Veiksmas vyksta legendinėse Krokuvos ir Kauno vietose – kabarete “Žaliasis balionėlis” bei “Konrado” kavinėje. Kaip ir kadaise, čia groja prieškario teatro akompaniatorius Leibas Hofmekleris, kurį atstoja spektaklio kompozitorius Giedrius Kuprevičius. Jauną J.A.Herbačiauską vaidina Mikalojus Urbonas, vyresnį – Sigitas Šidlauskas, Juozą Keliuotį – Aleksandras Kleinas, Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę – Inga Mikutavičiūtė.

Kitą premjerą kauniečiams rengia režisierius Gintaras Varnas. Britų dramaturgės Abi Morgan “Mažutis dinamitas” – meilės istorija, tokia pat trapi kaip ir jos veikėjai. Įskaudinti jaunuoliai sprogdina kiekvieną sceną; kiekvienas nutikimas (žaibo trenksmas, pietūs su paštininku ar moteris, iš dangaus nukrintanti į laivą su miltais) patenka į dinamitu pabarstytą sūkurį, ir lyg domino žaidime visa tyliai, bet chaotiškai griūva… Anot režisieriaus, spektaklyje nebus nieko, dėl ko mūsų publika eina iš proto: nei žvaigždžių, nei muilo operų aistrų, nei komedijos. Todėl į “Mažutį dinamitą” G.Varnas siūlo eiti tik teatrą mylintiems žiūrovams.

Vidiniai žvėriukai

Valstybinio jaunimo teatro repertuaras praturtės klasika: Algirdas Latėnas čia repetuoja Williamo Shakespeare’o “Makbetą”. Makbetas (jo vaidmuo patikėtas Sergejui Ivanovui) – ambicingas Škotijos kariuomenės vadas, kuriam trys miško raganos išpranašauja karaliaus sostą. Suviliotas minties apie valdžią ir pakurstytas savo žmonos (kurią vaidins Viktorija Kuodytė), jis nužudo Škotijos karalių ir stoja jo vieton, tačiau tai nesuteikia vidinės ramybės. Atvirkščiai – vienas nusikaltimas pastumėja prie kito…

Dar viena premjera laukia Menų spaustuvėje. Taip sutapo, kad spektaklio pagal Ingmaro Bergmano “Personą” sumanymą ilgai brandino tiek Agnė Dilytė, tiek Severija Janušauskaitė: viena ieškojo aktorės pagrindiniam vaidmeniui atlikti, kita – režisieriaus, kuris padėtų jai šį vaidmenį įkūnyti. “Kad ir koks būtum sąmoningas, vidiniai žvėriukai yra labai gyvybingi. Kas įvyksta, kai žmogus tuos žvėriukus smaugia, dusina, ignoruoja? Tada jie išropoja netikėtomis aplinkybėmis ir pareiškia savo teisę į gyvenimą. Susitinka du žmonės ir vienas kitame išprovokuoja tuos žvėriukus, giliai slypinčius instinktus”, – apie šios savaitės premjerą kalba režisierė A.Dilytė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...