2010 Gruodžio 22

Kalėdos

Elnius žymės atšvaitais

veidas.lt

Norvegijos šiaurės elnių augintojams, tarp jų Kalėdų Seneliui, ekspertai davė neįprastą patarimą – pritvirtinti prie šių eiklių gyvūnų atšvaitus, kad jų nepartrenktų automobiliai.

Šiemet Norvegijoje apie 2 tūkst. šiaurės elnių buvo pažymėti šviesą atspindinčiais geltonos spalvos antkakliais arba mažesniais prie ragų tvirtinamais atšvaitais, siekiant sumažinti eismo įvykių, per kuriuos iki šiol kasmet žūdavo apie 500 šių gyvūnų.

“Tai išties veikia”, – Norvegijos viešųjų kelių administracijos ekspertas Kristianas Oevernesas (Kristianas Evernesas), vadovaujantis šiam projektui, sakė naujienų agentūrai “Reuters”.

Elnių žymėjimo projektas vykdomas toliausiai į šiaurę nutolusioje Finmarko apskrityje, kurioje žiemos viduryje saulė nepakyla virš horizonto.

Bandomasis važiavimas sniego motociklu parodė, kad atšvaitais pažymėti elniai iš tikrųjų labiau pastebimi tamsoje negu kiti.

Kasmet per avarijas, susijusias su šiaurės elniais, sužalojama po kelis žmones, o neseniai Suomijoje įvykęs incidentas nusinešė žmonių gyvybių.

Paklaustas, ar Kalėdų Senelis taip pat galėtų pasinaudoti šia priemone, K.Oevernesas atsakė: “Tikriausiai taip”.

“Pirmas kartą (šiaurės elniai) žymimi tokiu mastu”, – pridūrė jis.

Norvegijoje gyvenantys samių tautelės elnių augintojai anksčiau yra mėginę žymėti savo gyvulius šviesą atspindinčiomis lipniomis juostelėmis, tačiau šaltyje klijai nelaikydavo. Suomių elnininkai yra išbandę purškiamus šviesą atspindinčius dažus, tačiau taip pažymėtų elnių kailis prasčiau sulaiko šilumą.

Kaip nurodo Tarptautinis šiaurės elnių auginimo centras, Norvegijoje gyvena apie 200 tūkst. šiaurės elnių, o dauguma jų priklauso vietos samiams, kurie šiuos gyvūnus augina dėl mėsos, odų ir ragų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...