2011 Kovo 23

Kinas

Elizabeth Taylor – aksominių akių dievaitė

veidas.lt

Velionė Elizabeth Taylor (Elizabet Teilor) buvo visus Holivudo standartus atitinkanti aksominių akių gražuolė, pagarsėjusi ne tik dėl ekspertų įvertintos ir “Oskarais” apdovanotos vaidybos, bet ir dėl audringų meilės nuotykių, kuriuos vainikavo aštuonios santuokos.

Per daugiau nei penkis dešimtmečius trukusią filmavimosi karjerą aktorė buvo apdovanota dviem Kino ir meno akademijos prizais, vienas kurių jai atiteko už vaidmenį klasika tapusiame 1966 metų filme “Kas bijo Virdžinijos Vulf ?” (Who’s Afraid of Virginia Woolf?), kuriame, kaip ir daugelyje kitų, ji vaidino su dukart jos vyru tapusiu Richardu Burtonu (Ričardu Bertonu).

Vėlesniais metais, silpstant sveikatai, aktorė iki paskutinių dienų aktyviai dalyvavo renkant lėšas kovai su AIDS, tačiau vengė viešumos, nors 2009 metais ir neliko nepastebėta savo ilgamečio draugo Michaelo Jacksono (Maiklo Džeksono) laidotuvėse.

E.Taylor gimė 1932 metų vasario 27 dieną Londone, o 1939 metais su savo tėvais amerikiečiais buvo evakuota į Kaliforniją, kur netrukus jos tėvo meno galerijoje gražuolę pastebėjo ” Universal Studios” vadovo sužadėtinė.

Jau 1942 metais ji debiutavo filme “Kas minutę gimsta po vieną” (There’s One Born Every Minute), o 1944 metais tapo tikra garsenybe, kai filme “Nacionalinis prizas” (National Velvet) suvaidino berniuku persirengusią mergaitę, kuri laimėjo žirgų lenktynes.

“Iki vyrų, mano didžioji meilė buvo gyvūnai, ir jie tebėra iki šiol”, – vėliau yra sakiusi E.Taylor.

Filmavimo aikštelėje mokslus ėjusios merginos dėmesys netrukus nukrypo į vyrus.

Pirmą kartą E.Taylor ištekėjo už širdžių ėdiko ir viešbučių tinklo įpėdinio Nicky Hiltono (Niko Hiltono) 1950 metais, būdama 18-os. Ši santuoka truko vos 203 dienas ir iširo neatlaikiusi sutuoktinio žodinio ir fizinio užgauliojimo, nepaisant prabangios vestuvių puotos Holivude ir tris mėnesius trukusio medaus mėnesio Europoje.

Tačiau E.Taylor gyvenimas tęsėsi. 1952 metais ji susituokė su 19 metų už ją vyresniu, didelį pasisekimą tarp moterų turinčiu britu Michaelu Wildingu (Maiklu Vildingu), su kuriuo susilaukė dviejų vaikų – Michaelo (Maiklo) ir Christopherio (Kristoferio).

Nors E.Taylor tvirtino, kad M.Wildingas jos gyvenimui suteikė stabilumo, matomai jai to neužteko. 1956 metais ji padavė skyrybų prašymą ir, po išsiskyrimo su vyru praėjus vos kelioms dienoms, sulaukė 49-erių metų prodiuserio Michaelo Toddo (Maiklo Todo) piršlybų.

Ryžtingas ir valdingo būdo M.Toddas buvo pirma didžioji E.Taylor meilė. 1957 metų rugpjūtį E.Taylor jam pagimdė dukterį Elizabeth Frances (Elizabet Fransis), tačiau dar po septynių mėnesių šeimą ištiko tragedija – M.Toddas žuvo per lėktuvo katastrofą Naujajame Meksike.

Netekties sugniuždytą E.Taylor laidotuvėse lydėjo M.Toddo geriausias draugas dainininkas Eddie Fisheris (Edis Fišeris), kurio žmona aktorė Debbie Reynolds (Debi Reinolds) buvo pasilikusi Kalifornijoje rūpintis E.Taylor vaikais.

Netrukus iš gedinčios našlės šeimos ardytoja virtusi E.Taylor paveržė E.Fisherį iš savo kolegės D.Reynolds ir tokiu poelgiu sukėlė didžiulį skandalą puritoniškoje Amerikoje.

Porai 1959 metais susituokus, visuomenės nepasitenkinimas vos nesužlugdė stulbinančiai sėkmingos E.Taylor aktorės karjeros.

Tuomet aktorė su Paulu Newmanu (Ponu Niumanu) buvo tik ką užbaigusi filmuotis Tennessee Williams (Tenesio Viljamso) pjesės 1958 metų ekranizacijoje “Katė ant įkaitusio skardinio stogo” (Cat on a Hot Tin Roof) ir sulaukusi kritikų liaupsių už darbą filme “Milžinas” (Giant) 1956)), kuriame nusifilmavo su Rocku Hudsonu (Roku Hadsonu) ir Jamesu Deanu (Džeimsu Dinu).

Bet po skandalo aktorės žvaigždė sužibo dar ryškiau. Kartu su Katharine Hepburn (Ketrin Hepbern) ir Montgomery Cliftu (Montgomeriu Klifu) 1959 metais E.Taylor suvaidino dar vienoje T.Williamso pjesėje “Staiga praėjusią vasarą” (Suddenly Last Summer).

Dar kitais metais ji gavo pirmąjį “Oskarą”, suvaidinusi aukštuomenės merginą filme “”Butterfield 8″, kurio, kaip kalbama, pati aktorė nekentė.

Vėliau jos darbų sąraše atsirado “Kleopatra” (Cleopatra (1962) – “be jokios abejonės, pats įmantriausias kada nors sukurtas pramoginis filmas “, kalbėjo žvaigždė apie brangiausią to meto Holivudo juostą, už vaidmenį kurioje jai tuomet buvo sumokėta rekordinė 1 mln. JAV dolerių suma.

Nors filmas didelio pasisekimo nesulaukė, tačiau jo antikinės filmavimo aikštelės dekoracijos puikiai tiko naujam meilės nuotykiui tarp aktorės ir tuomet dar vedusio aktoriaus R.Burtono užsimegzti.

“Elizabeth pažiūri į tave tomis savo akimis ir tavo kraujas užverda”, – tuomet pasakojo antruoju Laurencu Olivier (Lorensu Olivje) vadinamas aktorius R.Burtonas.

Jiedu susituokė 1964 metų kovą Monrealyje. Tuomet aktoriai filmavosi juostoje “Kas bijo Vidžinijos Vulf”, kurioje pasakojama apie girtuoklysčių, pykčio protrūkių nesėkmių sužlugdytą santuoką, ir yra pranašiškai atspindėti poros bendro gyvenimo metai.

1974 metų birželio mėnesį E.Taylor ir Burtonas išsiskyrė, spalio mėnesį susituokė Botsvanoje, o 1976 metais vėl pasuko skirtingais keliais. Prieš mirtį R.Burtonas sakė: “mes niekada tikrai nebuvome išsiskyrę ir niekada neišsiskirsime”.

Subyrėjus šiai santuokai, E.Taylor daug gėrė, karjera žlugo. Širdies žaizdų neišgydė ir septintoji aktorės santuoka su Virdžinijos senatoriumi Johnu Warneriu (Džonu Vorneriu), trukusi nuo 1976 iki 1982 metų.

Devintajame dešimtmetyje E.Taylor buvo tapusi nuolatine priklausomybės ligų centro “Betty Ford Clinic” Kalifornijoje paciente. Vis tik, įveikusi priklausomybę nuo alkoholio ir skausmą malšinančių vaistų, aktorė ėmėsi labdaringos veiklos ir pradėjo rinkti lėšas AIDS aukoms.

1991 metais E.Taylor dar kartą nustebino pasaulį, aštuntą kartą ištekėdama už 40-mečio statybininko, su kuriuo susipažino reabilitacijos klinikoje. Po trejų metų pora išsiskyrė draugiškai.

E.Taylor sveikata silpo. 1997 metais jai buvo išoperuotas galvos smegenų auglys, o 2006 metais ji tikslingai pasirodė per televiziją, norėdama paneigti gandus apie neva ją kankinantį Alzheimerį.

2008 metų liepos mėnesį, E.Taylor atsidūrus ligoninėje, pasigirdo gandų, jog aktorė yra ant mirties slenksčio. Tačiau jos atstovas šiuos gandus paneigė. 2009 metais žvaigždei buvo operuotas širdies vožtuvas. “Jaučiuosi, lyg turėčiau visiškai naują švytuoklę”, – rašė aktorė tinkle “Tweeter” po operacijos.

2011 metų vasario mėnesį dėl širdies nepakankamumo aktorė buvo paguldyta į “Cedars-Sinai” ligoninę Los Andžele, kur trečiadienį mirė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Marija Marija rašo:

  Padauginot: septynios santuokos, kaip oficialiai skelbia CNN.

 2. Anonimas rašo:

  visur skelbiama,kad 8


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...