2011 Liepos 01

Ekspertai: dujos pigs nebent po kelerių metų

veidas.lt

dujos_px600

Seimui atvėrė kelią “Lietuvos dujų” išskaidymui, ekspertai teigia, kad pigesnių dujų tikėtis galima anksčiausiai po dvejų metų, pasistačius suskystintų dujų terminalą (SDT).

Buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas pigesnių dujų viltis sieja su terminalo atsiradimu, tačiau dujų bendrovės išskaidymas šiuo metu, jo nuomone, tik padidins dujų kainą, nes išaugs administracinės sąnaudos, penktadienį rašo dienraštis “Verslo žinios”.

Ekonomikos analitikas ir konsultantas Valdemaras Katkus pripažįsta, kad įstatymas nukreiptas dujų kainai mažinti, bet tikrai ne artimiausiu laikotarpiu. “Kalbama apie dvejų trejų metų perspektyvą, kai turėsime terminalą”, – tvirtina jis.

V.Katkaus manymu, iki tol efektas būsiąs priešingas, nes “Gazprom” sieks pabloginti sąlygas Lietuvai. “Iki 2013 metų. galios dabartinė dujų kainos formulė, jos tikrai niekas neperrašys, o “Gazprom” spaus maksimaliai viską, ką iš tos formulės galima išspausti. Neabejoju, kad Rusijos koncernas netiesiogiai, per vietos politikus, dalyvaus ir 2012 metų Seimo rinkimuose, o aukštos dujų kainos bus argumentas siekiant sukompromituoti konservatorius ir iškelti dujų tiekėjams palankią partiją”, – svarsto analitikas.

Tačiau jis įsitikinęs, kad priimti magistralinių dujotiekių atskyrimą numatantį įstatymą reikėjo jau šiandien, nes tol, kol dujotiekiai priklausys “Gazprom”, neatsiras investuotojų į terminalą, todėl nebus ir energetinės nepriklausomybės garantijos.

Dienraščio “Lietuvos žinios” teigimu, Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros duomenimis, Lietuva 2010-ųjų antrąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2009-ųjų laikotarpiu, pagal gamtinių dujų kainų didėjimą buvo septintoje vietoje tarp 27-ių ES šalių.

Per metus Lietuvoje gamtinės dujos namų ūkiams (su visais mokesčiais) pabrango 11,5 proc.

Gamtinių dujų kainai Lietuvos šilumos tiekimo įmonėms šių metų gegužę, palyginti su balandžiu, išaugus 7,8 proc, iki 1598 litų už toną naftos ekvivalento, pasitvirtino dujininkų prognozės, kad gamtinės dujos iki naujo šildymo pradžios brangs 30 procentų.

Jeigu Lietuva turėtų savo dujų terminalą, specialistų nuomone, dujas jau dabar galėtume pirkti bent 30 proc. pigiau.

Vyriausybė ne kartą viešai skelbė, kad metais terminalas turėtų priimti jūra plukdomas dujas, tačiau iki šiol nežinoma, nei kas terminalą statys, nei kiek jis kainuos, nei kas bus neva pigesnių dujų tiekėjai. Terminalo statybą organizuojanti “Klaipėdos nafta” šį mėnesį pranešė, kad skelbtą terminalo plėtros plano ir pasekmių aplinkai vertinimo konkursą laimėjo Švedijos “Sweco” koncernui priklausanti Vilniaus bendrovė “Sweco Lietuva”. Tačiau sutartis su ja nepasirašyta ir sutarties vertė neskelbiama

“Klaipėdos nafta” vadovas Rokas Masiulis sako, kad dėl suskystintų dujų tiekimo deramasi su 5-7 potencialiais tiekėjais, kas jie -valstybės paslaptis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...