2010 Birželio 29

Sunkmetis

Ekonomika atsigauna dviem greičiais

veidas.lt

Vidurio ir Rytų Europos (VRE) šalys iki šiol gana gerai išgyveno finansinę krizę ir įrodė, kad plačiai paplitęs nerimas ir skepticizmas, vyravęs prieš metus, buvo perdėti. Atsigavimas jau įsibėgėja, todėl “UniCredit” ekonomistai didina prognozę dėl regiono BVP augimo 2010 m. nuo 2,8% iki 3,1%.

Turkijos (5,6%), Rusijos (3,4%) ir Slovakijos (3,5%) padėtis yra stabili, o kai kurioms kitoms šalims, pavyzdžiui, Kroatijai (-1,5%) ar Bulgarijai (-1,0%), išbristi iš recesijos bus sunkiau. Kitaip tariant, regione atsigavimas vyksta dviem pagreičiais. Pagrindinį pavojų kelia euro zona, kurios finansinė rinka vėl patiria įtampą, kurią sukėlė nerimas dėl valstybių skolų.

Nors panašu, kad ateinančiais mėnesiais šalių rezultatai ir toliau bus skirtingi, keli plėtros rodikliai, susiję su pramonine gamyba ir eksportu, patvirtina, kad atsigavimo tendencijos išlieka. Atsigavimas per pastaruosius tris mėnesius ypač paspartėjo Rusijoje ir Estijoje, įrodydamas didelį šių šalių potencialą. Kadangi paklausa Azijoje ir Vakarų Europoje vis dar didėja, eksportas tampa pagrindiniu plėtros regione šaltiniu. Iš to ypač daug naudos gaus šalys, kurios yra atviriausios pasauliniam prekybos ciklui. Iš kitos pusės, skirtumas tarp pasitikėjimo rodiklių ir tikrų produkcijos skaičių šiek tiek pagilėjo.

Verslo sektorius lenkia privatųjį sektorių

Dėl griežtų priemonių, įgyvendintų sprendžiant fiskalines problemas, ir vis dar didelio nedarbo lygio, privatus vartojimas išlieka nedidelis, todėl nesitikima, kad ateinantį ketvirtį ši situacija keisis. Priešingai, – skolinimo dinamika labai nežymi, o atlyginimų augimas dabar yra lėtesnis negu prieškriziniu laikotarpiu ir tai prisideda prie prastų mažmeninės prekybos sektoriaus rezultatų. Dėl šių priežasčių, vidaus vartojimas ir toliau turėtų lėtėti, o pagrindiniu ekonomikos atsigavimo ir greitėjančios pramoninės gamybos varikliu liks eksportas.

Namų ūkių sektorius vis dar silpnas

Vidaus rinkos atžvilgiu gera naujiena yra ta, kad kelios šalys imasi plačių infrastruktūrinių plėtros programų. Keli pavyzdžiai: Lenkija ir Ukraina ruošiasi 2012 m. organizuoti Europos futbolo čempionatą, Kazachstanas siekia modernizuoti savo infrastruktūrą, Rusija ruošiasi 2014 m. Sočyje vyksiančioms Olimpinėms žaidynėms, o Serbija taip pat vykdo kelis projektus. Dėl šių programų daugėja statybų, o jos palengvina “pagirias”, sukeltas ankstesnio statybų bumo. Apskritai kalbant, VRE regionas išlieka svarbiu ekonomikos plėtros varikliu, nes turi didelį potencialą ir lėtai, bet stabiliai atgauna pasitikėjimą po krizės padarinių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...