2012 Kovo 28

Rokas Bancevičius

Džiūgauti dėl Europos skolų krizės pabaigos dar anksti

veidas.lt


Yra didelė tikimybė, kad ateis laikas, kai politinio ir ekonominio bendradarbiavimo Europoje sumažės iki kritiškai žemo lygio ir šalys pradės veikti tik pagal savus interesus.

Europos centrinis bankas (ECB) vasario pabaigoje įliejo pusę trilijono naujai išspausdintų eurų į Europos bankų sistemą, taip keleriems metams atidėdamas Europos skolų krizę. Atrodo, kad pigių pinigų ir vėl gavo tie, kurie normaliomis sąlygomis jų negautų, ir pinigai bus naudojami tam, kam normaliomis sąlygomis jų niekas nenaudotų. Šie centrinio banko veiksmai išgelbėjo Italiją ir Ispaniją nuo nekontroliuojamo bankroto, bet neišsprendė pagrindinių euro zonos problemų, todėl džiaugtis skolų krizės pabaiga dar ankstoka.
Europos periferijos bankai, trejiems metams pasiskolinę pinigų iš centrinio banko, didžiąją jų dalį investuos į savo vyriausybių obligacijas. Vyriausybės dalį joms paskolintų pinigų panaudos tų pačių bankų kapitalui didinti. Taigi Europos centriniam bankui po kelerių (nebūtinai trejų) metų pradėjus atitraukinėti dabar paskolintus pinigus iš bankų sistemos, komerciniai bankai pradės pardavinėti periferinių Europos šalių obligacijas, taip ir vėl iškeldami šių obligacijų pajamingumą į tokį lygį, kai vyriausybėms taps per brangu skolintis. Būsime sugrįžę į tą pačią situaciją, kurioje buvome pastarąjį lapkritį, prieš ECB įvykdant pirmą ilgalaikių tarpbankinių paskolų aukcioną.
Tiesa, viso to būtų galima išvengti. Jei per ateinančius metus Pietų Europos vyriausybės griežtomis taupymo priemonėmis ir konkurencingumą skatinančiomis reformomis sugebėtų stipriai pagerinti savo reputaciją finansų rinkose, tuomet bambagyslė, jungianti Europos periferijos bankų sistemą ir vyriausybių finansus, būtų nukirpta, o Mario Draghi taptų monetariniu didvyriu.
Bet periferinės šalys nesugebės tapti Europos fiskalinio konservatyvumo pirmūnėmis, nes nuolatiniai biudžeto perviršiai joms reikštų labai mažą BVP augimą ar net smukimą, o šis ekonomikos mažėjimas reikštų dar didesnį taupymo priemonių poreikį. Taigi ekonomikos atsidurtų uždarame rate ir pirminis taupymo priemonių tikslas (mažesnė nacionalinė skola) nebūtų pasiektas.
Šio scenarijaus ženklų matyti jau dabar. Ispanija, nesugebėjusi įgyvendinti užsibrėžto 2011 m. biudžeto deficito tikslo, paskelbė, kad deficitas 2012 m. bus 5,8 proc. BVP vietoje anksčiau siektų 4,4 proc. Italijos ekonomika du paskutinius 2011 m. ketvirčius smuko, o Portugalija, ko gero, dar šiemet paprašys papildomo pagalbos paketo iš ES. Visai euro zonai šiemet prognozuojamas –0,1 proc. ekonomikos susitraukimas.
Mėginimai artėti prie fiskalinės sąjungos ir drauge taupyti taip pat neatrodo perspektyvūs. Kovo pradžioje pasirašytas fiskalinio stabilumo paktas primena pagiringo vyruko pažadus daugiau niekada nebegerti. Tam, kad fiskalinio stabilumo taisyklės veiktų, jos turi būti vienodos visiems ir turėti automatinius baudų mechanizmus, nepaliekančius teisės politikams taikyti išimčių.
Dabartinis paktas toks nėra, mat Europos Teisingumo Teismo sprendimas skirti baudą išlaidaujančiai šaliai nebūtų teisiškai viršesnis už tos šalies nacionalinio parlamento sprendimus. Taigi mechanizmas nebūtų automatinis. Maža to, pačios Europos Sąjungos senbuvės neseniai vėl pritaikė dvejopus standartus. Ispanijai, kuri kaip minėta auksčiau, pablogino savo biudžeto deficito perspektyvą, tebuvo pagrūmota pirštu. O štai savo deficitą vienkartinėmis priemonėmis 2011 m. susimažinusi Vengrija sulaukė konkrečių sankcijų – įšaldytas dalies šaliai skirtų struktūrinių fondų paramos lėšų išmokėjimas. Fiskaline simetrija čia nekvepia.
Kad ir kaip ten būtų, euro zonos šalys vis dar mėgina taupyti. Tačiau Europos pietinių šalių lyderiai anksčiau ar vėliau supras, kad ilga ir varginanti vidinė devalvacija politiškai yra nepalyginti sunkesnė, nei paprasčiausias išėjimas iš valiutų sąjungos. O kur dar Graikijoje įvykęs valstybės skolų nurašymo precedentas… Todėl išcentrinės jėgos vis stipriau veiks euro zoną.
Taigi situacija išliks sudėtinga ir yra didelė tikimybė, kad ateis laikas, kai politinio bei ekonominio bendradarbiavimo Europoje sumažės iki kritiškai žemo lygio ir šalys pradės veikti tik pagal savus interesus. Todėl artimiausiu metu šalims, tarp jų ir Lietuvai, bus ypač svarbu atrodyti „gražiai asmeniškai“. Mums tai reiškia racionalų biudžeto planavimą ir protingą jo lėšų panaudojimą, daug didesnį užsienio investicijų lygį, mažesnes kliūtis verslui, jokių paskolų iš Tarptautinio valiutos fondo ir t.t.
Tie dalykai nėra naujiena, bet esant dabartinei situacijai jie yra ir išliks ypač svarbūs. Šiuo metu labai svarbu nepasiduoti gerų naujienų euforijai. Europos skolų problemos dar tikrai primins apie save. Ir ne kartą.

Kovo pradžioje pasirašytas fiskalinio stabilumo paktas primena pagiringo vyruko pažadus daugiau niekada nebegerti.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Rokas Bancevičius:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Anonimas rašo:

  Kaip uzsidirbti pinigu namuose internetu

  Viename iš skelbimų perskaičiau apie šį darbą ir nusprendžiau pabandyti. Skelbimas sudomino galimybe per kelias savaites užsidirbti pakankamai pinigų, įdedant tik dvylika litų. Iš pradžių nepatikėjau, bet vistiek perskaičiau. Taigi, skelbimai.tv/tag/skelbimas.html”>skelbimas siūlė persiųsti po 2 litus į kiekvieno sąraše esančio asmens banko sąskaitą, paskui išbraukti pirmą sąskaitos numerį ir įrašyti savo sąskaitos numerį į paskutinę šeštą eilutę, ir patalpinti šį straipsnį kaip įmanoma daugiau forumų ir skelbimų (200 forumų, skelbimų, elektroninių laiškų – tai užtikrinantis skaičius).

  Supratau, kad apgaulės čia nėra. Be to, pervedęs šešiems žmonėms po 2 litus, pat nieko neprarasiu, galų gale pradžiuginsiu kitą. Ir ryžausi pabandyti. Ir man pavyko!!!!!!
  Po kelių dienų man į sąskaitą pradėjo kauptis taip reikalingi pinigai… Dar sykį sau pripažinau, kad tai veikia. Per porą savaičių susikaupė apie 2000 litų, po trijų savaičių prisidėjo dar apie 2000 litų. Dabar jau turiu uždirbęs 4000 litų, po pusantro menesio turėtų būti apie 16000 litų. Ir ši suma po truputį toliau didės. O prasidėjo tik nuo 12lt.

  Noriu su Jumis pasidalinti informacija, kaip tai veikia, nes tai naudinga mums abiem. Aš Jums pažadu, jeigu Jūs tiksliai seksite mano instrukcijas ir neturėsite vilčių gudrauti, jus pradėsite gauti daug daugiau pinigų, negu tikitės, per daug nesistengdami.

  Siūlau perskaityti šią informaciją porą kartų ir išsaugoti savo kompiuteryje, sekti instrukciją ir pinigai ateis. Juk tai paprasta!!! Patys suprantate, kad tai absoliučiai legalu, tai tik bankinė pinigų pavedimo operacija, ir Jūsų indėlis yra tik 12 litų ir pora valandų internete. Jūs niekuo nerizikuojate ir nieko neprarandate, tiesiog pasitikite kitais žmonėmis, ir taip pradžiugindami kitus, patys uždirbate. Tai tikrai veikia!!! Atkreipkite dėmesį: tiksliai sekdami šią paprastą instrukciją, Jūs uždirbsite daug – per kelis mėnesius 60000 litų ir dar daugiau bus Jūsų. Visa tai sekmingai veikia dėl dalyvių sąžiningumo.

  Tėra trys paprastos taisyklės:

  1. Jei dar neturite, Jums reikia atsidaryti sąskaitą bet kuriame Lietuvos banke.
  2. Pirmiausia Į žemiau esančią 6 banko sąskaitą perveskite 2 litus. Po to perveskite po 2 litus ir į sekančias banko sąskaitas. ( jei bankas praso nurodyti gaveja, iveskite pakartotinai ta pacia banko saskaita )Visa tai ivykdę, Jūs padarote paslaugą, gražų gestą, ir taip pat prašote teisėtos paslaugos, už kurią mokate.

  1. LT587300010128949066
  2. LT154010042300576369
  3. LT307300010113834351
  4. LT980075800064721767
  5. LT187300010109745823
  6. LT537044060007733730

  O dabar išbraukite iš sąrašo nr. 1 sąskaitos numerį, perneškite visas sąskaitas vienu eilės numeriu į viršų, o į atlaisvintą nr. 6 eilutę įrašykite savo banko sąskaitos numerį.

  3. šį mano laišką keiskite kaip norite, bet išlaikykite pagrindinę idėją, išplatinkite šitą straipsnį kaip įmanoma daugiau (aš jums siūlau bent dviejuose šimtuose, kad užsitikrintumėte didelį uždarbį, kuris Jums taip reikalingas) straipsnių ,forumų ir naujienų juostų, skelbimuose arba asmeniniais laiškais – kuo daugiau informacijos pasklis apie šį straipnį, tuo didesnes bus Jūsų pajamos! Jos tiesiogiai priklauso nuo Jūsų ir tai turbūt yra džiugiausia dalis. Tiesiog Jums nereikia prakaituoti, vargti, keikti blogo gyvenimo – pasidalindami dosnumu, jūs sulaukiate šimteriopo dosnumo.

  Šis internetinis verslas sėkmingai gyvuoja ir klesti del dalyvių sąžiningumo ir rimtumo. Todel viską atlikite kruopščiai ir nepagailėkite 12 litų, nes Jums tai atsipirks su kaupu. Žmonės tik tada bus sotūs, kai pamaitins vienas kitą.
  Nėra ko prarasti – tik 12 litų, ir kelios valandos nesunkaus darbo internete!!!
  Užsiimkite tuo dabar, tiesiog nėra ko atidėti rytdienai. Tai paprasta ir pelninga. Juk yra dėl ko, taip?

  O štai kaip Jūs uždirbate:

  Mokyklinė aritmetika: sakykim iš 200 laiškų ar straipsnių aš gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas), tai reiškia aš uždirbsiu 10 litų būdamas šeštoje sąrašo pozicijoje.
  Dabar šitie 5 žmones išplatina dar po 200 pranešimų su Jūsų sąskaitos numeriu jau 5 pozicijoje. Pastariesiems taip pat atsako tik po 5 žmonės – tai jau 500 litų į sąskaitą. Toliau šie 25 žmonės dar 200 kartų talpina šį pasiymą su Jūsų sąskaitos numeriu nr. 4 pozicijoje ir atsako vėl tik 5 žmonės – Jūsų pajamos jau 2500 lt. Toliau šitie 125 žmonės, patalpina po 200 pranešimų, į kuriuos taip pat atsako tik 5 žmnonės. Jums tai duoda 12500 litų pajamų (Jūs 3 pozicijoje).

  Toliau dar įdomiau: šitie 625 žmonės 200 kartų skirtinguose skelbimuose patalpina Jūsų sąskaitos numerį nr. 2 pozicijoje, atsako vėlgi po 5 žmones – tai 62500 litų. Paskaičiuokite, kiek daug galite uždirbti.Juk įspūdingas skaicius!!. Šiame versle svarbiausia būti sąžiningam, kitaip nieko nesigaus. Ar Jūs galite įsivaizduoti, kiek žmonių kasdien visame pasaulyje prisijungia prie interneto ir skaito šitą straipsnį, kaip ir Jūs?! Kiekvieną dieną internete pasirodo nuo 200 iki 500 naujų vartotojų, ir toliau jų skaičius nuolat auga!!! Iš tiesų tai didelė galimybė daug užsidirbti, nesugaištant daug laiko ir daug neišleidžiant. Bet kokiu atveju verta. Gyvenimas per trumpas, kad tokį sansa praleistumete.Man pasiseke,pasisiseks- ir Tau!

 2. Ponia Nora Ponia Nora rašo:

  Ar jums reikia skubiai paskolą? Ar jums skolos? jums reikia skubiai paskolą finansuoti savo verslą ?, jūs atsisakė išduoti savo banko, nerimauti ne daugiau, mūsų paslaugos yra greitas, paprastas ir saugus paskolas dabar kokiomis aplinkybėmis. Skolintis iki $ 2,000 – $ 1,000.000 Šiandien! Susisiekite su mumis paskolos informacija šiuo adresu: noramildred.loans@hotmail.com

  Pastaba: Jūs tikėtis preliminarų atsakymą, ir finansavimą per 24 valandas

  Linkėjimai.
  Ponia Nora


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...