2014 Birželio 15

Draugystė, suteikianti laisvei sparnus

veidas.lt


1941 m. birželio 14-ąją prasidėjo lietuvių tautos trėmimai ir genocidas, kuris tęsėsi daugiau nei dešimtmetį. Tremtį ir lagerius išgyvenusių žmonių vis mažiau, bet jų patirties negalima pamiršti. Pateikiame ištrauką iš trečiajam leidimui parengtos Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės knygos “Likimo išbandymai”.

1946 m. vasarį Kauno karinio tribunolo už pasipriešinimą sovietiniam režimui, veiklą pogrindinėje organizacijoje buvau nuteista 10 metų kalėti sovietiniame lageryje ir dar 5 metus tremties. Man tada buvo septyniolika metų.
Po dviejų savaičių etapo gyvuliniuose vagonuose atsidūrėme Pečioros persiuntimo punkte. Suvarė į didelę salę, susodino ant grindų. Po dviejų valandų atvarė didelį etapą ukrainiečių iš Vakarų Ukrainos. Visos buvome sušalusios, nesipraususios, alkanos. Rytojaus dieną mus su daiktais suvaro į pirtį. Džiaugiamės, dabar nusiprausime, sušilsime. Bet toji pirtis įsiminė visam gyvenimui. Ji sutrypė moters orumą. Priepirtyje karaliavo vieni vyrai. Du prižiūrėtojai stovėjo prie durų. Liepia nusirengti. Nuogai! Visus drabužius – į dezinfekavimo kamerą, o mes – į pirtį. Stovime nuogos rankas sukryžiavusios. Prieš įeinant į pirtį stovėjo keli jauni vyrai su skustuvais rankose. Mes spaudžiamės viena prie kitos, bet prižiūrėtojas varo greičiau. Reikia pakelti rankas: vyras tau nuskuta pažastis, tada liepia lipti ant suoliuko, kitas vyras, prilaikydamas rankomis, apskuta dar vieną vietą. Tai buvo baisu! Tai buvo toks pažeminimas, toks moters orumo sutrypimas, kokį galėjo sugalvoti tik sovietinio lagerio viršininkai. Nežinau, ar galima aprašyti ar apsakyti, ką jautėme mes, jaunos mergaitės, moterys. Jautėmės tokios pažemintos, sutryptos, išgąsdintos to cinizmo.
Bet jausmams laiko nebuvo. Reikėjo suvaldyti jausmus, ašaras, reikėjo stoti į eilę, dar iš vieno jauno vyruko gauti degutu tvoskiantį mažutį muilo gabalėlį, iš kito – metalinį dubenį ir kaušą šilto vandens. Ir kuo greičiau praustis, nes laukia kita partija. Tos pirties mes neužmiršime niekados!

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 232014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-23-2014-m
Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...