2011 Kovo 08

Piliečių teisės

Dėl žemės – asmens duomenys

veidas.lt

Į “Veidą” kreipėsi Vilniuje gyvenanti skaitytoja Laima Pranauskaitė, kurią pastaruoju metu persekioja jos paveldėtą žemę Šiauliuose norintys išsinuomoti verslininkai. “Jie atvažiuoja pas mane į namus, skambina telefonu. Akivaizdu, kad mano žeme susidomėję žmonės turi visus mano asmens duomenis – asmens kodą, privataus mobiliojo telefono numerį.

Ar tai teisėta?” – klausia sunerimusi moteris. Jos paveldėta žemė – 9 ha Šiaulių priemiestyje, kur norima plėtoti nekilnojamojo turto projektus.

L.Pranauskaitė įsitikinusi, kad verslininkais prisistatantys žmonės specialiai daro jai spaudimą, norėdami pigiai išsinuomoti ar gal net išvilioti jos paveldėtą žemę. “Galvoja, pagąsdinsime senutę ir pasiimsime žemę”, – mano 74-erių metų moteris. Tačiau ji įkyrių vyriškių neišsigando – kreipėsi į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją (VDAI), seniūniją, kuriai priklauso jos paveldėta žemė.

VDAI Informacijų ir technologijų skyriaus vyriausioji specialistė Alina Semionovaitė teigia, jog moteris pasielgė teisingai: kilus įtarimui, kad jų asmens duomenys naudojami neteisėtai, piliečiai turi kreiptis būtent į šią įstaigą, kuri atliks tolesnį tyrimą. Todėl labai svarbu surinkti kuo daugiau tikslios informacijos – kas konkrečiai disponuoja jūsų duomenimis, kokius juos turi.

“Aš išsigandau, kai vyriškiai pradėjo vardyti ne tik mano žemės duomenis, bet ir informaciją apie mane – tikslią mano gimimo datą, faktus, kad žemę paveldėjau iš savo mamos. Tai jie galėjo sužinoti tik turėdami mano kadastro bylą”, – piktinasi L.Pranauskaitė.

Valstybės įmonės “Registrų centras” atstovas Aidas Petrošius sako, kad bylų kopijos tretiesiems asmenims nėra teikiamos. Oficialiai jie gali sužinoti tik nekilnojamojo turto objekto numerį ir jo savininko vardą bei pavardę. “Bet tik ne asmens kodą. Jis pateikiamas tik tam tikrai grupei registro naudotojų – valstybės įstaigoms, advokatams, notarams, antstoliams, skolų išieškojimo bendrovėms. Tačiau visi šie duomenų gavėjai įsipareigoja šios informacijos neatskleisti tretiesiems asmenims, o jei tai padarė – turi sulaukti VDAI sankcijų”, – pabrėžia jis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...