2016 Gegužės 12

Londonas

D.Trumpas įsileis Londono merą

veidas.lt

Scanpix nuotr.

Londono meru tapęs musulmonas Sadiqas Khanas suabejojo, ar galėtų nuvykti į JAV, jei prezidentu būtų išrinktas respublikonų atstovas Donaldas Trumpas, neseniai siūlęs uždrausti musulmonams įvažiuoti į šalį. Į mero išrinkimą reagavo ir pats D.Trumpas – pasakė, kad S.Khanui padarys išimtį. Londono meras atsikirto, kad nenori neišmanėlio D.Trumpo išimčių.

Antrajame rinkimų ture gegužės 5 d. leiboristas S.Khanas gavo 1 310 143 balsus ir taip įveikė konservatorių Zacą Goldsmithą, surinkusį 994 614 balsų.

Jokia paslaptis, kad išrenkant S.Khaną lėmė būtent musulmonų balsai. Londone gyvena 40 proc. Didžiosios Britanijos musulmonų, jie sudaro apie 13 proc. londoniečių.

Imigrantų iš Pakistano – autobusų vairuotojo ir siuvėjos šeimoje gimęs S.Khanas, kuriam dabar 45-eri, turi aukštąjį juristo išsilavinimą. 2005 m. jis tapo leiboristų atstovu Didžiosios Britanijos parlamente. Gordono Browno vyriausybėje ėjo bendruomenių ir transporto ministrų pareigas. Leiboristams perėjus į opoziciją S.Khanas užėmė įvairius postus šešėlinėje vyriausybėje. Jis laikomas socialdemokratinių pažiūrų „minkštu kairiuoju“.

Didžiosios Britanijos žvalgyba laiko J.Corbiną „sistemine grėsme“, nors tai premjero D.Camerono nuomonė, gal ir paremta operatyviniais duomenimis, kurių žvalgyba niekada viešai nepatvirtins.

Konkurentas mero rinkimuose 41 m. Z.Goldsmithas – S.Khano priešingybė pagal kilmę. Milijardieriaus finansininko Jameso Goldsmitho sūnus mokėsi prestižinėje Itono mokykloje ir viename iš Oksfordo koledžų. 1998–2007 m. buvo žurnalo „The Ecologist“ redaktorius, 2010 m. išrinktas į parlamentą. Dukart kūrusio šeimą, dabar jau penkių vaikų tėvo Z.Goldsmitho antroji sutuoktinė, dviejų jo vaikų motina Alice Miranda Rothschild giminiuojasi ir su Guinnessų šeima.

Paskutiniuose kovos dėl Londono mero posto etapuose nevengta juodųjų viešųjų ryšių. Z.Goldsmithas paviešino garso įrašus, kuriuose girdėti, kaip S.Khanas sako, jog nuosaikiems musulmonams būdingas „dėdės Tomo“ sindromas – taip radikalūs islamistai vadina tuos, kurie kolaboruoja su kitatikiais, t.y. priima jų vertybes ir tvarką. Nepamiršti ir S.Khano susitikimai su Pietų Londono imamu Sulaimanu Ghani, kurį premjeras Davidas Cameronas apibūdino kaip „Islamo valstybės“ šalininką.

Ši prieš S.Khaną nukreipta kampanija dabar laikoma nesėkminga – dėl to Z.Goldsmithas sulaukė kritikos iš saviškių konservatorių. Tai, kad S.Khanas nufotografuotas greta vaikų, mojuojančių juodomis islamistų vėliavėlėmis, rinkėjams didelio įspūdžio nepadarė.

Vis dėlto S.Khanas jau spėjo atsiprašyti dėl „dėdės Tomo“. Šis apibūdinimas, kilęs iš XIX a. rašiusios amerikietės romano, taikytas juodaodžiams vergams, kurie nemaištavo prieš baltuosius. Dabar tai laikoma rasistine etikete, žeminančia juodaodžius. Tad S.Khanui teko švarinti įvaizdį tiek religiniu, tiek rasiniu atžvilgiu.

Į „dėdę Tomą“ sureagavo ir žydai, įžvelgę rasizmo ir antisemitizmo sąsajas. Ephraimas Mirvis, vyriausiasis Tautų Sandraugos (buvusi Britų Sandrauga) rabinas, pareiškė, kad antisemitizmas – rimta Leiboristų partijos problema, ir perspėjo, jog partijos lyderio sudaryta partinė komisija antisemitizmui ir rasizmui tirti neturėtų siūlyti „pleistrų“ rinkėjams apgauti.

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas balandžio pabaigoje nurodė ištirti rasizmo ir antisemitizmo apraiškas partijoje, kai buvo prisiminti parlamentaro musulmono Naz Shaho 2014 m. daryti antisemitiniai feisbuko įrašai. Dėl to parlamentaro narystė partijoje buvo sustabdyta. Dar didesnis skandalas kilo, kai buvęs Londono meras Kenas Livingstone’as, vienas įtakingiausių J.Corbyno rėmėjų partijoje, gindamas N.Shahą pareiškė, kad Hitleris rėmęs sionizmą, ir tai „istorinis faktas“. Dvidešimt iškilių leiboristų, tarp jų ir išrinktasis Londono meras S.Khanas, pareikalavo, kad K.Livingstone’as būtų pašalintas iš partijos valdymo organų, kas ir buvo padaryta. Leiboristų partinei komisijai vadovauja Shami Chakrabarti, kurios pavardė – papildoma garantija dėl išvadų nešališkumo.

Šios britų politikų kovos dėl politinio korektiškumo dažnai nušviečiamos supaprastintai, nes perpasakojantieji iškreipia detales. Antai teigiama, kad Didžiosios Britanijos žvalgyba laiko J.Corbiną „sistemine grėsme“, nors tai premjero D.Camerono nuomonė, gal ir paremta operatyviniais duomenimis, kurių žvalgyba niekada viešai nepatvirtins. Panašiai ir imamas S.Ghani įvardijamas kaip „Islamo valstybės“ rėmėjas, nors tai D.Camerono vertinimas, dėl kurio imamas reikalauja atsiprašyti.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...