2011 Sausio 17

Savivaldybių rinkimai

Centristinės partijos žada tai, kas ne savivaldos galioje

veidas.lt

“Veido” ekspertai Darbo, “Tvarkos ir teisingumo”, Liaudies partijų ir Naujosios sąjungos programose aptiko daug įdomių, bet neįgyvendinamų idėjų.

Box
“Veido” ekspertai vertina partijų programas

Darbo partija – 6 balai.

Politologas A.Krupavičius
Mažiau radikali nei ankstesnės. Esama ir ganėtinai konkrečių bei aiškių siūlymų. Pabrėžia svarbą tarnauti žmogui, bendruomenei. Naujos idėjos – suformuoti diskusijų forumą visuomeninėms organizacijoms svarbiausiems savivaldybių klausimams svarstyti, įvesti privalomą savivaldybių tarybų narių ataskaitą rinkėjams. Siūlo rinkti seniūnaičius, suteikti seniūnijoms finansinį savarankiškumą.

Ekonominės politikos ekspertas V.Žukauskas
Ekonominė dalis koncentruojama į darbą, tačiau dalis siūlymų nekonkretūs arba neefektyvūs. Viešųjų darbų plėtra nedarbo problemą tik paslėptų, ir dar naudojant mokesčių mokėtojų pinigus. Būtų skatinamas moksleivių ir studentų įdarbinimas vasarą, nors svarbiau įdarbinti ką tik baigusiuosius mokslus, ir ne vasarą. Kitose srityse žadama daug projektų, tačiau neįvardijama, ar jie būtų finansuojami iš didinamų mokesčių, ar iš mažinamų savivaldybių išlaidų.

Sociologas M.Degutis
Programa labiau panaši į savivaldybės kompetencijų aprašymą ir patikinimą, kad rinkimus laimėjusi partija tikrai tieks vandenį, prižiūrės gatves, rūpinsis švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigomis ir t.t.

Regioninės politikos ekspertas K.Ž.Svetikas
Programa – vieni šūkiai.

Lietuvos liaudies partija – 5,5 balo

Politologas A.Krupavičius
Programa pradedama nuo rinkimuose debiutuojančios partijos prisistatymo, prioritetų – socialinės rinkos ekonomikos, viešumo, demokratijos, daugiau savivaldos. Be miestų, išskiria kaimų rajonus, jiems skiria atskirą programos dalį, akcentuodami kooperaciją, ES paramos panaudojimą, transporto kaimiškuosiuose rajonuose plėtrą. Dalis programos labiau tiktų Seimo rinkimams.

Ekonominės politikos ekspertas V.Žukauskas
Siekiama vidurio kelio – išlaikyti rinkos principus, tačiau suteikti daug vietos valdžios kišimuisi ir reguliavimui, kas, kaip įsitikinome, neefektyvu. Konkrečių priemonių stygius rodo, kad partija nežino, kaip pasiekti užsibrėžtų tikslų – grąžinti užsienyje dirbantį jaunimą, užtikrinti ekonomišką ir skaidrų komunalinių paslaugų teikimą. Pagirtini siūlymai atlikti savivaldybių finansų, valdomo turto ir skolų auditą, skatinti privačią iniciatyvą pirminės sveikatos priežiūros srityje.

Sociologas M.Degutis
Tai abstrakčių šūkių ir deklaracijų rinkinys.

Regioninės politikos ekspertas K.Ž.Svetikas
Programa – vien šūkiai.

Naujoji sąjunga – 7,5 balo

Politologas A.Krupavičius
Akivaizdu, kad prie programos padirbėjo ir viešųjų ryšių specialistai. Netradiciškai pateikta: pristatomi ir partijos narių komentarai apie programą, ji suskirstyta skyriais nuo vaikų iki senjorų. Generalinė idėja – korupcija. Vis dėlto programai trūksta idėjų naujumo. Greičiau egzotiškas nei labai svarbus siūlymas – hibridinių automobilių skatinimo programa. Be to, kai kurios tezės abstrakčios.

Ekonominės politikos ekspertas V.Žukauskas
Patrauklus apipavidalinimas ir struktūra. Tačiau yra nenuoseklumų: žada didinti mokyklų autonomiją leidžiant patiems spręsti, kaip naudoti gautus nuompinigius, tačiau kritikuoja, kad papildomi mokinio krepšeliai nebus skiriami nepakankamai sukomplektuotoms mokykloms. Prioritetu įvardijama mažinti komunalinių patarnavimų mokesčius, tačiau neaišku, kaip. Per mažai dėmesio skirta verslo sąlygoms, pozicijai apie savivaldybės ūkio veiklą.

Sociologas M.Degutis
Primena žaidimą “kas pasiūlys originalesnę idėją”: nuo informacinių bazių apie vaikus, kelionės į darbą maršruto deklaravimo, belaidžio interneto visuomeniniame transporte iki apklausų dėl visų savivaldybės ar seniūnijos sprendimų.

Regioninės politikos ekspertas K.Ž.Svetikas
Rinkodaros principu visuomenė suskirstyta į vartotojų grupes, išskiriant joms svarbias problemas. Tačiau dalis siūlymų prieštarauja vieni kitiems – komunaliniame ūkyje žadama skatinti konkurenciją, bet steigti savivaldybės įmones.

Partija “Tvarka ir teisingumas” – 7 balai

Politologas A.Krupavičius
Reformatoriška, bet pagrįsta šūkiais. Orientacija – į socialinę rinkos ekonomiką, remiamasi Skandinavijos patirtimi. Tačiau programa geriau tiktų Seimo rinkimams. Nauja, bet sunkiai įgyvendinama idėja – įtvirtinti ne tik Seimo ir savivaldybių tarybų narių, bet ir valdininkų atšaukimo mechanizmą. Siūloma steigti municipalinę policiją, rinkti seniūnus, seniūnijoms tapti finansiškai savarankiškoms.

Ekonominės politikos ekspertas V.Žukauskas
Siekiama, kad Lietuva būtų kaip Danija – mažo nedarbo, didelių socialinių garantijų šalis, tačiau žadama mažinti mokesčius. Bandymas derinti dvi sunkiai tarpusavyje derančias linijas rodo ne tik norą visiems įtikti, bet ir programos nerealumą. Siūloma daug reikalingų, tačiau ne savivaldybių galios dalykų, o kai kurie net lemtų priešingą rezultatą. Savivaldybių lygmeniu norima įgyvendinti verslo skatinimo programas, neužsimenant apie finansavimo šaltinius.

Sociologas M.Degutis
Akivaizdu: šiuos rinkimus partija traktuoja kaip preliudiją 2012 m. Seimo rinkimams, ir tai beveik dvejus metus truksiančios kampanijos pradžia. Programoje apstu ne savivaldos kompetencijos pasiūlymų. Tiesa, ji išsami, yra ir gana konkrečių idėjų.

Regioninės politikos ekspertas K. Ž.Svetikas
Yra konkrečių siūlymų, tačiau jie – iš nacionalinio reguliavimo srities. Iš savivaldos kompetencijos – žadama perimti šilumos ūkį, kas yra kairiosios partijos nuostata. Tačiau neaišku, ar būtų perimtas ir vandens, kitų paslaugų teikimas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. klaustukas klaustukas rašo:

    Kaip supratau, tai savivaldybės ir seimo kompetenciją supainiojo “tvarka ir teisingumas”. Kodėl straipsnio antraštė perša nuomonę, kad tiek nekompetentingos visos “centristinės” partijos? Beje, šiame straipsnyje neapžvelgtos bent jau savo pavadinimais centristinės partijos – centro, liberalcentro. Partija, parašiusi ne savivaldos, o seimo rinkimų programą gavo pakankamai aukštą balą – 7? Kaip suprasti. Juk parašė tai “ne į temą”? Naujoji sąjunga pristatė programą turinčią vidinių prieštaravimų, bet patraukliai apipavidalintą ir gauna 7,5? Kokius vertinimo kriterijus taiko “ekspertai”?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...