2014 Birželio 18

Čečėnai – svetimų karų kariai

veidas.lt


Sudėtinga ir skaudi čečėnų istorija pavertė juos amžinais kariais, kurie kovoja įvairiose barikadų pusėse ir svetimuose karuose.

Pasirodžius pirmiesiems pranešimams, įtarus, kad Rytų Ukrainoje į prorusiškų teroristų gretas stojo ir kovotojai iš Čečėnijos, pasigirdo dviprasmiškų pareiškimų.
Maskvos atstovai ėmė neigti šią informaciją, kartodami šablonišką tezę, kad Rusija jokių karinių dalinių į Ukrainos teritoriją neįvedė, o už atskirus Rusijos Federacijos piliečius ji atsakyti negalinti. Tą patį pakartojo ir Kremliaus statytinis Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas, gandais vadindamas pranešimus, jog jo paliepimu buvo siunčiami kovotojai.
Šios Šiaurės Kaukazo tautos pastarųjų dešimtmečių istorija labiau nei bet kurios kitos paženklinta krauju: du itin žiaurūs Čečėnijos karai ir tebesitęsianti pogrindinė jų kova dėl nepriklausomybės jau seniai tapo neatsiejama šios tautos dalimi.
Tačiau vis dažniau pasirodo pranešimų apie čečėnų dalyvavimą kituose konfliktuose.

Skaudi čečėnų istorija
Čečėnai – sena ir gilias tradicijas turinti Kaukazo tauta, sufistinės islamo krypties – sunitų – tikėjimo pasekėjai, minimi jau VII–VIII a. armėnų ir persų raštuose.
Čečėnija nuo seno buvo didžiausias skaudulys Rusijai, siekiančiai išplėsti savo imperijos ribas. 1722 m. prasidėjus Petro I-ojo žygiams į Persiją, čečėnai juos pasitiko su dideliu pasipriešinimu. Pavergti čečėnų tautą Rusijai pavyko tik 1859 m. po ilgų ir kruvinų kovų prieš Šiaurės Kaukazo tautas. Po 1917-ųjų bolševikų revoliucijos sukelto chaoso Čečėnijai pavyko ištrūkti iš Rusijos imperijos gniaužtų ir sukurti Kalniečių respubliką, tačiau neilgai. Po metų ji vėl buvo okupuota Rusijos bolševikų.
Po Antrojo pasaulinio karo SSRS diktatorius Josifas Stalinas, siekdamas atkeršyti šiai kovingai tautai, apkaltino čečėnus kolaboravimu su hitlerine Vokietija jos invazijos į Sovietų Sąjungą metu ir pradėjo masinius trėmimus.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 242014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-24-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...