2010 Rugpjūčio 26

Saulius Vagonis

Būsto nuoma Lietuvoje: ko trūksta – butų nuomininkų ar nuomojamų būstų?

veidas.lt

Vasaros pabaiga – pats įkarštis būsto nuomos rinkoje. Šiuo metu aktyvūs tiek senieji (žmonės, kurių nuomos sutartys baigiasi), tiek naujieji (naujai į miestus atvykstantys gyventojai) nuomininkai – daugiausia studentai ir samdomi darbuotojai. Ne išimtis ir šie metai – po apsnūdusios žiemos ir vangaus pavasario visuose Lietuvos didžiuosiuose miestuose pastebimas potencialių nuomininkų sujudimas, daugėja sudaromų nuomos sandorių. Tiesa, nors nuomininkų aktyvumas visur padidėjęs, nuomojamo turto savininkų nuotaikos skirtinguose miestuose gerokai skiriasi.

Vilniuje šiemet juntamas šiek tiek mažesnis nuomininkų ažiotažas nei praėjusiais metais. Ir nors potencialių nuomininkų susidomėjimas nuomojamais būstais gerokai didesnis nei metų pradžioje, jie vis dar turi nemažai pasirinkimo variantų. Dėl to turto savininkai galėtų “kaltinti” ir šiek tiek šoktelėjusią nuomojamo būsto pasiūlą, ir vis dar neatslūgstantį emigracijos srautą (nemažai potencialių klientų kaip mokslo, gyvenimo ir darbo vietą pasirenka ne krizės išvargintą šalies sostinę ar kitus mūsų miestus, bet sparčiau atsigaunančias užsienio valstybes), taip pat sumenkusias žmonių pajamas. Beje, emigracija itin prisideda ne tik prie mažėjančios paklausos, bet ir prie šiek tiek padidėjusios nuomojamo būsto pasiūlos – nemažai žmonių, išvykstančių į kitas šalis, neskuba parduoti savo būsto ir stengiasi jį išnuomoti.

Kadangi turto nuomotojai Vilniuje negali pasigirti nekantriai trypčiojančių nuomininkų eilėmis prie nuomojamo būsto (išskyrus nebent pigiausius būstus, kainuojančius 350–500 Lt/mėn.), nuomos kainos, palyginti su pavasariu, iš esmės išliko stabilios, nors ankstesniais metais jos paprastai tokiu metu padidėdavo 10–15 proc. Šiuo metu dviejų kambarių butų nuomos kainos Vilniaus miegamuosiuose rajonuose siekia 450–1200 Lt/mėn., o Senamiestyje ir Centre – apie 20–30 proc. didesnės: 700–1500 Lt/mėn. Trijų kambarių butai atitinkamai kainuoja 500–1600 Lt/mėn. ir 800–3000 Lt/mėn. Populiariausias ir likvidžiausias nuomojamas būstas Vilniuje yra tas, kurio nuoma neviršija 1000 Lt/mėn., na, o į butus, kurių nuoma viršija 2000 Lt/mėn., dažniausiai dairosi tik užsieniečiai – daugumai mūsų šalies gyventojų tokios kainos atrodo nepatrauklios arba tiesiog sunkiai įkandamos. Beje, kai kurie turto savininkai, norėdami įtvirtinti santykius su nuomininkais, šiemet yra linkę šildymo sezono metu būsto išlaikymo išlaidomis dalytis su nuomininkais, t.y. šiuo laikotarpiu siūlomos tam tikros nuolaidos, kad mokesčių už šildymą našta nuomininkui būtų lengviau pakeliama.

Nuomininkų pertekliumi negali pasigirti ir Klaipėdos nuomotojai. Pastaruoju metu šoktelėjusios naujos statybos butų apimtys padidino ir nuomojamo būsto pasiūlą bei pasirinkimą, todėl net ir sezoniškai ūgtelėjus paklausai uostamiestyje nuomos kainos šiemet išliko stabilios. Išsinuomoti dviejų trijų kambarių butą šio miesto miegamuosiuose rajonuose kainuoja nuo 400 iki 1200 Lt/mėn., centre – 500–1500 Lt/mėn. O štai Kaune pastaruoju metu fiksuojamas optimizmo pliūpsnis – į miestą vis dažniau atklystantys užsieniečiai (pvz., “Ryanair” darbuotojai ar universitetų studentai iš kitų šalių) leido nuomojamų naujos statybos butų savininkams šią vasarą pastebimai kilstelėti kainų kartelę 10–20 proc., na, o senos statybos butų nuomos kainos išlieka nepasikeitusios. Paklausiausių naujos statybos dviejų trijų kambarių butų nuoma laikinojoje sostinėje kainuoja 1000–1800 Lt/mėn., senos statybos – 300–800 Lt/mėn. Pats nuomos įkarštis šiuo metu ir Šiauliuose, kur pagrindiniai nuomininkai studentai iššlavė pigiausius butus, kainuojančius 200–300 Lt/mėn., o likusieji neišnuomoti pabrango iki 400 Lt/mėn.

Žvilgtelėjus į kaimyninių Baltijos valstybių sostines matyti, kad vaizdas gana panašus kaip ir Vilniuje. Tiek Taline, tiek Rygoje miegamuosiuose rajonuose butų nuoma kainuoja panašiai, pavyzdžiui, dviejų kambarių butų nuomos kainos šiuose miestuose dažniausiai svyruoja 500–1000 Lt/mėn. O štai su ekonomine krize sėkmingai susidorojusios mūsų kaimynės Lenkijos sostinėje Varšuvoje butų nuomos kainos, mūsų nuomininkų akimis, atrodytų sunkiai įkandamos: vieno kambario buto nuoma svyruoja nuo 1000 iki 2400 Lt/mėn., o dviejų kambarių butai nuomojami už 1500–4000 Lt/mėn.

Ekonominis sunkmetis, emigracija, padidėjusi nuomojamo būsto pasiūla butų nuomos kainas Lietuvoje nuo piko laikų sumažino 40–50 proc. Stabilizuojantis ekonominei padėčiai šalyje ir sustojus naujų būstų statyboms, turto savininkai šiuo metu jaučia kur kas mažesnį spaudimą, todėl artimiausioje ateityje iš jų tikėtis dar didesnių nuolaidų, matyt, bus sunku. Tą lyg ir patvirtina jau gerą pusmetį nebemažėjančios nuomos kainos šalies didmiesčiuose.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Saulius Vagonis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...