2011 Rugsėjo 27

Būstas vėl pinga. Ką tai reiškia?

veidas.lt

 

Tiek Vilniuje, tiek visoje Lietuvoje būsto kainos du pastaruosius ketvirčius vėl ėmė pamažu kristi. Kas tai: nereikšmingi svyravimai, naujo ekonomikos nuosmukio įtaka ar patvirtinimas, kad būsto kainos dugno dar nepasiekė?
Registrų centras paskelbė preliminarų 2011 m. trečiojo ketvirčio būsto kainų indeksą. Būstas nežymiai pigo visoje šalyje: Vilniuje kv. m kaina smuko vidutiniškai 0,8 proc., o visoje šalyje, išskyrus sostinę, – 2,9 proc. Būsto kainos krito ir antrąjį ketvirtį: Vilniuje – vidutiniškai 2,2 proc., šalyje – 3,4 proc., o du ketvirčius prieš tai, kaip žinoma, jau buvo užfiksuotas ilgai lauktas kainų didėjimas.
Daugiausiai ir toliau parduodama senų butų, jų kaina Vilniuje liepos–rugsėjo mėn. smuko 5,7 proc., o likusioje šalies dalyje, išskyrus sostinę – 1,3 proc. Tuo tarpu naujų butų Vilniuje kainos per šį laikotarpį vidutiniškai 6,1 proc. padidėjo, o kitur Lietuvoje – 11,4 proc. sumažėjo.
Lietuvos turto vertintojų asociacijos prezidento Stepono Deveikio teigimu, šie duomenys sukėlė šiek tiek nerimo ir nuostabos. “Kainų dinamikos tiesiog nebėra – yra tik sumenkusi rinka sandorių skaičiaus požiūriu ir kiekvienas sandoris įgauna vis didesnę įtaką statistikai. Tokie “rinkos virpesiai” dar gali tęstis gana ilgai tiek į vieną, tiek į kitą pusę”, – sakė S.Deveikis.
“Ober-Haus” Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis taip pat sutiko, kad rinkoje stebimi svyravimai yra labiau matematiniai nei realūs. “Tačiau nerimstančios kalbos apie naują pasaulinės ekonominės krizės bangą rinką gali sujaukti”, – įspėjo S.Vagonis.
“Capital line” projektų vadovės Kristinos Vegytės vertinimu, iš tiesų būsto kainų dugnas Lietuvoje esą jau pasiektas: neva pigiau pastatyti už dabar rinkoje esantį nekilnojamąjį turtą jau neįmanoma.
Lentelė

Būsto kainų pokyčiai Vilniuje (proc.)

Kv. m kainos pokytis    Bendra sandorių vertė

2010 I ketv. II ketv. III ketv. IV ketv.
–3 1,1 3,5 22,7 –3,2 –11,5 5,6 6,3

2011 I ketv. II ketv. III ketv.*
0,5 –1,8 –2,2 11,7 –0,8 n.d.

*Preliminarūs duomenys

Šaltinis: VĮ Registrų centras

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...