2011 Kovo 03

Žvejyba

Blizgės iš brangenybių skrynelės

veidas.lt

„Williams“ kompanija, gaminanti klasikinius spiningo masalus – originalios konstrukcijos blizges iki 1982 metų buvo žinoma daugiausia Jungtinių Valstijų spiningininkams, tačiau būtent tais metais ją įsigijo stambus amerikiečių žūklės įrankių gamintojas korporacija „Brecks“ ir apie „Williams“ blizges greitai prašnekta Europoje bei Australijoje.

Aukso ieškotojų investicija

Kodėl minėtoji data tapo antruoju unikalių spiningo masalų su „Williams“ emblema, jau aštuoniasdešimt metų puikiai žinomų kiekvienam amerikiečiui spiningininkui, atgimimu. Juk garsiosios tauraginės vartiklės nors ir buvo kažkada populiarios Kuboje, tačiau šiandien jos daugiau ar mažiau tinkamai žinomos Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje bei pavieniams spiningininkams keliose Rytų ir Vidurio Europos šalyes. Nejaugi vien tai, kad naujieji „Williams“ kompanijos šeimininkai ėmėsi aktyvių rinkodaros veiksmų, išpopuliarino per trumpą laiką „Williams“ prekės ženklą visuose kontinentuose. Kad taptų aiškiau, pabandykime žvilgtelti į kompanijos istoriją.meškeriotojai, tačiau svarbiausia, kad nerasi nė vieno, kuris nežinotų, jog garsiosios blizgės padengtos storoku… sidabro arba aukso sluoksniu.

blizgge0003

„Williams“ spiningo masalų atsiradimo istorija turi tiek paragmatišką, kiek ir romantišką praeitį, nes kompanija atsirado todėl, kad jos savininkams reikėjo veiksmingų spiningo masalų, o kur jų gausi devyniolikto amžiaus pabaigos Jungtinėje Valstijose? Geriausia išeitis – pasigaminti pačiams. „Williams“ firmos įkūrėjai broliai Viljamsai, buvo aistringi žvejai, kurie mąstė būtent pagal tokią schemą.

Broliai XIX a. pabaigoje atvyko į Klondaiką Aliaskoje kilusios aukso karštinės pradžioje. Kartu su šimtais tūkstančių aukso ieškotojų broliai ieškojo aukso gyslų, plovė taurųjį metalą, negailėdami jėgų, tačiau priešingai nei daugeliui jiems pavyko sukaupti šiokį tokį kapitalą ir sėkmingai grįžti į atgal į Jungtines Valstijas. Čia broliai Viljamsai ėmėsi profesionalaus brangiųjų metalų apdorojimo verslo, o, kitaip tariant, lydė aukso laužą, šalino iš sidabro priemaišas ir taip ruošdavo juvelyrams žaliavas. Tačiau svarbiausia, kad naują profesiją įgiję broliai, neišsižadėjo hobio – meškeriojimo. Kadangi jau minėta, kad masalų gauti buvo sunku, o ir tie buvo ne ypač aukštos kokybės, tai broliai Viljamsai, neilgai galvoję, nutarė patys kaldinti blizges vasaros ir poledinei žūklei. Juk patirties gaminti įvairias formas ir štampus jie turėjo pakankamai.

Spindesio magija

Meškeriotojai puikiai žino, kad tyrimai seniai įrodyta, jog tikru auksu ir sidabru dengti masalai turi savybę atspindėti šviesą beveik taip pat kaip ir tikri masalinių žuvelių žvynai. Sidabras vandenyje atspindi 95 proc. šviesos spindulių ir šių savybių nepraranda didelėje gelmėje, kurioje kiti metalai vandenyje pasižymi gerokai prastesnėmis charakteristikosmis, pvz., net idealiai nupoliruota nikeliuota blizgė prigęsta daugiau kaip perpus, nugrimzdusi giliau nei tris metrus vidutnio skaidrumo vandenyje. Idealaus skaidrumo vandenyje šis rodiklis kiek geresnis. Tad plėšrios žuvys (neišskiriant nė vienos rūšies) turi daug mažiau šansų pamatyti masalą, kuris prasčiau atspindi šviesą. Kiekvienas patyręs spiningininkas žino, kaip tai svarbu, nes plėšrūnai trumpose distancijose dažniausiai potencialų grobį atakuoja tik tada, kai pamato auką.

Antra, žinant, kad šviesos greitis vandenyje siekia 225 000 km per sek., nesunku numanyti, kad lydeka ar šapalas pirmiausia atakuos tą masalą, su kuriuo vizualinis kontaktas – ryškesnis. Todėl paauksuotos ar pasidabruotos blizgės, kurios atspindi šviesą žymiai didesnėje gelmėje, daug veiksmingesnės.

Brolių Viljamsai šias išvadas sugebėjo pasidaryti jau po pirmųjų eksperimentų su jų įmonė jų įmonėje pagamintais masalais. Tad jie netruko naujame versle pritaikyti auksakalystės žinias ir masalus dengti tauriausiais metalais – sidabruir auksu. Rezultatas pranoko lūkesčius – Viljamsų blizgės buvo tokios efektyvios, kad netrukus jų pradėjo kaulyti draugai ir pažįstami, tad brolių valdomoje brangiųjų metalų apdorojimo įmonėje atsirado meškeriojimo reikmenų dirbtuvės, kurios ir gamino blizges.

Originalo inicialai

Pirmoji originali „Williams“ kompanijos blizgė „Wabler“ išvydo dienos šviesą 1915 m., o 1923 m. buvo užregistruotas prekės ženklas „Wabler Williams“. Žūklės įrankių parduotuvės visoje šalyje pradėjo prekiauti brolių sukurtomis blizgėmis, padengtomis sidabru, auksu arba minėtų dviejų brangiųjų metalų mišiniu.

„Wabler“, o vėliau ir kitų modelių blizgių paklausa buvo tokia, kad kompanijos savininkai Kanadoje atidarė spiningo masalų įmonę, kuri devintojo dešimtmečio pradžioje tapo stambios firmos padaliniu.

Šeštojo dešimtmečio viduryje blizgės „Wabler Williams“ blizgė už originalią konstrukcija gavo vieną iš nedaugelio žūklės įrankiams ir masalams suteiktą patentą. Beje, tai buvo pirmasis patentas Jungtinėse Valstijose suteiktas spiningo masalui, kurio gamyba nenutrūksta jau aštuoniasdešimt metų. Tad „Wabler Williams“ blizgė – vienas seniausių serijiniu būdu gaminamų spiningo masalų.

„Williams“ blizgės ne tik seniausi patentuoti serijiniai spiningo masalai, bet ir vieni unikaliausių, nes dažniausiai paauksuotų spininigo masalų serijos išleidžiamos tik kokia nors ypatinga proga. Antra, jos visada yra ribotos ir negaminamos masiškai. Pvz., tokiu raritetu Europoje tapo suomių kompanijos „Kuusamo“ blizgė „Taimen“, išleista įmonės jubiliejaus sukakčiai pažymėti. Paauksuotą sukrę yra išleidusi į apyvartą kompanija D.A.M.

Kartais pasigirsta balsų, kad originaliais „Williams“ inicialais paženklintų sukrių kaina gerokai kandžiojasi, tačiau 24 karatų auksu dengta gryno vario blizgė kainuoja gerokai daugiau nei serijinė blizgė iš nerūdijančio plieno. Ne pigesni ir sidabruoti gaminiai, pvz., naujos kartos blizgu arba matiniu sidabru su paauksuotais intarpais dengti „Russkaja blesna“ kompanijos devonai, kurie susilaukė pagyrų ir apdovanojimų parėjusioje EFFTEX žūklės įrankių parodoje, taip pat yra nepigūs: modelis „Strekoza“ kainuoja nuo 15 iki 20. Panašios ir kitų modelių kainos.

Akivaizdi statistika

Posakis, kad aukso spindesys akina, gerai žinomas turbūt kiekvienam žmogui, bet jis prisimintas ne dėl skambaus tono, o dėl labai praktinio dalyko, su kuriuo teko susidurti

prieš trisdešimt metų. Vienoje ano meto didžiųjų Vilniaus gamyklų anoniminis meistras pagamino štampą, iškalantį „comet“ tipo lapelius su karūnos įspaudu. Greičiausiai toje pat gamykloje buvo tekinami ir sukrių svareliai, o namie kažkas jas surinkdavo. Gaila tik, kad kabliukai buvo prastoki, stori ir greit atbunkantys.

Sukrės buvo deficitinis masalas, todėl nenuostabu, kad „karūnos“, kaip jas praminė pažangiųjų sostinės spiningininkų luomo atstovai tapo aktyvių mainų objektu. Aistras kaitino dar ir tai, kad atsiliepimai apie „karūnas“ sklido fantastiški: kas salatį stambų tuo masalu suviliojo, kas virtinę pusantrasprindžių ešerių, kas porą solidžių šapalų… Pavyko ir man gauti vieną „karūną“. Iš gryno sidabro skardos nukaltas sukrės lapelis švytėjo kaip mėnulis. Deja, pirmoji žūklė vyko saulėtu oru, tad be kelių ešeriukų „karūna“ nieko nesuviliojo. Tas pats įvyko ir antroje žūklėje, tad aš naują masalą primiršau ir į akis jis man pakliuvo vasaros pabaigoje. Tą kartą žvejojau Šventosios žemupyje ir jau po poros metimų „karūną“ stverė šapalas. Beje, tokio dydžio, kokio iki tol rankose nebuvau laikęs. Žodžiu, sukrė pranoko bet kokius lūkesčius. Po žūklės atidžiai ją apžiūrėjau ir iškart krito į akis, kad lapelis nebežvilgėjo pirmagimio spindesiu, o buvo gerokai apsiblausęs. Juvelyrai sidabrinių papuošalų ir dirbinių apsiblausimą vadina patina. Metalo spindėjimas prigęsta, paviršius tampa dulsvas, o šie pasikeitimai suteikia sidabro gaminiams taurumą. Pasirodo, patina reikalinga sidabriniams, sidabruotiems ar auksuotiems masalams, kad jie neakintų lyg saulė, kai į juos atsimuša spindulys. Pernelyg ryškus ir intensyvus masalų spindesys yra nenatūralus ir gali pasiteisinti tik tada, jei žvejojate labai drumstame vandenyje.

Jei turėsite kantrybės, atlikite eksperimentą, kaip ir aš: atsigulkite ant liepto ir stebėkite

smulkias kuojas, plakiokus ar raudeles, šmirinėjančias palei žolynus. Pamatysite, kad retkarčiais tai viena, tai kita žuvelė pakrypsta ant šono ir tada atrodo, kad gelmėje įspinsta veidrodukas. Tokį atšvaitą skleidžia grimztanti sena moneta, apmūsijęs veidrodis. Atšvaitas matinis, įspinsta lyg per rūką. Ir tai trunka tik akimirką, nes žuvelė vėl pasisuka į saulę ne žvilgiu šonu, o nugara. Jei jums ypač pasiseks, tai pamatysite, kad būtent po to akimirksnį trunkančio matinio blyksnio žuvelę pastveria iš kažkur netikėtai atsiradusi smulki lydekaitė.

Tad galioja akivaizdi taisyklė: paauksuoti ir sidabruoti masalai – veiksmingiausi, kai jų atspindimi šviesos atšvaitai yra riboto intensyvumo. Kadangi į brangenybių dėžutę pretenduojančius masalus gamina ne tik „Williams“ kompanija, galima tuo nesunkiai įsitikinti patikrinus kitų gamintojų modelius. Jau minėti „Russkaja blesna“ firmos devonai yra tokie, kaip dekalaruoja gamintojas, matiniai. Dulsvą aukso spindesį nesunkiai galima įžiūrėti labai populiarios Jungtinėse Valstijose firmos „Luhr Jensen“ vartiklę . Sendinto sidabro atspalvį turi ir „Salmo“ sukrės „Lucky John“. Stambūs „long“ tipo šių sukrių modeliai idealus salačių viliojimo Nemuno žemupyje masalas, tačiau, vieno klaipėdiečio mano bičiulio žodžiais, jos tampa pakankamai patamsėjusios, kaip pamirksta porą savaičių stiklinėje su vandeniu, kurį patartina nekeisti. Beje, mano paties arsenale jau daug metų yra stambi tokia sukrė su paauksuotu lapeliu, kurią ypač sėkmingai pavyksta panaudoti Vištyčio ir Metelio ežeruose. Įdomu tai, kad šį stebėtino kalibro masalą labai dažnai stveria stambūs ešeriai. Tad akivaizdi statistika leidžia teigti, kad masalų, dengtų tauriaisiais metalais, ir patinos samplaika užtikrina geriausią rezultatą.

Romualdas VISOCKAS

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Anonimas rašo:

    Labai įdomus straipsnis, bet gaila dėl absurdiškų klaidų. Atrodo, kad per naktį rašyta ir netikrinta.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...