2010 Liepos 28

Pinigai

Biudžetas: pirma rezultatai, paskui – pinigai

veidas.lt

Senam ministerijų įpročiui tempti į savo pusę valstybės biudžeto projekto paklodę ateina galas. Ministro pirmininko tarnybos Strateginio koordinavimo departamento direktorė Jurgita Šiugždinienė tikina, kad šiemet tokius ministerijų veiksmus bus mėginama suvaldyti, nors ir pripažįsta, kad seną požiūrį į biudžetą įveikti ne taip lengva.

Pasak Finansų ministerijos specialistų, jau gauti preliminarūs ministerijų pageidavimai siekė 4 mlrd. Lt, tačiau visiems biudžeto asignavimų valdytojams buvo pranešta, kad kitų metų biudžetą planuotų pagal šių metų lygį, o rudenį, patikslinus makroekonomines prognozes, iš tiesų gali tekti mažinti visas išlaidas dar 10 proc., palyginti su 2010 m.

2011 m. Vyriausybės prioritetų projekte, kurio galutinis variantas bus tvirtinamas kartu su biudžetu, nurodytos strateginės kryptys, kuriomis ir turėtų vadovautis ministerijos, rengdamos kitų metų biudžeto projektą. Kaip sakė J.Šiugždinienė, to dar nėra buvę. Kiekvienam ministrui teks pateikti siektinus rezultatus ir rodiklius, kurie turėtų įrodyti, kad strateginiai tikslai įgyvendinti. Tik tada bus kalbama apie ministerijų poreikiams skirtus asignavimus.

Pirminės derybos su ministerijomis dėl 2011 m. valstybės biudžeto jau įvyko. “Kad kalbą tenka pradėti nuo rezultatų, joms tai naujas žingsnis. Be to, ministerijų buvo paprašyta atidžiau įvertinti savo veiklą, – sakė Strateginio koordinavimo departamento vadovė. – Mes stebime, kaip jos dirba pagal šių metų prioritetus, vertiname praėjusių metų veiklos ataskaitas, bet šis procesas dar tik įsibėgėja, todėl lyginti gana sunku. Tačiau sudarydami 2012 m. valstybės biudžetą turėsime gerokai daugiau informacijos, kurią galėsime palyginti”.

Nauji biudžeto sudarymo principai siejami ir su valstybės tarnybos reforma, kad strateginis planavimas neprarastų ryšio su valdymo sistema, kuri leistų įvertinti kiekvieno valstybės tarnautojo indėlį, siekiant konkrečių rezultatų.

Pirmą kartą prie šio ankstyvojo biudžeto formavimo etapo prisideda ir pats premjeras.

O kaip ši naujovė vertinama pačiose ministerijose? Žemės ūkio ministerijos Ekonomikos ir programų vertinimo departamento direktorius Vygantas Katkevičius sakė, kad ministerijos, teikdamos savo poreikius Finansų ministerijai, stengėsi suskaičiuoti, kiek lėšų joms reikės savo planams įgyvendinti. Jos supranta, kad pasibaigė laikai, kai pirma buvo sudaromas biudžetas, o po to rengiami strateginiai planai. “Tai, kad buvo pakeistas šis metodas, ir yra esminė permaina”, – apibendrino V.Katkevičius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...