2011 Birželio 04

Birželis kine: kokybė geriau už kiekybę

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Šalutinis efektas” – pakankamai protinga pramoginė fantazija, kurioje nestinga veiksmo, tempo ir netikėtumų

Vasara prasideda su mutantais, panda, ateiviu, pingvinais, protingais genijais, labai jauna žudike ir Stevenu Spielbergu.

Birželį Lietuvos platintojai nutarė dirbti atostogų režimu ir neblaškyti premjerų gausa, nes salėse vis dar šeimininkaus du galingi gegužės filmai – ant aukščiausios bangos užplaukę 3D “Karibų piratai” ir vyrų brolijos mėgstama egzotiškų išgertuvių komedija “Pagirios Tailande”.

Vasarą atidarančios intriguojančios naujienos įrodys, kad kartais kokybė geriau už kiekybę. Jeigu turėsite laiko kine apsilankyti dažniau, tai pastebėsite įdomių sąsajų tarp visiškai skirtingų žanrų. Du filmus glaudžiai sieja Stevenas Spielbergas, kurio pavardę dar ne sykį teks cituoti liepą ir rugpjūtį.

Panda smūgiuoja

Prieš trejus metus Jacko Blacko, Angelinos Jolie, Dustino Hoffmano, Jackie Chano balsais įgarsinti ir jų manieromis išjudinti animaciniai mušeikos lietuviškame ringe pelnė 1,2 mln. Lt vertės medalį ir 109 tūkst. Lietuvos vaikų simpatijas. Jiems patiko Rytų dvikovas praktikuojantis, nerangus, simpatiškas, pažeidžiamas, emocingas Panda su ne mažiau charizmatiškais draugais ir mokytojais. Veiksmo komedijoje “Kung Fu Panda 2″ imperatoriškąją Kiniją gelbėjančio herojaus laukia dar didesni išbandymai, juokingi nesusipratimai, netikėti susitikimai ir tūkstantinė armija priešų, kuriems įsakinėja piktas albinosas povas.

Kai animatoriams pavyksta visai šeimai skirtą 3D nuotykį nupiešti teisingai, tai platintojams jis tampa aukso kasykla. Birželio repertuare nebus kito pasiūlymo jaunesniems nei 10 metų žiūrovams, o lietuviškai dubliuotos animacijos mėgėjai jau bus spėję pailsėti po “Rio”, tad “Kung Fu Panda” turėtų lengvai siekti numatytų rezultatų ir gerinti pirmosios dalies finansinius laimėjimus. Prie jų šiemet efektyviau prisidės Panda Ramūnas Cicėnas, kurio populiarumą padidino humoristinė laida “Dar pažiūrėsim”. Vyresnius žiūrovus gali pavilioti kūrėjų komandą papildęs meksikietis prodiuseris Guillermo del Toro (“Pragaro vaikis”, “Pano labirintas”), kuris idėjiškai sutiprino scenarijaus plėtojimą ir svariai prisidėjo prie fantazijose atgimstančios Kinijos atvaizdavimo.

Jauniesiems žiūrovams turėtų patikti ir dar vienas birželį pasirodysiantis filmas su daugiaveidžiu Jimu Carrey ir nenuspėjamais gyvūnais. Tai detektyvo Eiso Ventūros ir laiko patikrinta sėkminga formulė, kurią jau šiek tiek nuvalkiojo “Daktaras Dolitlis” bei kiti kalbančio zoologijos sodo filmai. Režisierius Marcas Watersas sumąstė plastiškąjį komiką suvesti su neklaužadomis pingvinais.

Pagal klasikinę vaikišką knygą išdresuotoje komedijoje “Pono Poperio pingvinai” svečiai iš Antarktidos nepaliks ramybėje darbomano verslininko. Šio filmo žiūrovams įdomiausia bus stebėti scenas su ančiuviais penimais tikrais ir kompiuterinės grafikos animuotais pingvinais (ar sugebėsite atskirti?).

Mutantai grįžta

Šią vasarą lietuvišką repertuarą masiškai okupuoja komiksų herojai. Po šekspyriškai dramatizuoto “Toro” invaziją tęsia mums geriau pažįstami “Iksmenai”. Nuo 2000 m. matėme ir originalųjį pirmąjį filmą, ir tęsinių, bet galima teigti, kad “Iksmenams” nepavyko susidraugauti su Lietuvos publika, nors viso pasaulio šalyse šie filmai įsisavino net 1,53 mlrd. JAV dolerių pajamas. Režisuoti fantastinį veiksmo trilerį “Iksmenai: pirma klasė” sutikęs išradingasis britas Matthew Vaughnas pirmiausia šliūkštelėjo sarkatiškų pastabų komiksus vienodai štampuojančioms Holivudo studijoms ir ambicingai pareiškė, kad jo versija būsianti kardinaliai skirtinga.

Jis nusprendė laikytis madingos tradicijos visiems žinomą medžiagą interpretuoti naujoviškai ir nesižvalgyti sąsajų į anksčiau matytus filmus. Jis atsisakė keturiuose “Iksmenuose” vaidinusio Hugh Jackmano paslaugų, išmetė pabodusius mutantus (Ciklopą, Audrą, Džean Grei) ir subūrė puikią naujų aktorių rinktinę su airiu Michaelu Fassbenderiu ir škotu Jamesu McAvoy’umi, kuriems teko vaidinti nesutaikomus priešus Profesorių X ir Magneto jaunystėje, kai jie dar nebuvo spėję susipykti ir drauge gelbėjo pasaulį nuo grėsmingo Armagedono. Taigi Žmogui vorui, Milžinui Halkui, Geležiniam žmogui ir kitiems “Mavel” komiksų didvyriams dirvą parengę “Iksmenai” atsuka laiką atgal, kad papasakotų apie populiariųjų herojų šaknis ir lemtingą brandą.

Įdomiausia, kad “Pirma klasė” taps pirmuoju komiksu, kurio fantastiška mitologija susilies su tikrais istoriniais įvykiais (šaltasis karas). Pirmieji išankstiniai ženklai signalizuoja, kad intriguojamai restauruotais “Iksmenais” vertėtų pasidomėti.

Einšteinas galvoja

Holivudas pagaliau atrado naują žvaigždę. Fenomenalus “Pagirių Las Vegase” populiarumas Bradley Cooperį pavertė pirmo ryškumo aktoriumi, kurį mielai graibsto siaubo dramos, romantinės komedijos ir nuotykiniai veiksmo trileriai.

Tarkim, trileryje “Šalutinis efektas” pamatysite visiškai kitokį B.Cooperį nei “Pagiriose Tailande”. Jo siužetas grindžiamas Alano Glynno knygoje “Dark Fields” aprašyta teorija, kad normalus žmogus išnaudoja tik 20 proc. smegenų gabumų, o išgėręs paslaptingąją tabletę gali tapti genijumi, mikliai išmokti užsienio kalbų, įsisavinti investavimo įgūdžius, užbaigti knygą per kelias dienas, laimėti dideles sumas kazino ir tapti geidžiamiausiu patarėju Volstrite.

Stipriausia filmo dalis – vizualiniai sprendimai, stulbinantys vaizdą pritraukiančios kameros judesiai ir įspūdingai neatpažįstamai užfiksuotas Niujorkas. Režisierius sąmoningai supaprastino knygos idėjas, kad parduotų žiūrovams menamos tikrovės iliuziją. Jam pavyko sukurti aštrią atmosferą ir itin įtemptą nuotaiką. Stilingame trileryje nestinga veiksmo, tempo, pavojų ir netikėtumų. Pažiūrėkite pakankamai protingą pramoginę fantaziją, mėgaukitės formą atgaunančiu veteranu Robertu de Niro ir užsimerkite prieš kelis logikos iškrypimus, bet neužsisvajokite, kad taip įmanoma realybėje.

Mergaitė žudo

Jeigu pasiilgote CŽV agentų aplink pasaulį medžiojamo Džeisono Borno, tai atkreipkite dėmesį į veiksmo dramą “Hana”, bet įsivaizduokite, kad scenarijų perrašė Hansas Christianas Andersenas. Modernioje pasakoje šešiolikmetė samdoma žudikė bando prisitaikyti prie savarankiškos realybės su tikrais pavojais ir suprasti, ką reiškia augti normalia paaugle.

CŽV tarnavęs tėtis ją išmokė išgyventi ekstremaliai atšiauriomis sąlygomis, apsimetinėti per apklausas, pabėgti iš spąstų ir gudriai kovoti su stipresniais priešais.

Šis trileris maloniai stebina, išvengia nereikalingų sentimentų, pribloškia veiksmo scenų choreografija, originaliai supančioja kelis žanrus ir popkultūros reiškinius. Autentiškumo jausmą sustiprina sprendimas filmuoti ne studijoje, bet tikroviškuose Suomijos, Vokietijos, Maroko peizažuose. Nenustebkite, jei bondianos prodiuseriai Joe Wrightą pakvies režisuoti agento 007 misijos.

Ateivis juokauja

Bičiuliškai kelio komedijai “Polas” reikia deramai pasirengti ir prisiminti kultinius pastarojo dvidešimtmečio fantastinius filmus. “Kietakiaušių” režisierius Greggas Mottola lieka ištikimas vulgarių juokelių stiliui ir įdarbina britų komikų duetą Simoną Peggą su Nicku Frostu. Šaunieji linksmuoliai turistauja NSO maršrutais ir sutinka nemandagiai išauklėtą animacinį bėglį iš kitos planetos. Plepusis ateivis Polas šneka tiek daug, kad jį reikėtų dubliuoti lietuviškai, norint deramai suprasti dūmais aprūkytą provokuojantį humorą.

Komedijos idėja skamba universaliai, tačiau realizuota pernelyg amerikietiškai. Net JAV šis filmas nepasiteisino ir nesusigrąžino investuoto 40 mln. JAV dolerių biudžeto.

Pabaisa atakuoja

Kai praėjusią vasarą spaudoje pasirodė užkoduota filmo “Super 8″ reklama, niekas negalėjo dorai iššifruoti jo esmės. Tik režisieriaus bei scenaristo J.J.Abramso (TV serialas “Dingę”, “Neįmanoma misija 3″) ir prodiuserio Steveno Spielbergo pavardės sufleravo, kad turėtume laukti mistikos, fantastinio trilerio, siaubo, specialiųjų efektų mišrainės.

J.J.Abramsas sąmoningai anonsavo paslaptingiausią vasaros filmą užuominomis, mįslėmis ir 25-uoju kadru trumpuose vaizdo anonsuose. Jam norėjosi įtraukti žiūrovą kitokiais būdais, priversti domėtis, diskutuoti apie įmanomas versijas, spėlioti ir auginti intrigą.

Vis dėlto stipri konkurencinė aplinka įpareigojo nutraukti tylos įžadus ir pažerti daugiau kabliukų. J.J.Abramsas atskleidė, kad traukiniui susidūrus su mašina, pasipainiojusia ant bėgių, į laisvę ištrūks nežmoniškas siaubūnas. Kaip jis atrodys, ką jis darys ir kaip su juo susijusi JAV kariuomenė, sužinosime tik po premjerinio seanso. “X failų”, “Projekto “Monstras” ir “9-ojo rajono” gerbėjų laukia originaliai gąsdinantis trileris, kuriam režisierius įkvėpimo sėmėsi iš S.Spielbergo, Ridley Scotto, Robo Reinerio, Richardo Donnerio, Davido Cronenbergo ankstyvųjų filmų. Šių režisierių karta į kiną atėjo su mėgėjiška “Super 8″ kamera. 8 mm juostą filmui apie zombius užsitaiso vaikai, bet jų kamera užfiksuoja scenarijuje nenumatytus siaubingus įvykius.

Tvarkaraštis

Birželio 10 d.

 • “Šalutinis efektas”
 • “Hana”

Birželio 17 d.

 • “Super 8″
 • “Polas”

Birželio 24 d.

 • “Pono Poperio pingvinai”
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Genadijus Genadijus rašo:

  “Komedijos idėja skamba universaliai, tačiau realizuota pernelyg amerikietiškai. Net JAV šis filmas nepasiteisino…” – atsiprasau, bet jusu “rasytojas” Puksta yra mazarastis bukaprotis. Uzjauciu redaktoriu, kuriam tenka dirbti su tokiu veikeju.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...