2014 Spalio 06

Beveik principinga tauta

veidas.lt

„Veidas“ tiesiai šviesiai paklausė: ar už trupinį aukso, gardaus valgio šaukštą atsisakysite suvereniteto. Ne pažodžiui, bet mintis tokia. Ir gavo aiškų atsakymą: beveik ne. Tas „beveik“ – 54 proc. Tiek piliečių mano, kad negalima dalies nepriklausomybės atsisakyti už pinigus. Mįslingasis „beveik“ įgaus skirtingus atspalvius priklausomai nuo to, ką prirašysime prie 54 proc.: „tik“ ar „net“. Bet kuriuo atveju galime tikėtis, kad maždaug pusė mūsų piliečių stovės kaip mūras ir nepajudės dėl kokių nors aiškių gundymų, pavyzdžiui, gauti elektros liniją mainais už „W“ oficialiame raidyne ar rusiškų dujų manais už tylėjimą dėl Rusijos agresijos Ukrainoje. Pavyzdžius galima dailinti, tačiau, kita vertus, aišku, kad kalbama apie kaimynų keliamas grėsmes, kurių vienos įsikalbėtos, o dėl kitų galima žiemą sušalti.

Tačiau klausimas juk ne vien apie „artimąjį užsienį“, o apskritai apie ES. Ieškantiems grėsmės toje pusėje irgi patartina pasvarstyti dėl „tik“ ir „net“. Juolab kad dėl laisvės praradimo broliškoje Europos tautų šeimoje ginčijamasi iki plūdimosi.

„Dalis suvereniteto“ kelia vienokias reakcijas, „žemės pardavimas užsieniečiams“ – kitokias, o euras jau beveik mūsų piniginėse. Kaip paklausi, taip ir atsakys. Klausimas, ar už eurą atiduotumėte suverenitetą, panašus į šaukštų ieškojimą po pietų.

Matyt, įdomiausias skaičius, nulemiantis, kada „tik“ virs „net“, yra 27,8 proc. respondentų, kurie klausimų sau nekelia. Jeigu jie apsispręs mainikaujančiųjų suverenitetu naudai, tokių bus net 44 proc. O tai jau beveik referendumas dėl nepriklausomybės – kaip neseniai Škotijoje.

Europa ir suverenitetas

 

Kas jums priimtiniau?        (proc.)

 

Lietuva privalo siekti finansinės ES paramos net ir tuo atveju, jeigu jai tektų atsisakyti dalies suvereniteto     18,2

 

Renkantis tarp ES paramos ir suvereniteto, Lietuva turi pasirinkti pastarąjį – negalima dalies nepriklausomybės atsisakyti už pinigus           54

 

Tokių klausimų sau nekeliu                      27,8

 

Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime consulting“ 2014 m. rugsėjo 25–28 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...