2012 Balandžio 03

Peeteris Tulviste

Bendradabriavimą vertinu ramiai

veidas.lt

Į “Veido” klausimus atsako Estijos parlamento narys, buvęs Tartu universiteto rektorius, buvęs Estijos mokslų akademijos viceprezidentas, profesorius, akademikas Peeteris Tulviste.

VEIDAS: Kaip vertinate šių laikų Baltijos valstybių bendradarbiavimą?
P.T.: Žiūriu į tai kaip į savaime suprantamą dalyką. Todėl visiškai ramiai vertinu ir kartais kylančius nesutarimus. Nė kiek neabejoju, kad kilus kritinėms situacijoms vis viena būsime kartu, kovodami dėl vieno reikalo. O jeigu kartais nesutampa ekonominiai interesai, tai todėl, kad gaminame vienodus gaminius, tad, aišku, turime konkuruoti tarpusavyje.
VEIDAS: Ar dažnai Estijos viešojoje erdvėje minimos Lietuva ir Latvija? Ar įvykiai šiose šalyse yra naujiena?
P.T.: Žinoma, ypač tuomet, kai kurioje nors iš Baltijos šalių minimas didesnis istorinis įvykis ar Rusija ima reikšti joms savo pretenzijas. Tuomet informacijos apie tai mūsų laikraščiuose būna tiek, kad, regis, kartais netgi per daug. Kita vertus, plėtodami savo bendradarbiavimą visados galime remtis į mūsų bendrą praeitį. Neretai ir pasikliauti galime tik vieni kitais.
VEIDAS: Lietuvoje pastaruoju metu daug kalbama apie Baltijos šalių ir Skandinavijos bendradarbiavimą. O Estijoje apie tai ar diskutuojama?
P.T.: Estijoje apie tai kalbama daug, ši tema turi labai seną istoriją. Dar XX a. antrajame dešimtmetyje pradėta svarstyti, ar nevertėtų sudaryti kokios sąjungos ar unijos su Suomija. Paskutiniame, jau iš Sibiro rašytame savo laiške Estijos prezidentas Konstantinas Pätsas sako, jog jeigu viskas pasisuks taip, kad Baltijos šalys vėl atgaus laisvę, tai būtinai reikia siekti susivienyti su Suomija. Nes Estija nei pati, nei kartu su kitomis Baltijos kaimynėmis nepajėgi atsispirti Rusijos spaudimui.
Lygiai tokią pačią nuomonę savo ausimis esu girdėjęs iš paties žinomiausio Estijos rašytojo Jaano Krosso. Prieš kokius penkerius metus jis kalbėjo, kad jeigu vėl pradės didėti Rusijos grėsmė, Estija jokiais būdais negali nesvarstyti susivienijimo su Suomija galimybės.
Galėčiau pasakyti netgi taip: Estijoje daug daugiau kalbama apie sąjungą su Suomija, nei apie sąjungą su kitomis Baltijos valstybėmis.
VEIDAS: Prieš dešimtmetį Lietuvoje pasakymas, kad Estija – tai Skandinavija, buvo priimtas gan skausmingai. Manėme, ši tema jau pamiršta. Vadinasi, klydome?
P.T.: Tiesiog mūsų prezidentas kartą nesėkmingai išsireiškė.
VEIDAS: Lietuvoje atominės elektrinės statyba, taip pat Latvijos ir Estijos dalyvavimas šiame procese – viena svarbiausių temų. Kiek Estijos visuomenėje diskutuojama šia tema?
P.T.: Laikraščiuose apie tai rašoma, bet žmonės apie tai diskutuoja nedaug.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...