2010 Lapkričio 09

Spaudos aktualija

Bankrutuoti galės ir seniau įsiskolinę gyventojai

veidas.lt

Bankrutuoti galės ir tie gyventojai, kurie įsiskolino dar neįsigaliojus Fizinių asmenų bankroto įstatymui. Tokia nuostata įrašyta atnaujintame jo projekte. Su šia naujove, kad ir nenoriai, jau linkę sutikti ir bankai, mat buvo išgirsti ir jų pageidavimai.

„Lietuvos rytas“  rašo:

Bankrutuoti galės ir tie gyventojai, kurie įsiskolino dar neįsigaliojus Fizinių asmenų bankroto įstatymui. Tokia nuostata įrašyta atnaujintame jo projekte.

Su šia naujove, kad ir nenoriai, jau linkę sutikti ir bankai, mat buvo išgirsti ir jų pageidavimai.

Ūkio ministerija artimiausiu metu rengiasi pateikti Vyriausybei svarstyti atnaujintą Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą. Atrodo, kad prieš jį piestu nebestos ir bankininkai.

Anksčiau blogesnėmis paskolų sąlygomis bauginęs Lietuvos komercinių bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas dabar kalba kitaip. Esą jei įstatyme bus rastas kompromisas su bankais, jį priėmus paskolų sąlygos Lietuvoje neblogės.

Pasak S.Kropo, bankai sutiktų su sąlyga, kad bankrutuoti gali ir anksčiau įsiskolinę žmonės, jei iki įstatymo prisiimtos paskolos būtų privilegijuotos.

B

Ne tik opozicijos parlamentarai, bet ir nemaža dalis valdančiųjų praėjusią savaitę sutiko svarstyti siūlymą gerokai apriboti bankų galimybes išieškoti turtą iš skolininkų.

Pagal šį siūlymą, paskolą už užstatą išdavęs bankas galėtų atsiimti tik šį užstatą.

Dabar, jei pardavus užstatytą turtą nepakanka pinigų paskolai padengti, skolininkui gali tekti atsisveikinti ir su likusiu savo turtu.

Naujojoje įstatymo projekto versijoje taip pat numatyta, kad kai kuriais atvejais bankrutuojančiam asmeniui pragyventi kas mėnesį turi likti nebe 800 litų per mėnesį, o gerokai mažiau.

Paklausius bankų rekomendacijų, siūloma neleisti skelbti bankroto tiems žmonėms, kurie įklimpo į bėdas dėl žalingų įpročių, pavyzdžiui, lošėjams arba alkoholikams.

Taip pat, paklausius bankų, projekte įrašyta, kad bankrutuoti negalės besielgiantys nesąžiningai – tie, kurie imdami paskolą melavo apie savo finansinę padėtį. Taip pat paslėpę ar nepateisinamai pigiai pardavę savo turtą ar kitaip pažeidę bent dalies kreditorių interesus.

Tačiau įstatymo rengėjai neįsiklausė į bankų prašymus numatyti bausmes tiems, kurie nesąžiningai bando bankrutuoti. Ypatingais atvejais S.Kropas siūlė už tokius bandymus net įkalinti žmones.

Projekte taip neįrašytas bankų prašymas itin apsunkinti bankroto pradžią. Bankai siūlė, jog ban„Bankrotas turėtų būti išimtinis atvejis”, – siūlė S.Kropas.

Pagal dabar siūlomą tvarką, nuo 2012-ųjų bankrutuoti galėtų skolų neišsimokantys asmenys, kurių skolos viršija 25 minimalias mėnesio algas. Dabar tai būtų 20 tūkst. litų.

Skoloms padengti reikėtų išparduoti visą savo turtą, skolininkas taip pat turėtų kreditoriams pervesti visą atlyginimą, pasilikdamas nedidelę sumą pragyventi sau ir savo šeimai.

Jei po penkerių metų skolos vis dar nebūtų grąžintos, jų likutis būtų nurašytas.

Šiuo metu prasiskolinęs žmogus skolų nurašyti negali net ir tada, kai jas grąžinti iki gyvenimo pabaigos neturi galimybių.

Latvijoje pasinaudojo apie 200 žmonių

Teodoras Tverijonas

Latvijos komercinių bankų asociacijos prezidentas

„Latvijoje fizinių asmenų bankrotas galimas nuo 2007-ųjų, tačiau jį pradėti buvo sunku. Mokestis už jo pradžią siekė 4,5 tūkst. litų, o administratoriui kas mėnesį reikėjo mokėti 2,5 tūkst. litų. Tai palengvėjo tik prieš savaitę, įsigaliojus naujam įstatymui.

Esu įsitikinęs, kad kai skola siekia apie 100 tūkst. litų, bankrotas yra prasta išeitis. Geriau tartis su banku, atidėti paskolos mokėjimus, rasti kitą būdą.

Nes jei bankrutuosi dėl to, kad netekai darbo ir neišsimoki, visas tavo turtas bus išparduotas, o tu pats susigadinsi reputaciją. Būsto paskola imama 20–30 metų, per tiek laiko krizė baigsis, atsiras darbo vietų, susitvarkys ir atlyginimai.

Iki šiol bankrotą pasirinko apie 200 žmonių, visi – prasidėjus krizei. Beveik visi jie yra nekilnojamojo turto spekuliantai, kurie tai darė neįregistravę įmonės.

Taip pat yra keli verslininkai, kurie paskolas savo įmonei garantavo asmeniniu turtu. Vidutinė skola siekia 2 mln. litų. Taigi paprasti žmonės nebankrutuoja.”

Bankrutuoti norintis žmogus pirmiausia turėtų pats įrodyti, kad išties nesugeba išsimokėti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Makanis Makanis rašo:

  Manau, kad toks įstatymas, kaip paskolos atidėjimas, palengvintų vargšų , skolingų bankui, dalią. Pritariu, kad būtų rūpinamasi piliečiais ,o ne bankų pelnu, kaip dabar yra. Uždirbti jie turi, bet ne žmogaus nuskurdinimo sąskaita.

 2. terese terese rašo:

  4755ngui

 3. terese terese rašo:

  llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...