2011 Sausio 31

Baltarusijos valdžia pati kalta dėl sankcijų

veidas.lt

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius pareiškė, kad kaltė dėl pirmadienį Europos Sąjungos priimto sprendimo atnaujinti draudimą atvykti aukštiems Baltarusijos pareigūnams tenka pačiai šios šalies valdžiai.

“Baltarusijos valdžia turėjo galimybę elgtis kitaip, ir patys kalti, kad Europos Sąjunga turėjo šitaip reaguoti”, – BNS sakė Briuselyje premjeras.

“Čia alternatyvų jokių nebuvo ir nėra. Politinių kalinių paleidimas ir elementarių žmogaus teisių laikymasis yra ne vieną kartą išsakytas ES ir mūsų kaip kaimynų primygtinis siūlymas Baltarusijos vadovybei”, – kalbėjo A.Kubilius.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pasibaigus Briuselyje vykusiam Užsienio ir bendrųjų reikalų tarybos posėdžiui pranešė, kad ES diplomatijos vadovai pritarė vizų sankcijų 158 Baltarusijos pareigūnams įvedimui.

“Ministrai vienbalsiai priėmė išvadas, kuriose buvo numatytos sankcijos vizoms”, – BNS penktadienį sakė A.Ažubalis.

“Taip pat išvadose pažymėta, kad bus įšaldytos atitinkamų asmenų finansinės sąskaitos ir kartu pažymėta, kad Komisija įpareigota stebėti situaciją Baltarusijoje ir reikalui esant imtis ir ekonominių sankcijų”, – kalbėjo Užsienio reikalų ministerijos vadovas.

Jis neatskleidė, kokiems pareigūnams sankcijos buvo įvestos, tačiau pranešama, kad sąraše yra Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, du jo sūnūs – Viktoras ir Dmitrijus, taip pat gynybos ministras Jurijus Žadobinas, Baltarusijos saugumo komiteto vadovas Vadimas Zaicevas ir kiti šios šalies vadovai.

Pasak naujienų agentūrų pranešimų, sąraše nėra Baltarusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Martynovo ir pirmojo vicepremjero Vladimiro Semaškos pavardžių.

A.Ažubalio teigimu, turėtų būti įšaldytos asmenų, atsakingų už nesąžiningus prezidento rinkimus ir susidorojimą su opoziciją, sąskaitos.

Paklaustas, kaip ES ministrų posėdžio išvadose atsispindi Europą atsiverti paprastiems Baltarusijos piliečiams raginančios Lietuvos pozicija, jis atsakė: “Mūsų paketui vienokia ar kitokia forma visi pritarė be išlygų”.

Tačiau A.Ažubalis pažymėjo, kad konkrečių šio atsivėrimo įgyvendinimo terminų nepavyko pasiekti.

“Aš siūliau, kad jau būtų parengtas mandatas vizų supaprastinimo deryboms ir readmisijos sutarties su Baltarusija iki vasario mėnesio pabaigos. Man nepavyko įrašyti tokios konkrečios datos”, – sakė URM vadovas.

Vis dėlto, pasak jo, Europos Komisija yra įpareigota “žiūrėti į priekį, kad prasidėtų derybos dėl vizų (režimo – BNS) supaprastinimo”.

A.Ažubalis taip pat paminėjo, kad susitikime buvo pabrėžta Vilniuje veikiančio Europos humanitarinio universiteto svarba, o kai kurios šalys kalbėjo apie galimybes padidinti finansavimą šiai studentus iš Baltarusijos studentus priimančiai aukštajai mokyklai.

A.Lukašenkos režimas Vakaruose didelės kritikos sulaukė po gruodžio 19 dienos prezidento rinkimų, kurie įvertinti kaip nedemokratiški. Po rinkimų buvo suimti šimtai opozicijos atstovų.

+370 5 2058512

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...